Česko neplní slib o rodinném právu, řekl evropský soud

ČTK ČTK
17. 7. 2014 13:19
Český otec se nesmí stýkat s dcerou v pěstounské péči, stěžoval si ve Štrasburku. Podle soudců české úřady neporušily zákony, které však u nás nepřejí utužování rodinných vazeb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Štrasburk/Brusel - Česká republika nesplnila svůj závazek přispívat k udržování rodinných vazeb mezi otcem a dcerou, která je nyní v pěstounské rodině.

Rozhodl tak Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku ve věci českého občana, kterému ale přiznal jen tisíc eur (asi 27 tisíc korun) náhrady nákladů řízení s tím, že nález samotný je dostatečnou satisfakcí.

Soud podle rozsudku zároveň dospěl k tomu, že samotným rozhodnutím českých úřadů o svěření dcery do ústavní a poté do pěstounské péče nebyl porušen osmý článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv o respektování soukromého a rodinného života.

Rozhodnutí nemusí být definitivní, do tří měsíců je možné žádat o projednání věci ještě před Velkým senátem soudu.

Dcera se otce bála

Případ začal v roce 2005, kdy byl otec ve vězení a jeho manželka, se kterou měl tehdy dvouletou dceru, požádala o rozvod. Rozvodový soud svěřil dítě do péče právě jí. Žena ale v roce 2007 zemřela a dcera byla nejprve v nemocnici, poté bylo rozhodnuto o jejím umístění do specializované instituce.

Otec ji tam po propuštění navštěvoval a posléze požádal o svěření dcery do péče. V létě 2008 ale soud s přihlédnutím k posudkům psychologů rozhodl, že osobnost žadatele je překážkou k tomu, aby mu mohlo být vyhověno. Nepomohla odvolání, zamítnuty byly žádosti otce, aby s ním dcera mohla trávit prázdniny.

V roce 2011 pracovníci terapeutického střediska došli k závěru, že setkávání otce s dcerou nejsou pro dítě přínosné, nepřála si jej prý vidět a bála se ho. Soud pak rozhodl o přerušení kontaktu, dítě bylo svěřeno pěstounům a otec s ní mohl komunikovat jen písemně.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy