"Po všech těch reakcích českého premiéra a české vlády tak je červenec finální datum, kdy by měla být celá záležitost uzavřena. Pokud někdo z aktérů nebude ten proces zdržovat," uvedl český europoslanec Tomáš Zdechovský.
Podle Zdechovského Oettinger na výboru také uvedl, že auditoři se zaměřili i na možný konflikt zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana.
Sám Babiš v pondělí po jednání vlády v Praze novinářům řekl, že od Oettingerova vystoupení na výboru nic nečeká. "Je to jen pokračování účelového boje proti mé osobě s cílem dostat mě z politiky," řekl.
Členové výboru, včetně českých europoslanců, při příchodu s novináři nehovořili, beze slova je na místě minul také komisař Oettinger.
Na možný střet zájmu upozornila organizace Transparency
Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle jejího právního názoru může i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Čeští Piráti nedávno Evropskou komisi vyzvali, aby předběžné závěry auditu zveřejnila.
O situaci v ČR se Oettinger krátce zmínil už na plénu europarlamentu koncem března. Tehdy připomněl, že EK požádala Babiše o informace, jaké kroky učiní, aby se konfliktu zájmu vyhnul, a zda je také skutečně udělal. Před europoslanci též komisař minulý měsíc uvedl, že výsledky auditu i dopisy z české vlády komise nyní analyzuje.
Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.