Česko neplní slib o rodinném právu, řekl evropský soud

ČTK ČTK
17. 7. 2014 13:19
Český otec se nesmí stýkat s dcerou v pěstounské péči, stěžoval si ve Štrasburku. Podle soudců české úřady neporušily zákony, které však u nás nepřejí utužování rodinných vazeb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Štrasburk/Brusel - Česká republika nesplnila svůj závazek přispívat k udržování rodinných vazeb mezi otcem a dcerou, která je nyní v pěstounské rodině.

Rozhodl tak Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku ve věci českého občana, kterému ale přiznal jen tisíc eur (asi 27 tisíc korun) náhrady nákladů řízení s tím, že nález samotný je dostatečnou satisfakcí.

Soud podle rozsudku zároveň dospěl k tomu, že samotným rozhodnutím českých úřadů o svěření dcery do ústavní a poté do pěstounské péče nebyl porušen osmý článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv o respektování soukromého a rodinného života.

Rozhodnutí nemusí být definitivní, do tří měsíců je možné žádat o projednání věci ještě před Velkým senátem soudu.

Dcera se otce bála

Případ začal v roce 2005, kdy byl otec ve vězení a jeho manželka, se kterou měl tehdy dvouletou dceru, požádala o rozvod. Rozvodový soud svěřil dítě do péče právě jí. Žena ale v roce 2007 zemřela a dcera byla nejprve v nemocnici, poté bylo rozhodnuto o jejím umístění do specializované instituce.

Otec ji tam po propuštění navštěvoval a posléze požádal o svěření dcery do péče. V létě 2008 ale soud s přihlédnutím k posudkům psychologů rozhodl, že osobnost žadatele je překážkou k tomu, aby mu mohlo být vyhověno. Nepomohla odvolání, zamítnuty byly žádosti otce, aby s ním dcera mohla trávit prázdniny.

V roce 2011 pracovníci terapeutického střediska došli k závěru, že setkávání otce s dcerou nejsou pro dítě přínosné, nepřála si jej prý vidět a bála se ho. Soud pak rozhodl o přerušení kontaktu, dítě bylo svěřeno pěstounům a otec s ní mohl komunikovat jen písemně.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 53 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy