EU: Odmítnutí kuřáka není diskriminace

redakce DOM, čtk
5. 8. 2006 15:25
Praha/Brusel - Pokud zaměstnavatel odmítne dát práci kuřákovi, nedopouští se podle Evropské komise diskriminace.

Evropští zaměstnavatelé mohou do nabídek práce zahrnout klauzuli, která odmítá uchazeče-kuřáky. Uvedla to dnes podle agentury Reuters mluvčí Evropské komise Katharina von Schnurbeinová.

"Zaměstnavatel neporušuje žádné z antidiskriminačních pravidel na evropské úrovni, pokud připojí Kuřáci nežádoucí," vysvětlila mluvčí v souvislosti s článkem v listu Financial Times, v němž komisař pro sociální záležitosti Vladimír Špidla tento týden projevil stejný názor.

Evropské právo zakazuje diskriminaci v zaměstnání i dalších oblastech na základě rasového či etnického původu, tělesného postižení, věku, sexuální orientace a náboženství či víry. Netýká se to však kouření, upozornil.

Kuřáci jsou příliš často nemocní

Celou záležitost rozpoutal květnový inzerát jedné irské firmy, jejíž ředitel prohlásil, že kuřáci jsou asociálové a vybírají si příliš zdravotní dovolené.

"Když si lidé zapálí v přestávce na kávu nebo i ve svém volném čase, pak se vrátí do kanceláře a smrdí. Máme jen velmi malou kancelář a pro ostatní personál by to bylo nesnesitelné," prohlásil tehdy ředitel. "Pokud ti lidé mohou ignorovat tolik varování a všechny ty důkazy, pak nemají dostatečnou úroveň inteligence, jakou požaduji. Kouření je idiotské."

Kouření je idiotské, prohlásil ředitel irské firmy, jejíž případ spor o možnost nezaměstnat kuřáka rozpoutal
Kouření je idiotské, prohlásil ředitel irské firmy, jejíž případ spor o možnost nezaměstnat kuřáka rozpoutal | Foto: Aktuálně.cz

Špidlovým prohlášením je rozčarována britská skupina na ochranu kuřáků Forest. "Všichni víme, že zaměstnavatelé diskriminují ve všech oblastech, od tloušťky po špatnou barvu vlasů...Když jsou lidé při vstupním pohovoru  dotázáni, jestli kouří, doporučujeme jim lhát. Když jste společenský kuřák, který si zapálí cigaretu večer v baru, pak by se to vašeho zaměstnavatele nemělo týkat."

Špidlovo vyjádření může mít neblahý vliv, varoval ředitel Forestu Simon Clark. "Kdo bude další? Lidé, co pijí nebo jsou příliš tlustí?" Evropský zákon o lidských právech zaručuje právo na soukromý život, upozornil dále.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy