"Zlatý oblak" na nábřeží? Místo je vybráno pečlivě, moderní stavby v Praze chybí, říká architekt

Martina Heroldová Martina Heroldová
1. 2. 2017 19:55
Praha 1 představila návrh stavby, v níž by mohla být umístěna Slovanská epopej. Jedná se o "zlatý oblak" symbolizující slunce visící nad Vltavou, který navrhl architekt Petr Malinský. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký bude usilovat o stavbu projektu i v případě, že by epopej byla nakonec umístěna jinde, stavba je totiž podle něj moderním architektonickým počinem, jaký Praha potřebuje. V objektu by se mohly vystavovat například putovní sbírky umění.
Návrh galerie.
Návrh galerie. | Foto: www.arpema.cz, vizualizace ateliéru Arprema.

Praha – Vedení Prahy 1 představilo návrh budovy, v níž by mohla sídlit Muchova Slovanská epopej. Na konci Revoluční ulice chce vybudovat pompézní oválnou zlatou galerii, v níž by mohla být umístěna buď Epopej, nebo jiná putovní sbírka umění. Návrh radnice představila na úterní tiskové konferenci.

Galerie by měla podle autorů projektu stát v místě dnešní zelené plochy, kolem níž najíždějí auta z nábřeží na Štefánikův most. Místo, kde stávala socha komunistického politika Jana Švermy, je prodloužením parku Lannova. Nový návrh počítá i s projektem Novomlýnská brána architektky Evy Jiřičné, který by měl ukončovat řadu domů v Revoluční ulici v místě dnešní volné štítové zdi.

Projekt vytvořil architekt Petr Malinský, který, jak sám říká, dostal v návrhu poměrně volnou ruku. Na nábřeží tak vytvořil zlatou kupoli symbolizující slunce vznášející se nad Vltavou. "Zlatá barva má symboliku slunce, které hrálo významnou roli právě ve slovanské mytologii, je také spojena se secesním stylem, v němž Mucha tvořil," říká o své stavbě. 

Zvolil tvar mnohostěnného oblaku tvořeného množstvím rovinných trojúhelníkových skleněných panelů – specificky vytvarovanou Fullerovou kopulí. Přirovnává jej také k vejci, které má rovněž spojitost s mytologií. "Nechtěl jsem vytvořit klasický výstavní sál, v němž jsou obrazy uprostřed místnosti, takových jsou stovky. Proto jsem zvolil tento tvar, v němž by byly obrazy umístěny za sebou a tvořily filmové pásmo," vysvětluje.

Podle něj je umístění vybráno velice pečlivě – na nábřeží, okraji historického centra, kde se mísí nejrůznější architektonické slohy, ale moderní stavba tohoto typu tu chybí. Praha by stavbou splatila dluh Muchovi, jemuž slíbila vybudování výstavního sálu, a navíc by po zmařené příležitosti s Kaplického knihovnou vystavěla unikátní architektonický počin. 

S tím souhlasí také starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Chtěl vytvořit moderní stavbu, která by byla důstojným místem k uložení epopeje. "Chceme nabídnout návštěvníkům Prahy něco víc, ne pouze historické památky a pivní turistiku, ale také moderní stavby, jaké jsou k vidění v jiných evropských metropolích," říká.

Zhodnotíme veřejnou diskusi

Návrh Prahy 1 na galerii pro Slovanskou epopej.
Návrh Prahy 1 na galerii pro Slovanskou epopej. | Foto: www.arpema.cz

Podle Lomeckého je v Praze takových staveb velmi málo a město by nemělo ztratit příležitost vytvořit kvalitní moderní stavbu, která by se dala přirovnat například k Tančícímu domu. Chce ale reflektovat diskusi z řad odborné veřejnosti, podle něj by umístění epopeje nemělo být rozhodnutím komise, ale výsledkem širší veřejné debaty. Celý projekt je ve fázi návrhu a je otevřen případným změnám.

Reakcí je však zatím vzhledem ke krátké době od zveřejnění málo na to, aby bylo možno říct, zda veřejnost stavbu přijme.

Pro Muchovy obrazy však magistrátní komise odborníků navrhla umístění na Těšnově. Definitivně rozhodnout musí ještě rada hlavního města. Zájem měla i radnice Prahy 3, pavilon navrhovala na Vítkově.

"Jako nejvhodnější místo pro umístění Slovanské epopeje doporučila komise rady oblast Těšnova. Podle svého dřívějšího vyjádření s tímto místem souhlasí i primátorka města Adriana Krnáčová. Toto umístění však ještě musí schválit rada města," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Lomecký však netrvá na tom, že by objekt musel sloužit k umístění Slovanské epopeje. "Mně osobně se stavba velmi líbí a byl bych rád, kdyby v ní epopej byla vystavována. Nicméně pokud bude nakonec zvoleno jiné místo, galerie by mohla sloužit například k vystavování putovních expozic umění," dodává.

Umístění jiných sbírek se nebrání ani autor stavby Malinský. Stavba by podle něj ani tak neztratila hlavní myšlenku, neboť zlatá barva je úzce spojena také s Prahou jako takovou a skvěle do ní zapadá.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy