Vedení KSČM se postavilo za Ransdorfa, zůstává členem strany. Je prý obětí útoku médií

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2015 17:58
Miloslav Ransdorf zůstává členem KSČM. Europoslance zadržela nedávno švýcarská policie v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu, ale Ústřední výbor KSČM dnes rozhodl, že mu členství nepozastaví.
Miloslav Ransdorf (uprostřed)
Miloslav Ransdorf (uprostřed) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Miloslav Ransdorf zůstává členem KSČM. Ústřední výbor KSČM dnes rozhodl, že mu členství nepozastaví. Europoslance zadržela nedávno švýcarská policie v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu.

Předseda strany Vojtěch Filip novinářům řekl, že návrh na případné pozastavení jeho členství nebyl přijat a všichni členové včetně vedení budou respektovat rozhodnutí kolektivního orgánu.

"Vzhledem k tomu, že jde o jeho (Ransdorfovu) privátní záležitost, nejde o činnost spojenou s funkcí ve straně, se většina přiklonila k názoru, že to stranu do budoucna poškozovat nebude. V tomto ohledu byl výsledek dán hlasováním," uvedl.

Debata se podle Filipa vedla o tom, jestli kauza poškodí KSČM v její stranické činnosti nebo ne. Zasedání ústředního výboru trvalo sedm hodin. Dnešní stanovisko považuje Filip za věc kolektivního rozhodnutí, většina prý sdílela názor, že je to spíše honba médií proti Ransdorfově činnosti obecně.

Ransdorf s novináři nekomunikoval, doslova řekl, že k nim "nemá důvěru, protože se chovali po celou dobu neskutečným způsobem".

Na argument, že Ransdorf je veřejně činnou osobou a reprezentuje stranu, Filip odpověděl, že v KSČM nerozhodují jednotlivci ale kolektivní orgán. "Ten je většinovým hlasování přesvědčen, že tato záležitost se nedotkne KSČM, protože on není jediný z 50 tisíc členů, kteří reprezentují KSČM," poznamenal.

Strana je podle Filipa dlouhou dobu terčem mnoha útoků. Právě to prý většinu lidí přesvědčilo, že jde o jeden z řady dalších. Filip ale, jak uvedl, jako vstřícný krok očekával, že Ransdorf členství pozastaví.

Ransdorf tento týden již potvrdil, že ve švýcarské bance jednal jménem Vladimíra Huňka, který byl již dříve odsouzen za to, že sliboval lidem peníze, když mu pomohou získat dědictví po příbuzné ve Švýcarsku. Tvrdil, že dokumenty, které v bance předkládal, jsou pravé. Neměl prý slíbenou žádnou provizi.

Filip dnes také řekl, že Ransdorf na dnešním jednání argumentoval věcnou správností dokumentu, který je považován za falešný. Filip se ho prý přímo zeptal, jestli má ověření švýcarské nebo české. Pokud má švýcarské, tak ten dokument je oficiální, dodal předseda komunistů.

 

Právě se děje

Další zprávy