Epidemie prasečí chřipky začíná, věští imunolog

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 11. 2009 18:47
Přijde další vlna a s ní virus klinicky mnohem závažnější, tvrdí imunolog Roman Prymula.

Praha - Prasečí chřipka zařadila vyšší rychlost, epidemie začíná.

Jak deníku Aktuálně.cz potvrdil imunolog Roman Prymula, během několika dnů se mohou virem H1N1 nakazit tisíce lidí.

"Předpokládám, že bude během několika dnů až týdnů docházet ke kulminaci až promoření populace. Pak půjde počet případů mírně dolů. Nový virus H1N1 tady ale bude kolovat minimálně rok, možná rok a půl," řekl šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Zatímco dnes je virus poměrně stabilní, nemutuje, ani nepůsobí závažné onemocnění, po novém roce se všechno může změnit.

"Přijde další vlna a s ní virus klinicky mnohem závažnější. Je proto třeba proočkovat populaci do příchodu této vlny," domnívá se Prymula.

Aktuálně.cz: V posledních několika dnech zaznamenali epidemiologové velký nárůst prasečí chřipky. Znamená to, že přichází epidemie?

Ano, je tu posun ke zvýšenému epidemiologickému výskytu, stejně jako tomu bylo v řadě okolních zemí. Zažila to už severní Evropa i jižní Evropa. Skutečně proto předpokládám, že tady bude během několika dnů až týdnů docházet ke kulminaci až promoření populace. Pak půjde počet případů zase mírně dolů. Nový virus H1N1 tady ale bude kolovat minimálně rok, možná rok a půl.

A.cz: Proč se počty nemocných tak náhle zvedly? A proč se virus tak rychle a snadno šíří?

Virus už cirkuluje v populaci, navíc se tady vytvořilo klimaticky podstatně lepší prostředí. Vzhledem k tomu, že je vůči viru populace naivní, to znamená, že se s ním doposud nesetkala, šíří se rychle. Pokud jde o to, jak snadno se virus šíří... To jsou různé markanty neboli znaky mikroorganismů. Některý virus je závažný a působí řadu úmrtí. Další se velmi dobře a rychle šíří. Geneticky je vybaven tak, že je vůči němu populace velice vnímavá a systém ho není schopen eliminovat. Všichni lidé, kteří se s ním setkají, se pak automaticky stávají přenašeči a dál ho šíří.

A.cz: Kolik lidí může mít v tuto chvíli prasečí chřipku? Do statistik se dostane jen část z nich, například z 270 studentů chebského gymnázia se do statistik dostali jen tři, kterým lékaři náhodně udělali testy. U dalších se virus jen předpokládá...

To lze těžko odhadnout. V průběhu pandemie, která už byla vyhlášena, se bude stále méně diagnostikovat, ačkoliv případů bude přibývat. Testování je totiž nákladné a nepřináší nic nového. Už ani WHO nesleduje jednotlivé případy, ale jen případy úmrtí, případně diagnostiku při vážnějších komplikacích. Ke všem případům budeme nadále přistupovat identicky, ať už půjde o kterýkoliv chřipkový virus.

A.cz: Před třemi týdny jste řekl, že virus nemutuje. Platí to stále?

Virus je stále poměrně stabilní, nicméně jak jsem řekl, vytvořilo se tady klimaticky podstatně lepší prostředí pro jeho šíření. Bude proto stále víc případů, tedy i komplikací a úmrtí. A také více příležitostí, jak zmutovat.

A.cz: Pokud do několika dnů vypukne epidemie, má vůbec cenu se nechat očkovat?

Určitě ano. Žádná země nedostane vakcínu natolik včas, aby mohla proočkovat celou populaci, s tím se nepřímo počítalo. Její výroba je totiž rozdělena do několika měsíců. Měli bychom se o to ale snažit alespoň předtím, než přijde následující vlna epidemie. Pak bude virus klinicky mnohem agresivnější a závažnější.

 

Právě se děje

Další zprávy