Exekutor už nechce po Klinice 430 tisíc, ale 1,6 milionu. Důvody aktivisté neznají

ČTK Domácí ČTK, Domácí
15. 2. 2019 16:52
Exekutor, který měl na starosti vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově, vymáhá po člence kolektivu 1,6 milionu korun. Centrum to uvedlo na svém facebookovém profilu. Skupina kolem centra neoprávněně obývala budovu bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici, jejíž majitel, Správa železniční dopravní cesty, ji v polovině ledna nechal exekučně vyklidit.
Foto: Jakub Plíhal

Exekutor Ivo Luhan v minulosti uvedl, že bude po člence Kliniky, která byla při exekuci uvedena jako povinná, vymáhat náklady na vyklizení. Krátce poté člence zablokoval na osobním účtu 430 tisíc korun a zmrazil jí výplatu v práci.

"Exekutor Luhan zvýšil částku, kterou požaduje po člence našeho kolektivu, na 1 600 000. Na základě čeho se pro tuto částku rozhodl, nám zatím nesdělil. Je zřejmé, že jde o novou formu politické represe," uvedlo centrum na Facebooku. Proti postupu exekutora se bude bránit u soudu. 

"V zásadě došlo k tomu, že exekutor Ivo Luhan vydal nové příkazy k zajištění prostředků na účtu, a to až do výše 1,6 milionu. S tím, že může jít o náklady oprávněného nebo hotové výdaje exekutora," řekl pro Aktuálně.cz Pavel Uhl, právní zástupce členky Kliniky Terezy Virtové, proti které byl vydán exekuční příkaz.

Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014. Od exekutora si jej v lednu převzala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která jej chce přestavět na kanceláře. V polovině roku plánuje uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce. Opravy by podle mluvčí správy Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku a podle odhadů vyjdou zhruba na 40 milionů korun.

Členové Kliniky tvrdili, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.

Video záběry z interiéru Kliniky | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy