Exhokejista u soudu s Havlínem: O zahlazení trestu nic nevím

Domácí Domácí
3. 6. 2015 11:28
Soudce Ondřej Havlín a žalobce František Fiala stojí u soudu za korupci při zahlazování trestů řidičům. Bývalý hokejista František Kučera vypovídal jako svědek.
František Kučera.
František Kučera. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Bývalý olympijský vítěz z Nagana hokejista František Kučera vypovídal v úterý jako svědek v případu soudce Ondřeje Havlína a žalobce Františka Fialy.

Ti stojí před soudem za korupci při zahlazování trestů opilým řidičům. Kučera, kterému měl Havlín také pomoci, odmítl vypovídat a řekl, že o ničem neví. Informoval o tom týdeník Respekt.

Žádné "trestní oplétačky"

Kučerovi, který nyní podniká a je také spolumajitelem hokejové arény v Letňanech, měl soudce Havlín pomoci zahladit nehodu, kterou způsobil v silné opilosti v roce 2012.

Hokejista ale v úterý před soudem odmítl vypovídat s tím, že sice dostal předvolání jako svědek, ale o kauze kolem Havlína a Fialy se prý dozvěděl až z internetu.

"Nic o tom prostě nevím," uvedl. Podle svých slov se tak nechce dostat do "trestních opletaček".

Na dotaz Respektu pak odmítl, že by udělal kolem nehody cokoliv nečestného.

SMS volající o pomoc

Slavný sportovec v říjnu roku 2012 na Praze 4 naboural, policisté mu naměřili 2,26 promile alkoholu.

Za běžných okolností by vše bylo kvalifikováno jako trestný čin pod vlivem návykové látky, Kučera měl navíc v té době podmínečně zastaveno jiné trestní stíhání, takže by se podle Respektu přísnému trestu nevyhnul.

Z policejních odposlechů ale vyplývá, že Kučerův advokát Martin Šebek, který se s Havlínem znal, poslal soudci SMS zprávu, ve které ho prosí o pomoc. "S.O.S. Ondro, cinkni mi, jestli ještě nespíš,“ stojí v ní.

Vše postupně vyšumělo

Není jasné, co se dál odehrálo, právě proto sedí v celém případu Kučera pouze na lavici svědků.

Kučerův spis ale poté dostal do rukou Havlínův přítel, státní zástupce z Prahy 2 František Fiala. Ten místo zahájení stíhání za autonehodu v opilství poslal případ jen jako přestupek k řešení na odbor dopravy pražského magistrátu. Na něm pak vše vyšumělo do ztracena.

Tím měl Fiala podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové zneužít pravomoc úřední osoby.

U soudu v úterý neodmítl vypovídat jen Kučera, ale také advokát Šebek. Odvolal se na to, že je advokát a má tedy právo zachovat mlčenlivost. K SMS zprávě pouze řekl, že se potřeboval s Havlínem o něčem poradit.

Nejrozsáhlejší kauza v justici

Kauza kolem soudce Havlína patří svou rozsáhlostí k nejzávažnějším v justici. Kromě něj a Fialy stojí u soudu za uplácení či zneužití pravomoci další čtyři lidé.

Mezi nimi je například i bývalý šéf policejní inspekce, později advokátní koncipient Boris Štefl.

Soudci a státnímu zástupci hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci pak zákaz činnosti.

Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Lidem, kteří je podpláceli, hrozí až šestileté odnětí svobody.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy