EU schválila Istanbulskou úmluvu, proti byly státy východní Evropy. Česko se zdrželo

Kateřina Šafaříková ČTK Kateřina Šafaříková, ČTK
1. 6. 2023 18:44
Členské státy Evropské unie ve čtvrtek schválily připojení bloku k Istanbulské úmluvě proti domácímu a sexuálnímu násilí. Drtivá většina zemí unie tento krok podpořila. Proti se postavily čtyři státy. Konkrétně Maďarsko, Polsko, Slovensko a Bulharsko. Česko, které patří k menšině zemí EU, jež dokument zatím neratifikovaly, si na jednání zachovalo neutrální pozici - zdrželo se hlasování.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Za Česko se konkrétně zdržel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Téma sice věcně nespadá do jeho gesce, formální přistoupení k úmluvě ale musela schválit Rada EU - a ta nejbližší po předchozích debatách na jiných fórech vycházela na radu ministrů dopravy. Proto o připojení k "Istanbulu" hlasovali ministři odpovědní v jednotlivých zemích EU za tento resort.

"Česko se zdrželo, a to s ohledem na fakt, že nemá ratifikovanou úmluvu na národní úrovni," zdůvodnil české zdržení se Kupka pro české novináře v Lucemburku, kde se konala schůzka šéfů dopravy.

Takový postoj je v souladu se strategií Fialovy vlády z minulého týdne. Tehdy koalice rozhodla, že se Česko při hlasování o úmluvě na půdě EU zdrží a o českém postoji rozhodne domácí parlament - poslanci a senátoři. 

Kupka v Lucemburku potvrdil, že vláda pošle úmluvu, která české politiky rozděluje a panuje kolem ní řada dezinformací, k ratifikaci na domácí půdě "v horizontu týdnů". Svůj vlastní postoj k dokumentu nechal Kupka bez komentáře.

Přistoupení Evropské unie k úmluvě, jež má pomoci prevenci a potírání domácího a sexuálně motivovaného násilí, znamená, že její obsah bude závazný jen v těch oblastech, kde má EU výlučnou kompetenci. "Tedy například v azylových otázkách, v justiční spolupráci nebo se na ni mohou odvolávat zaměstnanci unijních institucí," uvedl na Twitteru ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

Česko tak čtvrteční verdikt EU k domácí ratifikaci nezavazuje. Obsah úmluvy - s výjimkou zmíněných exkluzivních kompetencí unie - nebude v Česku do jejího schválení parlamentem a podpisu prezidenta vymahatelný.

Istanbulská úmluva je dokument Rady Evropy, jiné instituce než EU, z roku 2011. Podepsalo ji už 45 evropských zemí včetně Česka. To konkrétně v roce 2016. Ještě ji však neratifikovalo.

Domácí a sexuálně podmíněné násilí zejména vůči ženám je i v Evropě široce rozšířený fenomén. Setkala se s ním podle různých statistik každá třetí žena.

"Násilí na ženách musí skončit. Takové činy nemají v našich společnostech místo," komentovala schválení úmluvy švédská ministryně pro genderovou rovnost Paulina Brandbergová, jejíž země Radě EU v současnosti předsedá.

Video: Podmínka za znásilnění? Vina se hází na oběť a útoky bagatelizují, říká Lucie Hrdá (28. 8. 2022)

„Rozsudky, které jsme zveřejnili v odůvodnění obsahují bagatelizující závěry typu mohla si za to sama, protože se opila,“ říká advokátka Lucie Hrdá. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy