EU zmrazila Česku dotace, stojí projekty za 100 miliard

Domácí Domácí
13. 1. 2014 10:47
Problémy má projekt pro podnikatele i operační program Středočeského kraje.
Foto: Reuters

Praha - Česká republika se potýká s největšími problémy s čerpáním dotací od doby, kdy bylo v roce 2012 zcela zastaveno.

Evropská komise totiž zjistila několik zásadních problémů, a dokud je české ministerstvo pro místní rozvoj nevyřeší, nebude proplácet další projekty. Informoval o tom server iDNES.cz.

Vyplácení dotací bylo pozastaveno v Operačním programu podnikání a inovací, který má na starosti ministerstvo průmyslu a který rozvíjet podnikání. S problémy se potýká i Regionální operační program Střední Čechy, celkově by se mohlo jednat až o 100 miliard korun.

"Komise zjistila několik problémů, které je třeba vyřešit, než bude možné proplácet další projekty," vysvětlila serveru mluvčí Evropské komise Annemarie Huberová.

O zastavení podnikatelského programu se Česká republika dozvěděla už v srpnu 2013, úřady tehdy dostaly zprávu od Evropské agentury pro boj proti podvodníkům (OLAF) a dopis od komise, ve kterém upozorňuje na zastavení plateb.

"Byly zjištěny nedostatky v řídícím a kontrolním systému," řekl k tomu mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl. Další podrobnosti odmítl uvést, odkázal na ministerstvo průmyslu.

I to je ale při vysvětlování problémů opatrné. "Nejsme účastníkem šetření OLAF a nejsme oprávněni poskytovat informace," řekl mluvčí Filip Matys.

Kraj čeká kvůli Rathovi

Server upozornil na to, že podle neoficiálních zdrojů z Bruselu je podstatou problému fakt, že ministerstvo svěřilo v roce 2009 kontrolu evropských projektů Hospodářské komoře.

Jednalo se tedy o střet zájmů, členy komory jsou totiž desítky podniků, ke kterým podnikatelské dotace míří. V takovém případě tak mohlo být dotovány zbytečné projekty za desítky miliard.

Problémy Regionálního programu Střední Čechy se táhnou již od roku 2012, kdy ho české ministerstvo financí samo zastavilo. Reagovalo tak na zatčení tehdejšího hejtmana Davida Ratha, státní zástupce ho totiž vinil právě z čerpání evropských peněz.

Ministerstvo požádalo o proplacení projektů ve Středočeském kraji až v listopadu 2013, Evropská komise to ale v dopise zamítla.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy