EU startuje boj s ruskou propagandou. Ve skupině bude i Čech

Eliška Nová
Aktualizováno 4. 6. 2015 12:13
Česko by měl v Bruselu reprezentovat bývalý novinář Hospodářských novin Jakub Kalenský.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Evropská unie chystá speciální skupinu, která by bojovala s ruskou propagandou. Ve skupině bude mít své zástupce pět členských zemí. Mezi nimi je i Česká republika. Informaci potvrdilo Hospodářským novinám ministerstvo zahraničí.

Česko by měl v Bruselu reprezentovat bývalý novinář Hospodářských novin Jakub Kalenský. Kalenský vystudoval na filozofické fakultě mimo jiné rusistiku. 

"Mohu potvrdit, že mě Evropská služba pro vnější činnost přijala," řekl Kalenský. Právě Evropská služba pro vnější činnost na konci března oznámila, že chce skupinu vytvořit.

"Byl to náš nominant. Ministr chce dlouhodobě podporovat větší zastoupení Čechů v institucích EU, takže je to pro nás velmi pozitivní zpráva, že vybrali zrovna pana Kalenského," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Skupina, která bude působit v Bruselu, má zajistit efektivnější zahraniční politiku EU a zároveň tak posilovat její úlohu na světové scéně. Skupina bude také sledovat ruskojazyčná média a bude se podílet na mediálních kampaních.

Svého kandidáta měla navrhnout každá členská země. Podmínkou byl univerzitní diplom, praxe v oboru žurnalistiky a sociálních médií i znalost angličtiny, francouzštiny a hlavně ruštiny.

O tom, že chce EU skupinu vytvořit, informovala Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) koncem letošního března. 

Dosud nebylo jasné, kolik zemí bude mít ve skupině svého zástupce. Ani to, jestli svého kandidáta nominuje i Česko.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy