"Zlatý oblak" na nábřeží? Místo je vybráno pečlivě, moderní stavby v Praze chybí, říká architekt

Martina Heroldová Martina Heroldová
1. 2. 2017 19:55
Praha 1 představila návrh stavby, v níž by mohla být umístěna Slovanská epopej. Jedná se o "zlatý oblak" symbolizující slunce visící nad Vltavou, který navrhl architekt Petr Malinský. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký bude usilovat o stavbu projektu i v případě, že by epopej byla nakonec umístěna jinde, stavba je totiž podle něj moderním architektonickým počinem, jaký Praha potřebuje. V objektu by se mohly vystavovat například putovní sbírky umění.
Návrh galerie.
Návrh galerie. | Foto: www.arpema.cz, vizualizace ateliéru Arprema.

Praha – Vedení Prahy 1 představilo návrh budovy, v níž by mohla sídlit Muchova Slovanská epopej. Na konci Revoluční ulice chce vybudovat pompézní oválnou zlatou galerii, v níž by mohla být umístěna buď Epopej, nebo jiná putovní sbírka umění. Návrh radnice představila na úterní tiskové konferenci.

Galerie by měla podle autorů projektu stát v místě dnešní zelené plochy, kolem níž najíždějí auta z nábřeží na Štefánikův most. Místo, kde stávala socha komunistického politika Jana Švermy, je prodloužením parku Lannova. Nový návrh počítá i s projektem Novomlýnská brána architektky Evy Jiřičné, který by měl ukončovat řadu domů v Revoluční ulici v místě dnešní volné štítové zdi.

Projekt vytvořil architekt Petr Malinský, který, jak sám říká, dostal v návrhu poměrně volnou ruku. Na nábřeží tak vytvořil zlatou kupoli symbolizující slunce vznášející se nad Vltavou. "Zlatá barva má symboliku slunce, které hrálo významnou roli právě ve slovanské mytologii, je také spojena se secesním stylem, v němž Mucha tvořil," říká o své stavbě. 

Zvolil tvar mnohostěnného oblaku tvořeného množstvím rovinných trojúhelníkových skleněných panelů – specificky vytvarovanou Fullerovou kopulí. Přirovnává jej také k vejci, které má rovněž spojitost s mytologií. "Nechtěl jsem vytvořit klasický výstavní sál, v němž jsou obrazy uprostřed místnosti, takových jsou stovky. Proto jsem zvolil tento tvar, v němž by byly obrazy umístěny za sebou a tvořily filmové pásmo," vysvětluje.

Podle něj je umístění vybráno velice pečlivě – na nábřeží, okraji historického centra, kde se mísí nejrůznější architektonické slohy, ale moderní stavba tohoto typu tu chybí. Praha by stavbou splatila dluh Muchovi, jemuž slíbila vybudování výstavního sálu, a navíc by po zmařené příležitosti s Kaplického knihovnou vystavěla unikátní architektonický počin. 

S tím souhlasí také starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Chtěl vytvořit moderní stavbu, která by byla důstojným místem k uložení epopeje. "Chceme nabídnout návštěvníkům Prahy něco víc, ne pouze historické památky a pivní turistiku, ale také moderní stavby, jaké jsou k vidění v jiných evropských metropolích," říká.

Zhodnotíme veřejnou diskusi

Návrh Prahy 1 na galerii pro Slovanskou epopej.
Návrh Prahy 1 na galerii pro Slovanskou epopej. | Foto: www.arpema.cz

Podle Lomeckého je v Praze takových staveb velmi málo a město by nemělo ztratit příležitost vytvořit kvalitní moderní stavbu, která by se dala přirovnat například k Tančícímu domu. Chce ale reflektovat diskusi z řad odborné veřejnosti, podle něj by umístění epopeje nemělo být rozhodnutím komise, ale výsledkem širší veřejné debaty. Celý projekt je ve fázi návrhu a je otevřen případným změnám.

Reakcí je však zatím vzhledem ke krátké době od zveřejnění málo na to, aby bylo možno říct, zda veřejnost stavbu přijme.

Pro Muchovy obrazy však magistrátní komise odborníků navrhla umístění na Těšnově. Definitivně rozhodnout musí ještě rada hlavního města. Zájem měla i radnice Prahy 3, pavilon navrhovala na Vítkově.

"Jako nejvhodnější místo pro umístění Slovanské epopeje doporučila komise rady oblast Těšnova. Podle svého dřívějšího vyjádření s tímto místem souhlasí i primátorka města Adriana Krnáčová. Toto umístění však ještě musí schválit rada města," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Lomecký však netrvá na tom, že by objekt musel sloužit k umístění Slovanské epopeje. "Mně osobně se stavba velmi líbí a byl bych rád, kdyby v ní epopej byla vystavována. Nicméně pokud bude nakonec zvoleno jiné místo, galerie by mohla sloužit například k vystavování putovních expozic umění," dodává.

Umístění jiných sbírek se nebrání ani autor stavby Malinský. Stavba by podle něj ani tak neztratila hlavní myšlenku, neboť zlatá barva je úzce spojena také s Prahou jako takovou a skvěle do ní zapadá.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 2 hodinami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Další zprávy