EU zmrazila Česku dotace, stojí projekty za 100 miliard

Domácí Domácí
13. 1. 2014 10:47
Problémy má projekt pro podnikatele i operační program Středočeského kraje.
Foto: Reuters

Praha - Česká republika se potýká s největšími problémy s čerpáním dotací od doby, kdy bylo v roce 2012 zcela zastaveno.

Evropská komise totiž zjistila několik zásadních problémů, a dokud je české ministerstvo pro místní rozvoj nevyřeší, nebude proplácet další projekty. Informoval o tom server iDNES.cz.

Vyplácení dotací bylo pozastaveno v Operačním programu podnikání a inovací, který má na starosti ministerstvo průmyslu a který rozvíjet podnikání. S problémy se potýká i Regionální operační program Střední Čechy, celkově by se mohlo jednat až o 100 miliard korun.

"Komise zjistila několik problémů, které je třeba vyřešit, než bude možné proplácet další projekty," vysvětlila serveru mluvčí Evropské komise Annemarie Huberová.

O zastavení podnikatelského programu se Česká republika dozvěděla už v srpnu 2013, úřady tehdy dostaly zprávu od Evropské agentury pro boj proti podvodníkům (OLAF) a dopis od komise, ve kterém upozorňuje na zastavení plateb.

"Byly zjištěny nedostatky v řídícím a kontrolním systému," řekl k tomu mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl. Další podrobnosti odmítl uvést, odkázal na ministerstvo průmyslu.

I to je ale při vysvětlování problémů opatrné. "Nejsme účastníkem šetření OLAF a nejsme oprávněni poskytovat informace," řekl mluvčí Filip Matys.

Kraj čeká kvůli Rathovi

Server upozornil na to, že podle neoficiálních zdrojů z Bruselu je podstatou problému fakt, že ministerstvo svěřilo v roce 2009 kontrolu evropských projektů Hospodářské komoře.

Jednalo se tedy o střet zájmů, členy komory jsou totiž desítky podniků, ke kterým podnikatelské dotace míří. V takovém případě tak mohlo být dotovány zbytečné projekty za desítky miliard.

Problémy Regionálního programu Střední Čechy se táhnou již od roku 2012, kdy ho české ministerstvo financí samo zastavilo. Reagovalo tak na zatčení tehdejšího hejtmana Davida Ratha, státní zástupce ho totiž vinil právě z čerpání evropských peněz.

Ministerstvo požádalo o proplacení projektů ve Středočeském kraji až v listopadu 2013, Evropská komise to ale v dopise zamítla.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy