Šéf svobodných Mach odchází z Evropského parlamentu. Chci se naplno věnovat kampani v Česku, tvrdí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 29. 8. 2017 15:41
V Evropském parlamentu končí europoslanec a předseda svobodných Petr Mach. Důvodem je, že se chce naplno věnovat předvolební kampani v Česku tak, aby Stranu svobodných občanů přivedl do sněmovny. Macha s největší pravděpodobností vystřídá dvojka na kandidátce svobodných v posledních eurovolbách Jiří Payne.
Petr Mach.
Petr Mach. | Foto: SSO

Brusel/Praha - Europoslanec a předseda svobodných Petr Mach končí v Evropském parlamentu (EP). Jeho nástupcem se podle všeho stane Jiří Payne, někdejší poradce prezidenta Václava Klause.

"Potvrzuji, že to je pravda. Rezignuji a můj mandát končí koncem srpna, 31. srpna," řekl Mach.

Mach se vzdává funkce, aby se mohl plně věnovat předvolební kampani v Česku. "Rozhodl jsem se vzdát se funkce europoslance, abych se plně soustředil na volby v České republice a přivedl Stranu svobodných občanů do Poslanecké sněmovny," uvedl Mach důvody své rezignace v prohlášení, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Macha s největší pravděpodobností vystřídá dvojka na kandidátce svobodných v posledních eurovolbách Jiří Payne, někdejší politik ODS a poradce prezidenta Václava Klause. Také on nejspíš bude, stejně jako Mach, v EP členem ostře protiunijní frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD).

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy