Evropská komise kontroluje Řebíčkovo dědictví

Petr Holub
9. 7. 2012 19:07
Kontroloři mají prověřit projekty za 300 miliard korun
Euro. Ilustrační foto
Euro. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Bruselští úředníci dorazili v pondělí na ministerstvo dopravy.

Mají za úkol zjistit, jak se především v období Aleše Řebíčka rozdělilo 160 miliard. Do konce týdne navíc prověří dalších 140 miliard určených pro ministerstvo životního prostředí.

Příchod evropských expertů oba zmíněné úřady potvrdily.

300 miliard v ohrožení

Pro čerpání eurodotací nastává okamžik pravdy. Během pěti dnů provedou úředníci cílenou kontrolu dvaceti projektů a výsledky předloží Evropské komisi. Ta potom rozhodne, jestli Čechům povolí už koncem roku další čerpání ze strukturálních fondů, anebo jestli bude požadovat další nápravu.

Probíhající kontrola navíc určí, jakou část přislíbených dotací Evropská komise České republice škrtne. Ztráty pro Česko mohou dosáhnout desítky procent nejen z částky 300 miliard korun určených na dopravu a životní prostředí, ale z celkové částky 750 miliard, která je pro Čechy určena na období 2007-2013.

Evropská komise poslala své experty, aby nějak reagovala na květnovou zprávu Evropského účetního dvora. Ten zjistil, že zdejší ministerstva "systematicky upravují" výsledky svých kontrol tak, aby neprozradila před Evropskou komisí žádné chyby. Bruselští úředníci proto procházejí část projektů, které byly zkontrolovány jejich tuzemskými kolegy, a zjišťují, jestli se kontroly opravdu "systematicky upravovaly".

Co dělá Viamont na koridoru

Výběr projektů z dotačního programu Doprava nedává vyhlídky na dobrý výsledek. Seznam projektů, který na žádost Aktuálně.cz poslalo ministerstvo dopravy, obsahuje pět železničních a stejný počet silničních projektů v celkové hodnotě 35 miliard bez DPH.

Na železnici si experti vyžádali dokumentaci staveb na III. a IV. koridoru. Nejnápadnější chyby prozrazují projekty, které byly stavebníkům přiděleny na sklonku období Topolánkovy vlády na jaře 2009.

Na osmnáctikilometrovém úseku mezi Benešovem a Voticemi se prostaví téměř sedm miliard bez DPH. Trať podražila během přípravy o jeden a půl miliardy, protože státní investor rozhodl postavit v mírně zvlněné krajině pět tunelů, aby vlaky mohly dosahovat rychlosti dvou set kilometrů za hodinu, tedy o 40 kilometrů víc, než předpokládal původní projekt. Tím cesta z Prahy do Českých Budějovic zrychlí o dvě minuty.

Soutěže se účastnila pouze dvě podnikatelská sdružení a cena stavby během soutěže ještě vyrostla.

Modernizace čtrnáctikilometrové trati mezi Českým Těšínem a Bystřicí nad Olší vyjde na poloviční cenu, o manipulaci však svědčí, že soutěžní podmínky připustily pouze jednoho zájemce.

U pěti vybraných železničních staveb upozorňuje na manipulace také fakt, že členy vítězných sdružení bylo s jedinou výjimkou pět firem. Tří projektů se účastní společnost Viamont, jejíž akcie prodal během svého úředního období ministr Řebíček.

Aleš Řebíček v dobách, kdy byl ministrem dopravy.
Aleš Řebíček v dobách, kdy byl ministrem dopravy. | Foto: Ludvík Hradilek

Křižovatka u Hleďsebe

O něco lépe může dopadnout kontrola na silnici. Do pětice vybraných projektů se dostala tzv. moravská křižovatka složená z úseku dálnice D1 Kroměříž-Říkovice a části silnice R55 Hulín-Otrokovice. Veřejně dostupné dokumenty o investici za 11,5 miliardy neukazují na rozdíl od dálnice D8 přes České středohoří žádnou nápadnou manipulaci.

Problémy zřejmě nastanou u tří lacinějších staveb v celkové hodnotě 1,3 miliardy. U každé z nich se dodavatel vybíral losovačkou. Například mimoúrovňovou křižovatku u Velké Hleďsebe na Karlovarsku tak získalo koncem roku 2008 sdružení vedené Řebíčkovým Viamontem s nabídkou, která zvyšovala nabídnutou cenu o pětinu. Ještě během přípravy projektu se původně schválená cena zvýšila o 80 procent.

Z pohledu tuzemského čerpání je rizikovým projektem také řízení silničního provozu v Praze. Počátkem roku 2007, ze kterého pocházejí odposlechy primátora Pavla Béma s lobbistou Romanem Janouškem, získala zakázku za pět miliard firma Eltodo v soutěži, do níž se nikdo jiný nepřihlásil. Evropská unie zaplatí jen něco přes desetinu této částky, přesto bude podrobně zkoumat, jak projekt probíhá.

Pro Českou republiku přitom nebude nejhorší zprávou případné zjištění, že se peníze rozdělovaly proti pravidlům Evropské unie, ale to, že si zdejší úřady nevšimly žádné chyby a že poslaly Bruselu žádost o proplacení sporných projektů.

Rizikové čistírny

Deset staveb zkontrolují experti Evropské komise také v dotačním programu Životní prostředí. Na rozdíl od ministerstva dopravy ekologický resort zatím nezveřejnil projekty, jejichž dokumentaci si bruselští úředníci vyžádali.

Mluvčí Matyáš Vitík uvádí pouze to, že bylo vybráno deset z dvaadevadesáti projektů, které už letos kontrolovali auditoři ministerstva životního prostředí a ministerstva financí.

Program Životní prostředí podporuje zpravidla mnohem lacinější projekty, než je zvykem v Dopravě. Nejdražší jsou stavby nových čistíren odpadních vod v řádu stovek milionů korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy