ERÚ podá k Evropské komisi stížnost na žalobce Mezlíka

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2013 14:17
Viní ho ze zneužití pravomocí a snahy ovlivnit správní řízení v solární kauze.
Foto: Thinkstock

Praha - Energetický regulační úřad (ERÚ) podá k Evropské komisi stížnost na státního zástupce Radka Mezlíka z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Viní ho ze zneužití pravomocí a snahy nezákonně ovlivnit správní řízení v kauze solárních elektráren Zdeněk Sun a Saša Sun. Šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan sdělil, že o stížnosti nemá informace, proto se k ní nemůže vyjádřit.

"Ohrožení nezávislosti regulátora je natolik závažné, že kromě žádosti o nápravu nadřízeným R. Mezlíka a ministerstvu spravedlnosti bude další stížnost směřovat také příslušným orgánům Evropské komise," uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Elektrárny Zdeněk Sun a Saša Sun získaly licenci na výrobu elektřiny těsně před koncem roku 2010, tedy ještě za vysoké výkupní ceny. Kvůli kauze protikorupční policie obvinila letos v březnu z napomáhání trestnému činu zneužití pravomocí úřední osoby i předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou.

Přijdou elektrárny o licenci?

Deník Insider minulý týden uvedl, že i když důkazy zabavené detektivy protikorupčního útvaru hovoří jednoznačně, není vůbec jisté, zda ERÚ nakonec licenci bratrům Zemkovým odebere. Důkazy použité při trestním řízení proti Vitáskové a spol. totiž nemá k dispozici licenční úředník, který ve správním řízení o odebrání licence rozhoduje.

Mezlík proto nyní ERÚ vyzval, aby úřad nahlédl do spisu, který je veden proti jeho ředitelce. Podle Mezlíka v něm ERÚ najde výše citované důkazy, které by mohl využít ve správním řízení o odebrání licencí Zemkovým elektrárnám.

"V obou řízeních, tedy správním a trestním, jsou k dispozici jiné důkazy. Sjednotit důkazní situaci obou případů je ve veřejném zájmu," vysvětluje Mezlík.

"Státní zástupce překvapivě navrhuje nezávislému správnímu orgánu, aby požádal o nahlédnutí do trestního spisu, ačkoliv sám toto nahlédnutí dříve neumožnil," dodal Chvojka.

ERÚ prý snahy o zásah do své působnosti a nezávislosti vnímá opakovaně, proto bude informovat Evropskou komisi.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy