Erotické fotomontáže, nátlak, hrozby dětem. Bývalý dárce ANO je obžalovaný z vydírání

Jan Horák Jan Horák
7. 5. 2022 5:30
Někdejší sponzor a olomoucký zastupitel hnutí ANO Jaroslav Spáčil je podle zjištění Aktuálně.cz obžalovaný v trestní kauze, na jejímž konci může být až 12 let vězení. Státní zástupce ho poslal k soudu kvůli vydírání. Podle obžaloby chtěl nátlakem donutit dvě ženy, aby mu dohromady vyplatily 17 milionů korun, a nepřímo vyhrožoval i jejich dětem. Spáčil vinu odmítá.
Obžalovaný podnikatel vstoupil do hnutí ANO na jaře 2014.
Obžalovaný podnikatel vstoupil do hnutí ANO na jaře 2014. | Foto: Reuters

Do olomoucké organizace hnutí ANO vstoupil Jaroslav Spáčil na jaře 2014 jako dlouholetý podnikatel a stranický sponzor. Hned na podzim se jako trojka volební kandidátky dostal do městského zastupitelstva, kde v opozici strávil další čtyři roky. ANO přitom mělo nejpočetnější klub. V následujících volbách už mandát neobhajoval.

Současně byl jedním z nejvýraznějších sponzorů hnutí, jeho logistická firma EGT Express darovala v letech 2013 až 2016 straně Andreje Babiše celkem 1,68 milionu korun. Opakovaně také získávala zakázky od veřejných institucí - olomoucké radnice, ostravského letiště nebo ministerstva zdravotnictví.

Podle zjištění Aktuálně.cz teď Spáčil uvázl v trestní kauze, v níž podle vyšetřovatelů zasáhl do života dvou žen. Jedna z nich je jeho nevlastní sestra. "První skutek je kvalifikovaný jako zvlášť závažný zločin vydírání ve stadiu pokusu, druhý jako zločin vydírání ve formě organizátorství," potvrdil Aktuálně.cz soudce olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě Petr Sušil, který kauzu vyřizuje.

Vydírání nevlastní sestry

Podrobnosti k případu plynou ze soudních listin, které má Aktuálně.cz k dispozici. Loni 20. dubna si krátce po půl deváté ranní přišli pro Spáčila olomoučtí kriminalisté. Obvinili ho, že vydíráním chtěl bývalou zaměstnankyni své firmy připravit o 10 milionů korun. Podobně se podle policie snažil získat 7,3 milionu od nevlastní sestry.

Bývalé zaměstnankyni podle státního zástupce opakovaně vyhrožoval ve druhé polovině roku 2019. Během svého působení měla firmu připravit o 10 milionů korun. Spáčil jí kvůli tomu psal esemesky, že pokud mu peníze nevrátí, podá na ni trestní oznámení. Podle žalobce také kontaktoval jejího manžela s tím, že jeho žena je zlodějka.

"Sám nebo prostřednictvím další neustanovené osoby zaslal na telefonní číslo poškozené fotomontáže erotických snímků s osobou podobnou poškozené, fotografii poškozené s mříží a rovněž profilové fotografie z Facebooku její dcery," stojí dále v dokumentu s tím, že pokud žena nezaplatí, bude "to mít důsledky nejen pro poškozenou, ale i pro jejich děti".

Kriminalisté přitom doložili, že žena firmu nepoškodila a žádnou finanční ztrátu jí nezpůsobila. Podle policie neměla vůči firmě ani dluh, stejně tak nedlužila ani korunu samotnému Spáčilovi.

Rusky mluvící muži v akci

Počátkem roku 2020 pak Spáčil podle kriminalistů podobným způsobem naléhal na svou nevlastní sestru a snažil se ji nutit, aby odkoupila třetinový podíl v jeho firmě za 7,3 milionu korun. Podle policie si objednal dva rusky mluvící muže, kteří měli ženu zastrašovat.

"Na základě jeho pokynu tito muži v období od 4. ledna 2020 do 28. ledna 2020 užili pohrůžek vůči poškozené zahrnující urážky, vymáhání peněz za předmětný obchodní podíl, který si měla odkoupit s tím, že pokud jim poškozená peníze nedá, přijdou zase (…) bušili na dveře," píše se v soudním dokumentu.

Dvojice najatých rusky mluvících mužů také podle státního zástupce postavila před pozemkem Spáčilovy nevlastní sestry mobilní oplocení, na které vyvěsila plachty "s hanlivými urážkami poškozené a její tety". Žena také policii popsala, jak její třináctiletou dceru opakovaně sledovalo pomalu jedoucí auto.

Také v tomto případě měl podnikatel sám nebo prostřednictvím známých posílat manželovi nevlastní sestry výhružné esemesky. Varoval, že na ni má kompromitující informace, které zveřejní, pokud mu žena nezaplatí. Samotné nevlastní sestře posílal fotky její dcery. Jejím příbuzným pak od Spáčila přišly erotické fotomontáže s hrozbou jejich zveřejnění.

Čtyři měsíce ve vazbě

Po svém zatčení strávil podnikatel necelé čtyři měsíce ve vazbě. Během soudního rozhodování o ní odmítl podrobně vypovídat. Uvedl pouze, že se žádných deliktů nedopustil. Odmítl, že by kohokoliv vydíral, zastrašoval nebo že by si k nátlaku objednal služby jiných lidí.

Obžalovaný Jaroslav Spáčil byl sponzorem, členem a zastupitelem hnutí ANO.
Obžalovaný Jaroslav Spáčil byl sponzorem, členem a zastupitelem hnutí ANO. | Foto: ANO Olomouc

Vyšetřovatelé ale shromáždili důkazy. "V rámci trestního řízení byly zajištěny SMS a další zprávy z mobilních telefonů poškozených, kdy korespondují se sděleními poškozených, zahrnující výhrůžky a hrozby," píše se v soudní listině. Kriminalisté také zjistili, že Spáčilova firma vlastní vůz, jímž jezdili uvedení rusky mluvící muži.

Výstavbu oplocení u sestřina pozemku zase policii potvrdil Spáčilův známý, kterého podnikatel o převoz materiálu požádal. Stejný muž pak s dalším člověkem pod dohledem dvojice rusky mluvících mužů oplocení stavěl. Další důkazy proti Spáčilovi vyplývají také z odposlechů.

"Informace nepodáváme"

Žalobce uvádí také to, že se u jedné z žen kvůli nátlaku rozvinula úzkostná porucha. Aktuálně.cz se snažilo Spáčila opakovaně kontaktovat s žádostí o stanovisko. Podnikatel však na esemesku nereagoval, neodpověděl na e-mail a nezvedal ani mobilní telefon. Redakci se s ním nepodařilo spojit ani prostřednictvím oddělení marketingu jeho firmy.

Hlavní líčení začalo u olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě v dubnu, pokračovat bude v červnu. O jeho současné roli v hnutí ANO nelze zjistit nic bližšího, veřejnou funkci nezastává. "Pokud naši členové nejsou politicky aktivní, informace o stavu jejich členství neposkytujeme," řekl Aktuálně.cz manažer hnutí ANO v Olomouckém kraji Milan Passinger.

Seznam Zprávy loni v květnu upozornily, že Spáčilovu firmu si na jaře 2020 při první vlně koronavirové epidemie objednalo ministerstvo zdravotnictví k zajištění letadel pro dovoz ochranných zdravotnických pomůcek z Číny. Společnost bývalého sponzora ANO za to inkasovala necelé čtyři miliony korun. Ministerstvo tehdy řídil Adam Vojtěch, který byl ve vládě právě za ANO.

 

Právě se děje

Další zprávy