Šéf svobodných Mach odchází z Evropského parlamentu. Chci se naplno věnovat kampani v Česku, tvrdí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 29. 8. 2017 15:41
V Evropském parlamentu končí europoslanec a předseda svobodných Petr Mach. Důvodem je, že se chce naplno věnovat předvolební kampani v Česku tak, aby Stranu svobodných občanů přivedl do sněmovny. Macha s největší pravděpodobností vystřídá dvojka na kandidátce svobodných v posledních eurovolbách Jiří Payne.
Petr Mach.
Petr Mach. | Foto: SSO

Brusel/Praha - Europoslanec a předseda svobodných Petr Mach končí v Evropském parlamentu (EP). Jeho nástupcem se podle všeho stane Jiří Payne, někdejší poradce prezidenta Václava Klause.

"Potvrzuji, že to je pravda. Rezignuji a můj mandát končí koncem srpna, 31. srpna," řekl Mach.

Mach se vzdává funkce, aby se mohl plně věnovat předvolební kampani v Česku. "Rozhodl jsem se vzdát se funkce europoslance, abych se plně soustředil na volby v České republice a přivedl Stranu svobodných občanů do Poslanecké sněmovny," uvedl Mach důvody své rezignace v prohlášení, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Macha s největší pravděpodobností vystřídá dvojka na kandidátce svobodných v posledních eurovolbách Jiří Payne, někdejší politik ODS a poradce prezidenta Václava Klause. Také on nejspíš bude, stejně jako Mach, v EP členem ostře protiunijní frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD).

 

Právě se děje

před 10 minutami

Do Afghánistánu se přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a dalších zemí do Afghánistánu. Novinářům to ve středu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jenž zároveň uvedl, že Rusko poskytne Tádžikistánu vojenskou pomoc, pokud bude země kvůli dění v sousedním Afghánistánu ohrožena.

"Samozřejmě doufáme, že v Afghánistánu dojde k nějakému konsensu a smíření mezi etniky. Zároveň však vidíme, jak se tam aktivně přemísťují (…) z různých regionů, včetně Sýrie či Libye jednotky Islámského státu," prohlásil Šojgu.

Radikální islamistické hnutí Tálibán zahájilo v květnu - tedy v době, kdy začala mezinárodní koalice stahovat ze země své zbývající vojáky - masivní ofenzivu proti vládním silám. Obsadilo od té doby rozsáhlá venkovská území a klíčové hraniční přechody se sousedními zeměmi. Tvrdí, že má pod svou kontrolou 90 procent hranic země, což vláda v Kábulu popírá.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy