SPD mění název, vypadne z něj Okamurovo jméno. Hnutí znovu nabízí Babišovi toleranci

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2019 20:45
Opoziční hnutí SPD upravuje značku, z oficiálního názvu zmizí jméno zakladatele a předsedy Tomia Okamury. Rozhodli o tom delegáti sobotní celostátní konference hnutí v Praze. Vedení SPD zároveň zopakovalo nabídku premiéru Babišovi na podporu vlády odborníků, kterou by sestavilo jeho hnutí ANO a která by prosazovala i program hnutí Tomia Okamury.
Předseda SPD Tomio Okamura s místopředsedou hnutí Radimem Fialou. Ilustrační foto.
Předseda SPD Tomio Okamura s místopředsedou hnutí Radimem Fialou. Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura bylo registrováno před čtyřmi lety. Tehdy podle Okamury nebylo známou značkou, proto další zakladatelé Okamuru požádali o to, aby bylo v názvu jeho jméno. Následně hnutí uspělo v krajských, sněmovních a letos i v evropských volbách.

"Za čtyři roky práce jsme se stali dostatečně známým subjektem, který má jasné pevné místo na české politické scéně," uvedl Okamura. Název hnutí podle něho není třeba dále personifikovat. Bude se jmenovat Svoboda a přímá demokracie se zkratkou SPD.

Špičky hnutí zároveň na dnešní celostátní konferenci v Praze zopakovaly nabídku podpory vlády odborníků, kterou by sestavilo hnutí ANO a která by prosazovala i program hnutí Tomia Okamury. Opoziční SPD útočí zejména na menší koaliční ČSSD, která by nyní mohla kvůli situaci kolem výměny ministra kultury z vlády odejít.

"Nabízíme podporu vládě odborníků sestavenou vítězem voleb, protože bez 78 poslanců hnutí ANO nelze ve Sněmovně v tomto volebním období nic prosadit," řekl na tiskové konferenci Tomio Okamura. Pokud by takový kabinet vznikl, musel by podle něho požádat Sněmovnu o důvěru.

"Jednoznačnou prioritou pro předsednictvo SPD, kterou nám stanovuje členská konference, je prosazování programu. Na prvním místě musí být program a v žádném případě politikaření nebo zákulisní čachry," podotkl Okamura. Pokud vláda ANO a ČSSD padne, SPD se chce ale nejdříve poradit s prezidentem Milošem Zemanem, protože bez jeho souhlasu nemá smysl podnikat další kroky, míní představitelé SPD.

Nynější kabinet ANO a sociálních demokratů musí podle místopředsedy hnutí Radima Fialy padnout. Před delegáty ale také zdůraznil, že SPD není záloha premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše. Podle Okamury hnutí nepovažovalo a nepovažuje za vhodné vstoupit do vlády s trestně stíhaným premiérem, zároveň ale respektuje výsledek voleb a chce mít vliv na vládu.

EU a NATO podporují pašování migrantů do Evropy, znělo na konferenci 

Členové čerstvě přejmenované strany na konferenci řešili také další záležitosti. Do zahraničních armádních misí, hlavně té v Afghánistánu, se opřel člen předsednictva SPD Radovan Vích. Tuto misi pokládá za ostudnou. "Zemřelo zde v bojových akcích dosud 14 našich vojáků za cizí zájmy a výsledek je ten, že Spojené státy po 17 letech jednají s Tálibánem o odchodu svých vojsk," prohlásil Vích.

O politice NATO mluvil jako o agresivní, musí se podle Vícha vrátit k původnímu účelu, tedy k zajišťování kolektivní obrany členských států. Vích zpochybnil i myšlenku společné evropské armády a zlehčoval obavy z Ruska. "Obavy z Ruska jsou podporovány ze strany Evropské unie formou podpory zkorumpovaných politiků rozvrácené Ukrajiny a dále agresivní politikou NATO," prohlásil. Evropskou unii společně s NATO navíc nařkl z toho, že podporují pašování migrantů do Evropy.

Na pražské konferenci SPD se mluvilo také například o demonstracích mladých lidí za zastavení klimatické změny. Podle člena předsednictva hnutí Jaroslava Holíka jsou tito lidé zneužíváni pro politické cíle. Politik hovořil o "okázalých demonstracích" mladých proti uhelným a jaderným elektrárnám a proti spalovacím motorům. Účastníky označil za ekologické revolucionáře. "Jsou to převážně aktivity podporované Piráty. Já osobně to považuji za zneužití mládeže pro mocenské cíle," řekl.

Prohlásil také, že mladí lidé demonstrují proti dopravním prostředkům, v nichž na shromáždění přijeli. "V boji za úspory elektřiny používají nejmodernější a nejvýkonnější elektronické přístroje s nejvyšší spotřebou elektrické energie," uvedl.

VIDEO: Tomio Okamura o Evropské unii. 

Video: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy