Eurokomisaři v Praze: Fráze o pokroku a žádné otázky

Domácí Domácí, Jakub Novák
22. 3. 2012 18:00
Eurokomisaři Hahn a Andor ocenili pokrok, ale proces prý zdaleka není u konce
László Andor
László Andor | Foto: Reuters

Praha - Eurodotace jsou pro Česko nezbytné, ale bude si je muset ještě zasloužit. Pokrok a úsilí v nápravě chyb jsou sice slibné, ale ještě zbývá mnoho práce.

To je vzkaz eurokomisařů Johannese Hahna a Laszló Andora po jejich návštěvě v Praze.

Stručně řečeno, úsilí Česka zachovat přívod peněz z Bruselu je chvályhodné, ale zatím nedostatečné. Stále se tedy spíše "doufá a věří", než že by se vědělo, jak vše dopadne.

Tak by se daly shrnout dva krátké brífinky po jednáních ministra Dobeše a premiéra Nečase s eurokomisaři.

Laszló Andor v jediné opatrné kritice zmínil nefunkční kontrolní a auditní systém, Hahn potom mluvil o možnostech realokace některých peněz, pokud to bude potřeba. Kromě toho ale připomněl důležitost evropských peněz pro český rozpočet a zároveň naznačil, že současný postup komise je také jasným signálem toho, že vyjednávání před dalším programovým obdobím budou tvrdá a příjemci jako Česká republika budou muset splnit stanovené podmínky.

Na nic se nás neptejte

Za drobnou zmínku stojí i fakt, že zástupci médií nedostali žádný prostor k otázkám přímo na komisaře.

Z vyjádření ministra Dobeše nicméně vyplynulo, že dosáhl kýžené satisfakce.

Eurokomisaři prý na schůzkách s ním ocenili pokrok a úsilí ministerstva školství i to, že dodržuje nastavená pravidla.

Ministr také uvedl, že v rámci kritizovaného Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost se s komisařem Andorem dohodli na tom, že bude část peněz určených na velké národní projekty (kam patří například KREDO, NEDIR a další) převedena na vysoké a regionální školství.

Celkový objem takto přesměrovaných peněz by měl být kolem 2,5 miliardy. K přesunu peněz z OP VK na jiné programy by podle jeho dohody s Hahnem dojít nemělo.

Česko "na suchu"?

Andora s Hahnem přivedly do Prahy problémy s čerpáním evropských peněz, které vyvrcholily až v hrozbu jejich úplného zastavení.

Kohoutky všech programů se uzavřely 9. března. A podle dopisů ministerských úředníků, jejichž obsah zveřejnil deník Insider, to vypadá, že by se nemuselo jednat pouze o přechodné řešení.

Pokud by k zastavení dotací došlo, otevřela by se tím v rozpočtu díra s katastrofálními důsledky. Český rozpočet totiž nemá jak tuto ztrátu nahradit, přiznal v rozhovoru pro Aktuálně.cz Miroslav Kalousek (TOP 09).

Brusel totiž doposud proplatil jen asi 130 miliard, zatímco Češi už stihli utratit více jak čtyřnásobek - 570 miliard.

Ze všech operačních programů má Česko k dispozici celkem asi osm set miliard korun.

Kromě pochybností o průběhu veřejných zakázek a účelnosti některých projektů má Brusel problém zejména s nefunkčním systémem kontroly.

 

Právě se děje

Další zprávy