Evakuujeme zvířata, ale neví se o nás, říká záchranářka

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 6. 2013 15:19
Rozhovor se ženou, která zdarma a dobrovolně zachraňuje psy i stáda ovcí
Majitelé evakuováni, zvířata zůstávají napospas vodě. Zachraňují je hasiči, odchytové služby i dobrovolní záchranáři (ilustrační foto).
Majitelé evakuováni, zvířata zůstávají napospas vodě. Zachraňují je hasiči, odchytové služby i dobrovolní záchranáři (ilustrační foto). | Foto: Zuzana Hronová

Praha -  Policie a hasiči v posledních dnech evakuují tisíce lidí z oblastí postižených povodněmi. Na místě však dál zůstávají zvířata. Když dorazí povodňová vlna, může jim jít o život.

"Zvířata jsou při těchto akcích vždycky až na posledním místě. Nechtěli jsme to tak nechat," říká Stanislava Horáková, která patří do týmu dobrovolných záchranářů zvířat.

Aktuálně.cz: Jak se váš záchranný tým dal dohromady?

Jsme koňáci, pejskaři, provozovatelé záchranných stanic živočichů, takže zvířata nám nejsou lhostejná.

Evakuace zvířat

Potřebujete evakuovat zvířata ze zatopené oblasti ve středních Čechách? Obracet se můžete na paní Stanislavu Horákovou, tel.: 604 343 013.

Můžete u sebe dočasně umístit zvířata? Registrujte se na www.docasky.cz. Pakliže naopak potřebujete pomoci s umístěním svých zvířat z důvodu povodní, obraťte se rovněž na tuto adresu.

A.cz: Jak je to s financováním týmu?

Jsme dobrovolníci, děláme vše zadarmo, nic si neúčtujeme a nikdo nás neplatí.

A.cz: Jaké služby přesně nabízíte?

Umíme odchytit a evakuovat zvířata, najít jim dočasné útočiště, máme i uspávací pistole, takže dokážeme rozrušené zvíře pro převoz uklidnit.

A.cz: Abych si představila rozsah vaší činnosti - zachráníte psa, nebo třeba i stádo ovcí?

Často i stáda zvířat. Zavolá nám zemědělec, že se na něj valí voda a má v ohradě 50 zvířat. Zemědělci pomohou záchranáři, ale zvířata jsou při těchto krizových situacích vždy až na posledním místě, takže tam jedeme, pomůžeme je odchytat a převézt do bezpečí.

Lidé evakuováni. Ale co zvířata v povodňových oblastech?

A.cz: Kde zvířata ubytováváte?

Spolupracujeme třeba s občanským sdružením Dočasky.cz, které nabízí dočasné zázemí pro opuštěná zvířata, která z nejrůznějších důvodů nemohou být v útulcích. Ale toto sdružení už by také potřebovalo nějaké dobrovolníky, kteří by u sebe mohli dočasně přechovávat nějaká zvířata.

A.cz:  S jakými prosbami se na vás ještě lidé obracejí?

Jezdíme třeba zaopatřovat stáda koní, k nimž jsou zatopené příjezdové cesty, ale koně sami nejsou v ohrožení. Dovezeme jim alespoň čerstvé seno, krmivo a zkontrolujeme, zda jsou v pořádku.

Mělničtí čekají na vlnu z Prahy, hráze jsou téměř plné:

A.cz: Jaký byl zatím váš nejdramatičtější zásah?

Byla to asi pondělní evakuace stáda ovcí ze zatopených Lahoviček. Povodňová situace tam byla dost dramatická. Pochytali jsme je pomocí různých ohlávek a vodítek a na přepravníku pro koně je odvezli do bezpečí.

A.cz: Zvládli byste třeba v případě potřeby i divoká zvířata ze ZOO?

Zvládli, a kdyby třeba pražská ZOO potřebovala pomoc, určitě jim rádi pomůžeme. Ale osobně si myslím, že oni mají dost vlastních kapacit a spolupracují i s policií.

Záchrana koní středočeskými dobrovolnými záchranáři v obci Mořina (nedaleko Karlštejna).
Záchrana koní středočeskými dobrovolnými záchranáři v obci Mořina (nedaleko Karlštejna). | Foto: Vít Lorenz

A.cz: Vaše akce jako nikým nezastřešených dobrovolníků jsou asi limitovány finančně…

Určitě. Proto naše služby můžeme nabízet jen pro region středních Čech, dál bychom to už nezaplatili. A nemůžeme se třeba vydávat někam daleko pro jedno kotě. Vyjíždíme spíše kvůli rozsáhlejší pomoci.

A.cz: S jakým problémem se potýkáte nejvíc?

Nejvíc se potýkáme s tím, že se o našich službách málo ví. Zkoušeli jsme obvolávat různé krizové linky i zpravodajství, ale lidé o nás stále moc nevědí.

Kudy prošla velká voda. Příběhy míst, která zničil Botič:

 

Právě se děje

Další zprávy