Evropa zbytečně vytýkala Česku kastrace, tvrdí expert

Eliška Bártová Eliška Bártová
14. 5. 2009 8:32
Psychiatr Don Grubin se v Kuřimi setkal s odsouzenými sexuálními delikventy
Speciální oddělení pro sexuální devianty
Speciální oddělení pro sexuální devianty | Foto: Ludvík Hradilek

Kuřim - Britský psychiatr Don Grubin výrazně zmírnil tvrdou kritiku Rady Evropy, že se v českých věznicích nedodržují práva sexuálních delikventů. 

„Tady jsem neviděl nic, z čeho bych měl být nervózní," uvedl britský expert po návštěvě věznice v Kuřimi, kde odpykává trest na 80 lidí odsouzených za sexuální delikty.

Zatímco výbor Rady Evropy CPT Česko nedávno ostře kritizoval kvůli provádění chirurgických kastrací, profesor Grubin byl po návštěvě v Kuřimi smířlivější.

„Pokud je toto typická česká věznice, nemyslím si, že by zpráva CPT byla správná," řekl po návštěvě.

Profesor Grubin nyní pro britskou vládu testuje způsob takzvané chemické kastrace, kdy se deviantům snižuje sexuální apetit hormonálními léky už během výkonu trestu.

Británie stejně jako další evropské země uvažují o jejím  zavedení. V Česku se chemické kastrace běžně provádějí.

Nešťastný milenec

Britský psychiatr se v Kuřimi setkal přímo s odsouzenými delikventy, kteří žijí na speciálním oddělení K9. Don Grubin se mezi vězni, kteří ve stejnobarevných mundůrech postávají na chodbě, pohybuje bez rozpaků.

Překvapí jej jen to, když na něj jeden z nich promluví anglicky. Na chvíli vchází do otevřené cely a dává se s vězněm do řeči.

Jan:
Jan: | Foto: Ludvík Hradilek

Jan (58) si právě odpykává třetí rok z pětiletého trestu za znásilnění. Nad pečlivě ustlanou postelí má pověšený obrázek - vůni do auta s motivem polonahé dámy, na poličce CD Kelly Family, vedle kniha Něšťastný milenec.

„Jak dlouho tyhle prášky berete?" ptá se profesor Grubin odsouzeného a prohlíží si Janovu pilulku na snížení hladiny testosteronu. „Asi půl roku," říká. „Beru to proto, abych se už nemusel vracet do vězení."

Podstoupit fyzickou kastraci Jan nikdy nechtěl. „Přeci jenom je to větší zásah do těla," říká. „Pokud nechci furt sedět, tak musím začít přemýšlet jinak, abych byl zas normální, a k tomu mi pomáhají prášky."

Křehké rozhodování

Profesor Grubin je sice propagátorem léčby medikamenty, ale je kritický k její indikaci.

Věznice v Kuřimi
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Věznice v Kuřimi

  • Ve vězení žije na 600 odsouzených
  • 80 z nich jsou sexuální devianti a delikventi
  • 53 jich žije na speciálním oddělení K9
  • 2 z odsouzených podstoupili fyzickou kastraci
  • 2 z odsouzených o fyzickou kastraci zažádali

„Nebyl jsem si jist, proč pan Jan vlastně ony léky bere," říká Grubin. „Nevím, zda je náhodou nebere jen proto, aby se cítil šťastnější. Medikace by se měla užívat jen u opodstatněných případů a pouze jako léčba."

Grubin zároveň upozorňuje na křehkost rozhodování v uzavřeném prostředí vězení, kde je obtížné zajistit skutečně svobodnou volbu.

„Je to oblast, kde může velmi snadno dojít k zneužívání jak léčby, tak psychiatrie jako takové," říká. „V tomto prostředí je navíc těžké mít jistotu, že se to neděje."

Kastrace? To se prostě nedělá

Právě kvůli obavám z nesvobodného rozhodnutí s nevratnými následky se podle Grubina v Británii prakticky neprovádí fyzické kastrace, za které je Česko kritizováno.

„Zákon to sice nezakazuje, ale v Anglii se to prostě nedělá," říká. „Chirurg může tento zákrok udělat teprve poté, co dva psychiatři řeknou, že to je opodstatněné. A já si nejsem jist, že byste v Anglii našla dva psychiatry, kteří by na sebe zodpovědnost za tento nevratný zákrok vzali."

Zároveň je podle Grubina obtížné odlišit pacienta, který skutečně kastraci chce podstoupit, od pacienta, kterého k takovému rozhodnutí nutí jeho mentální postižení.

Britský projekt

Don Grubin je profesor forenzní psychiatrie na univerzitě v Newcastlu. V současné době pracuje pro ministerstvo spravedlnosti na dvou speciálních projektech.

Jeden z nich byl zahájen na počátku dubna a potrvá tři roky. Během této doby bude testováno na 350-450 vězňů, kteří se po ukončení trestu budou pravidelně podrobovat testu na detektoru lži. Cílem je snížit tak riziko, že sexuální devianti svůj čin zopakují.

Zároveň profesor Grubin pod patronací ministerstva usiluje o zavedení možnosti léčit sexuální devianty již v průběhu výkonu trestu.

Profesor Don Grubin
Profesor Don Grubin | Foto: Ludvík Hradilek

„Medikace není v Británii součástí léčebných postupů ve vězení, ty nyní stojí především na důkladné psychoterapii," popisuje Grubin. „Já chci v rámci našeho projektu umožnit vězňům větší přístup k medikaci. Odhaduji, že by byla vhodná pro zhruba 5-10% pachatelů."

Profesorův tým se nyní snaží zvýšit odbornost psychiatrů tak, aby byli schopni rozpoznat, který z pachatelů tuto léčbu opravdu potřebuje a aby byli schopni správně léčbu indikovat.

„Společnost chce často sexuální devianty trestat," říká profesor Grubin. „Medikace by ale neměla být předepisována jako trest, musí být indikována jen těm, kteří ji opravdu potřebují."

Zároveň chce také efekt léčby ukázat na skupině dobrovolníků, které pro projekt získal. Během půl roku by měl znát první výsledky experimentu.

 

Právě se děje

Další zprávy