Evropské město kultury: Ostrava, Plzeň či Hradec?

Petra Sasínová
21. 9. 2009 11:00
Evropská komise vybere české město, které dostane titul Evropské hlavní město kultury 2015.
"Jiné město než Ostravu bych nedělal, to by mne nazajímalo," říká Čestmír Kopecký, který připravuje Ostravu pro to, aby byla Evropským hlavním městem kultury.
"Jiné město než Ostravu bych nedělal, to by mne nazajímalo," říká Čestmír Kopecký, který připravuje Ostravu pro to, aby byla Evropským hlavním městem kultury. | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Tři česká města soutěží o titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Mimořádné příležitosti získat zájem a mnoho peněz z unie na rozvoj chce využít Ostrava, Plzeň a Hradec Králové.

Podobná situace je v Belgii, která je druhým státem Evropské unie, z níž evropská komise také vybere jedno město pro tento titul pro rok 2015.

Přihlášky přijímá Evropská komise do konce října. Komise složená ze zástupců Evropské unie a České republiky rozhodne v prosinci, kdo postoupí do druhého kola.

V Česku jsou žhavými kandidáty Ostrava a Plzeň. Tato města dávají už nyní do různých akcí, které mají podpořit přihlášku, mnoho energie a peněz. 

Hradec Králové zatím stojí trochu stranou. O jeho aktivitách není moc slyšet. 

"Připravujeme se, rozjíždíme plánované akce, zatím oslovujeme především naše občany. Určitě podáme přihlášku a pokusíme se uspět," řekl Aktuálně.cz mluvčí magistrátu Hradce Králové Václav Svoboda.

Evropské hlavní město kultury

  • Idea: Sbližovat evropské národy.
  • Historie: Evropské město kultury zavedla Rada ministrů v roce 1985.
  • Vývoj: Roku 1999 vznikl titul Evropské hlavní město kultury. První bylo německé město Výmar.
  • Další změny: Od roku 2007 jsou držiteli titulu vždy dvě města ze dvou zemí EU, po jednom z každé.
  • Česká republika: Roku 2000 byla hlavním evropským městem kultury Praha.
  • Současnost: Pro rok 2015 komise vybrala Českou republiku a Belgii. V roce 2013 to bude vedle slovenských Košic francouzské město Marseille.
  • Aktuálně: Evropským hlavním městem kultury pro rok 2009 je rakouský Linz a Vilnius v Litvě.

Nohavica versus Bárta

Ostrava má pro Evropské hlavní město kultury 2015 písničku „Ostravo" od Jaromíra Nohavici.

Plzeň má píseň od Dana Bárty, jenž v tomto městě prožil několik let - jmenuje se Nebe nad Plzní.

Šéfem ostravského projektu je známý filmový a televizní producent Čestmír Kopecký. Vrcholí několik mimořádných projektů, které k přihlášce do soutěže naplánoval.

"Ostrava se mi líbí a zajímá mne jako žádné jiné město. Kultura v Ostravě je vyvzdorovaná, vzniká přirozenou cestou, jde to od lidí, kteří umění tvoří až po diváky. Je to tak přirozené, že to dává kultuře smysl," řekl v rozhovoru pro Akutálně.cz Kopecký.

Plzeň najala Yvonu Kreuzmannovou, která je ředitelkou mezinárodního festivalu Tanec Praha a ředitelkou divadla Ponec. A co oceňuje na Plzni?

Kreuzmannová a Kopecký

"Plzeň je pro mne jedinečná v tom, že začala velmi brzy v 90. letech intenzivně vytvářet svou vlastní politiku, která je skutečnou vizí," uvedla v jednom z rozhovorů. 

Ostravský tým Čestmíra Kopeckého má za sebou uvedení leporela Tajemná Ostrava. Známá ilustrátorka dětských knížek Lucie Seifertová mapuje historii Ostravy od pravěku do 20. století.

Proběhla vernisáž výstavy s názvem "Ostrava?". Kurátorkou je pražská kunsthistorička Linda Lindurová. Jsou tam zastoupeni skoro všichni kvalitní malíři z Ostravska ze současnosti i z minulosti.

Příští týden začne filmový festival Ostrava Kamera Oko. Nikdy dříve v Ostravě takový festival nebyl.

Boj o pozornost a peníze

Přípravy pro podání přihlášky vrcholí také v Plzni pořádáním různých koncertů a jiných kulturních akcí. Plzeň má také velkolepé plány jako například nové divadlo, galerie, dostavění Vědeckotechnického parku, vylepšení Štruncových sadů i pořádnou sochu generála Pattona.

Všechna města, která měla titul Evropské hlavní město kultury v minulosti, získala přes tuto soutěž přístup k evropským a státním penězům. V roce 2008 to byl například britský Liverpool, kterému soutěž pomohla zrealizovat mnoho věcí, na než nebyly dříve peníze.

"Dá se říct, že na jednu korunu, kterou Ostrava prostaví, může přijít osm až deset korun odjinud. Dá se tedy očekávat velký ekonomický efekt," je přesvědčen Kopecký, který propaguje Ostravu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy