Upozorní na setkání s nakaženým a uleví hygienikům. Jak funguje nová verze eRoušky?

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
18. 9. 2020 15:22
Tým chytré karantény v pátek vypustil do světa novou verzi aplikace eRouška. Zásadně se liší od té předchozí. Dosud se s ní pracovalo jako s pomůckou při trasování kontaktů nakažených nemocí covid-19, nyní má přetíženým hygienikům ulevit a funguje pouze jako varovný systém. Nově už také nesbírá a neodesílá žádné osobní údaje.
Aplikace eRouška.
Aplikace eRouška. | Foto: Martina Heroldová

Jednoduchá, ale spolehlivá a nápomocná. Takto na začátku září představovalo ministerstvo zdravotnictví novou verzi aplikace eRouška, která se o čtvrteční půlnoci objevila ke stažení na službách Google Play a App Store.

Aby si mohl uživatel aplikaci stáhnout a nainstalovat, potřebuje mít v paměti mobilu nejméně 104 MB volného místa a uživatelé systému Android také nejnovější verzi služby Google Play Services.

Po zhruba minutu trvající instalaci se uživateli zobrazí několik systémových dialogů a aplikace jej provede základními informacemi. Ubezpečí ho, že nesbírá žádné soukromé informace, a vyzve ho k zapnutí Bluetooth. Jakmile tak uživatel učiní, eRouška se aktivuje. Není potřeba do systému zadávat jméno, telefonní číslo ani e-mailovou adresu.

Pokud pak chytrý telefon zaznamená setkání s jiným zařízením, na kterém je aplikace spuštěna, uloží do své paměti jeho anonymní identifikátory a informaci o délce setkání. V případě, že uživatel stráví minimálně 15 minut nejvýše ve dvoumetrové blízkosti člověka, jenž má také nainstalovanou eRoušku a kterého do dvou týdnů od zaznamenaného setkání vyhodnotí test na koronavirus jako pozitivního, přijde uživateli varování o rizikovém kontaktu.

Do povinné karantény uživatel nastoupit nemusí, autoři aplikace mu nicméně doporučují nosit roušku, dodržovat hygienická opatření a vyhýbat se shromažďování. A pokud se mu dostaví příznaky nemoci, měl by kontaktovat svého lékaře či hygienu.

A co se děje v případě, že se u uživatele prokáže nákaza covidem-19? Při telefonátu se pracovník call centra hygieny každého pacienta zeptá, zda používá eRoušku. Pokud ano, obdrží uživatel SMS zprávou klíč, který zadá do aplikace a ta odešle varování kritickým kontaktům. Ty obdrží pouze informaci o riziku, kde a kdy se s nakaženým setkali, už nezjistí.

Stání na semaforu systém jako riziko nevyhodnotí

Podmínkou pro vyhodnocení rizika je minimálně patnáctiminutová doba kontaktu. Podle tvůrců aplikace tedy nehrozí, že by vás eRouška vyhodnotila jako kontakt někoho, kdo vedle vás například jenom stál na semaforu na křižovatce. V nápovědě k aplikaci nicméně stojí, že nelze vyloučit mylný odhad vzdálenosti nebo chybnou detekci rizikového setkání. 

Mimo své hlavní funkce mohou uživatelé v eRoušce najít také aktualizovaný přehled o počtech provedených testů, potvrzených případů, vyléčených, hospitalizovaných i zemřelých, doplněný o přírůstky za minulý den. Uživatelé v aplikaci najdou mimo jiné odkaz na přehled aktuálních opatření, řadu užitečných kontaktů a také rozsáhlou nápovědu o fungování eRoušky a způsobu sběru dat.

Aplikaci může uživatel kdykoli pozastavit přímo v jejím rozhraní nebo vypnutím Bluetooth v telefonu.

Nová verze aplikace má hygienikům ulehčit práci s trasováním kontaktů nakažených. Zároveň ovšem dokáže upozornit na kontakt s nakaženým i ty jedince, ke kterým by se hygienici standardním trasováním nedostali. 

Při telefonickém rozhovoru s nakaženým se hygienici dokážou dobrat jmen rodinných příslušníků, kolegů či přátel pozitivně testovaného. Téměř nemožné je pro ně ale zjistit identitu lidí, vedle kterých nakažený například strávil půlhodinu na cestě do práce nebo v jejich těsné blízkosti tančil na koncertě.

Cílem je nalákat nejméně milion uživatelů

"I nadále budou samozřejmě probíhat naše epidemiologická šetření, ale eRouška 2.0 je nástroj, jak mohou být lidé automaticky a rychle informováni, že se setkali s někým nakaženým. Největší pomoc to bude zejména v MHD, na koncertech či třeba v restauracích," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová na začátku září. 

Dodala, že čím více lidí bude aplikaci používat, tím lepší systém ochrany v Česku bude. První verzi aplikace si zatím stáhlo asi 250 tisíc lidí. Vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla ovšem doufá, že druhá verze naláká minimálně milion uživatelů.

Jako jedno z hlavních lákadel oproti předchozí verzi vnímá Dzurilla lepší ochranu soukromí. Z dat, která nová verze eRoušky sbírá, už nelze zjistit, kde a kdy se uživatel pohyboval. Aplikace rozpozná pouze kontakt s jinými zařízeními, která ji využívají, polohu ovšem nezaznamenává.

"Celý systém aplikace eRouška, včetně webových stránek, je navržen plně v souladu s GDPR i zákonem o zpracování osobních údajů," píší autoři. Aplikace také splnila bezpečnostní protokoly Applu i Googlu a prošla auditem nezávislých vzdělávacích institucí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy