Jourová: Zeman? Roztáčení nenávisti vůči islámu je nebezpečné a na hraně zákona

Luboš Kreč
23. 11. 2015 14:16
Nejvýše postavená Češka ve strukturách EU, eurokomisařka Věra Jourová, říká, že jí nepřísluší hodnotit vystoupení Miloše Zemana na mítinku Bloku proti islámu během oslav 17. listopadu. V rozhovoru pro Aktuálně.cz a HN ovšem zkritizovala všechny, kdo se snaží přiživit na rozdmýchávání nenávisti vůči muslimům. A dodala, že výroky těchto lidí by mohly být v rozporu se zákonem. Jourová varuje před tím, aby se zaměňovali uprchlíci s teroristy.
Česká eurokomisařka Věra Jourová.
Česká eurokomisařka Věra Jourová. | Foto: DVTV

Belgická metropole se v posledních několika dnech stala městem duchů. Jak nejvyšší bezpečnostní opatření v Bruselu ovlivnilo vaši práci?

V Bruselu jsem byla celý minulý týden a samozřejmě že práci Komise aktuální dění ovlivnilo. Řada kolegů pracuje z domu, jsou zavřené i školy. Management je ale normálně v práci, dnes například zasedala porada šéfů kabinetů. Mě čeká Štrasburk, jsem na cestě tam.

Na jednání Komise jste řešili bezpečnost, nebo i něco jiného?

Komise zasedala jako vždy ve středu a většinu času se věnovala bezpečnostní situaci v Evropě a přípravě na zasedání ministrů vnitra, které proběhlo v pátek. Řešili jsme také, jaká bezpečnostní opatření přijímá Komise a jednotlivé evropské instituce.

V Evropě se vyhrocuje atmosféra, vychází najevo, že někteří z pařížských teroristů se do EU dostali v rámci imigrační vlny. Jak na situaci pohlížíte?

To, že imigrační vlna může fungovat jako určitá zástěna pro ty, kteří se ze Sýrie vrací či je sem vysílá Islámský stát, je známá věc. Je řada Evropanů, kteří projdou v Sýrii výcvikem a výplachem mozků a vrací se kvůli terorismu. Jsou to občané EU. Migrační vlna se musí zastavit či minimalizovat. Spojení uprchlíků s terorismem je výbušný koktejl, a to jak fakticky, tak ve veřejném mínění. Už minulý pátek ministři vnitra rozhodli, že bude posílena kontrola nově příchozích. Je to ve spolupráci s Tureckem, které včera zadrželo člověka, jenž byl na pařížské teroristy napojen.

A pak jde o ty, kteří už v Evropě jsou. Ti by měli dostat dočasný azyl a ti, kteří dostanou statut uprchlíka, musí být integrováni. Musí si být vědomi, že tady platí určitá pravidla a že společnost si jejich dodržování bude vynucovat. To bylo selhání těch západoevropských zemí, kde je dnes problém.

Jak tu jejich integraci ale zajistit?

Nedávno jsem se vrátila z Ameriky, kde jsem se hodně ptala, jak tam pracují na integraci lidí z odlišných kultur. Samozřejmě jsem všude slyšela totéž – je tu rovnost daná ústavou, ale ta neskýtá jen práva, ale i povinnosti. A ty jsou tvrdě vynucované. To se někde v Evropě dost podcenilo. Musíme mít lepší, důslednější integrační politiku.

Není podobně velkým problémem nesnášenlivost, která se začíná v Evropě včetně Česka šířit? Jakási vlna islamofobie...

Je to problém. V Česku to vnímám jako určitou přirozenou reakci. My jsme dosud nezažili žádné imigrační vlny z muslimského světa, byli jsme vstřícní k lidem, kteří přicházeli z válečných zón na Balkáně či Ukrajině. Ale tohle je úplně jiná situace. Zabránit se tomu dá jen tím, že budete lidem vysvětlovat, co a proč se děje. Demokratické vlády musí dát najevo, že mají vše pod kontrolou.

Co ve světle tohoto říkáte na českého prezidenta Miloše Zemana, který minulý týden vystoupil na jednom pódiu s Blokem proti islámu? Premiér už ho silně zkritizoval.

Mně nepřísluší hodnotit prezidenta. Nicméně odmítám jakékoli aktivní podněcování nesnášenlivosti a nenávisti. Je to velmi nebezpečné a je to vlastně na hraně zákona. To vám jistě řeknou i čeští právníci.

Ministr spravedlnosti z hnutí ANO Robert Pelikán už se nechal slyšet, že podle něj na mítinku padaly výroky, které by mohly být stíhatelné.

Přesně tak. Roztáčení nenávisti ve společnosti je nebezpečné a může být i dvojsečné, taková spirála se může nakonec otočit i proti těm, kteří s ní začali. Bylo by dobré, aby každý člověk, který má normální přístup k životu a hodnotám, si uvědomil, že mluvíme o lidech, kteří utíkají před hrůzami války. S tím, že to má samozřejmě svá rizika, kterých si musíme být vědomi a musíme jim umět čelit.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy