Exhokejista u soudu s Havlínem: O zahlazení trestu nic nevím

Domácí Domácí
3. 6. 2015 11:28
Soudce Ondřej Havlín a žalobce František Fiala stojí u soudu za korupci při zahlazování trestů řidičům. Bývalý hokejista František Kučera vypovídal jako svědek.
František Kučera.
František Kučera. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Bývalý olympijský vítěz z Nagana hokejista František Kučera vypovídal v úterý jako svědek v případu soudce Ondřeje Havlína a žalobce Františka Fialy.

Ti stojí před soudem za korupci při zahlazování trestů opilým řidičům. Kučera, kterému měl Havlín také pomoci, odmítl vypovídat a řekl, že o ničem neví. Informoval o tom týdeník Respekt.

Žádné "trestní oplétačky"

Kučerovi, který nyní podniká a je také spolumajitelem hokejové arény v Letňanech, měl soudce Havlín pomoci zahladit nehodu, kterou způsobil v silné opilosti v roce 2012.

Hokejista ale v úterý před soudem odmítl vypovídat s tím, že sice dostal předvolání jako svědek, ale o kauze kolem Havlína a Fialy se prý dozvěděl až z internetu.

"Nic o tom prostě nevím," uvedl. Podle svých slov se tak nechce dostat do "trestních opletaček".

Na dotaz Respektu pak odmítl, že by udělal kolem nehody cokoliv nečestného.

SMS volající o pomoc

Slavný sportovec v říjnu roku 2012 na Praze 4 naboural, policisté mu naměřili 2,26 promile alkoholu.

Za běžných okolností by vše bylo kvalifikováno jako trestný čin pod vlivem návykové látky, Kučera měl navíc v té době podmínečně zastaveno jiné trestní stíhání, takže by se podle Respektu přísnému trestu nevyhnul.

Z policejních odposlechů ale vyplývá, že Kučerův advokát Martin Šebek, který se s Havlínem znal, poslal soudci SMS zprávu, ve které ho prosí o pomoc. "S.O.S. Ondro, cinkni mi, jestli ještě nespíš,“ stojí v ní.

Vše postupně vyšumělo

Není jasné, co se dál odehrálo, právě proto sedí v celém případu Kučera pouze na lavici svědků.

Kučerův spis ale poté dostal do rukou Havlínův přítel, státní zástupce z Prahy 2 František Fiala. Ten místo zahájení stíhání za autonehodu v opilství poslal případ jen jako přestupek k řešení na odbor dopravy pražského magistrátu. Na něm pak vše vyšumělo do ztracena.

Tím měl Fiala podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové zneužít pravomoc úřední osoby.

U soudu v úterý neodmítl vypovídat jen Kučera, ale také advokát Šebek. Odvolal se na to, že je advokát a má tedy právo zachovat mlčenlivost. K SMS zprávě pouze řekl, že se potřeboval s Havlínem o něčem poradit.

Nejrozsáhlejší kauza v justici

Kauza kolem soudce Havlína patří svou rozsáhlostí k nejzávažnějším v justici. Kromě něj a Fialy stojí u soudu za uplácení či zneužití pravomoci další čtyři lidé.

Mezi nimi je například i bývalý šéf policejní inspekce, později advokátní koncipient Boris Štefl.

Soudci a státnímu zástupci hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci pak zákaz činnosti.

Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Lidem, kteří je podpláceli, hrozí až šestileté odnětí svobody.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy