Evropsky chráněného motýla zabily ekodotace z Bruselu

Pavel Baroch
20. 11. 2008 13:35
Česku přibyl na černý seznam další vyhubený druh
Žluťásek barvoměnný zůstal už jen na obrázku. V Česku vyhynul
Žluťásek barvoměnný zůstal už jen na obrázku. V Česku vyhynul | Foto: Luboš Víťaz, www.lepidoptera.cz

Praha - Celosvětově ohrožený žluťásek barvoměnný přispěl k tomu, že byly Bílé Karpaty zařazeny do celoevropské chráněné soustavy Natura 2000. Ještě v devadesátých letech žil vzácný motýl na tamních loukách ve velkém počtu.

Jenže pak ho začalo dramaticky ubývat a teď entomologové v časopise Journal of Insect Conservation oznámili: Žluťásek barvoměnný v Bílých Karpatech vyhynul. Tamní chráněná krajinná oblast přitom byla posledním místem, kde motýl v Česku ještě žil.

"Ještě v roce 2004 zde byly pozorovány desítky kusů, v roce 2006 dva kusy a v letech 2007 a 2008 ani jediný motýl," řekl Aktuálně.cz Martin Konvička, který působí na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a v Entomologickém ústavu Akademie věd. Konvička je vedoucím týmu, který motýly v Bílých Karpatech sleduje.

Paradoxní je, že poslední ránu zasadily evropsky chráněnému žluťásku barvoměnnému ekologické dotace z Bruselu. Teď bude muset Česko bruselským úředníkům vysvětlovat, proč nedodrželo svůj evropský závazek a nechalo žluťáska vyhynout.

Bílé Karpaty
Bílé Karpaty | Foto: Aktuálně.cz

Když je z přírody posekaný park

Aby karpatské louky nezarostly křovinami či lesem, a nezlikvidovaly se tak například vzácné orchideje, musí je farmáři a ochranáři sekat nebo na nich nechat pást dobytek.

Pečovat se takto musí o více než dva tisíce hektarů chráněných území a další tisíce "nechráněných" hektarů. Údržba se platí z agroenvironmentálních dotací Evropské unie, které rozděluje ministerstvo zemědělství.

Problémem je, že ministerstvo nastavilo pravidla tak, aby byla údržba co nejsnadněji kontrolovatelná. Například přesně stanovilo, kolikrát ročně se musí louka posekat, v jakých termínech nebo kolik dobytka se smí na vymezeném prostoru pást. Kdokoli se od plánu odchýlí, riskuje citelné sankce.

"V minulosti hospodařil každý rolník trochu jinak, což vytvářelo pestrou krajinu," připomněl entomolog Konvička. Podmínky, které nastavilo ministerstvo, vytváří z krajiny "parkový trávník".

Vymírání motýlů

  • V Česku žije zhruba 30 tisíc druhů hmyzu.
  • Ze 161 druhů denních motýlů jich vyhynulo už 19, další jsou ohrožené.
  • Podobně jsou na tom třeba vrubounovití brouci, vyhynulo 22 druhů ze 175.
  • Hmyz zajišťuje životně důležité "služby", třeba opylování plodin.
  • Na hmyzu jsou závislí ptáci, kteří se jím živí. Ústup kukačky z Británie je dáván do souvislosti s úbytkem velkých můr.
  • Motýli a další hmyz mnohem rychleji reagují na negativní změny prostředí. Pokud zmizí hmyz, budou ho následovat i obratlovci a rostliny.

"Působí sice udržovaně, ale je bez života," konstatoval Konvička. Žluťáska barvoměnného zahubila celoplošná strojová seč, která se prováděla ve stejnou dobu, kdy se housenky motýla zdržovaly na vrcholcích rostlin. "Taková péče je ideální pro některé rostliny, ale spolehlivě hubí citlivější luční živočichy," dodal Konvička.

Ochranáři péči o krajinu mění

Správa Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty si už uvědomila, jaké dopady přináší takto nastavená pravidla pro využívání evropských ekodotací, a snaží se to napravit.

"Celá myšlenka agroenvironmentálních dotací není špatná, problémem je detailní nastavení podmínek ministerstvem zemědělství," konstatoval entomolog Martin Konvička.

Od roku 2006 zavádějí ochranáři v Bílých Karpatech takzvanou mozaikovou péči. Znamená to, že na loukách ponechávají dočasně neposečené nebo nespasené plochy. Příroda je tak mnohem pestřejší.

"Paradoxně se teď Správa CHKO snaží o to, aby z rezervací evropské dotace vytlačila. Chráněné louky a pastviny se udržují z ryze tuzemského programu péče o krajinu, který je mnohem flexibilnější a pro údržbu ochranářsky cenných území mnohem vhodnější," dodal Konvička.

Vrátí se žluťásek do Bílých Karpat?

Žluťásek barvoměnný, který v Česku vymřel, ještě přežívá na slovenské straně Bílých Karpat. Existuje tedy naděje, že se na citlivěji udržované louky jednou vrátí.

"I kdyby se nevrátil, nový přístup k péči o luční chráněná území se už nyní projevuje nárůstem populací ostatních motýlů a dalšího hmyzu," podotkl Ondřej Konvička, zoolog Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

Entomologové upozorňují, že stejně negativní vliv jako na bělokarpatských loukách mají ekodotace z Bruselu i v dalších regionech, kde žijí jiní vzácní živočichové. Podobný osud může potkat například hnědáska chrastavcového, který patří mezi nejohroženější evropské motýly a v Česku přežívá už jen na několika místech na západě země.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy