Epidemie prasečí chřipky začíná, věští imunolog

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 11. 2009 18:47
Přijde další vlna a s ní virus klinicky mnohem závažnější, tvrdí imunolog Roman Prymula.

Praha - Prasečí chřipka zařadila vyšší rychlost, epidemie začíná.

Jak deníku Aktuálně.cz potvrdil imunolog Roman Prymula, během několika dnů se mohou virem H1N1 nakazit tisíce lidí.

"Předpokládám, že bude během několika dnů až týdnů docházet ke kulminaci až promoření populace. Pak půjde počet případů mírně dolů. Nový virus H1N1 tady ale bude kolovat minimálně rok, možná rok a půl," řekl šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Zatímco dnes je virus poměrně stabilní, nemutuje, ani nepůsobí závažné onemocnění, po novém roce se všechno může změnit.

"Přijde další vlna a s ní virus klinicky mnohem závažnější. Je proto třeba proočkovat populaci do příchodu této vlny," domnívá se Prymula.

Aktuálně.cz: V posledních několika dnech zaznamenali epidemiologové velký nárůst prasečí chřipky. Znamená to, že přichází epidemie?

Ano, je tu posun ke zvýšenému epidemiologickému výskytu, stejně jako tomu bylo v řadě okolních zemí. Zažila to už severní Evropa i jižní Evropa. Skutečně proto předpokládám, že tady bude během několika dnů až týdnů docházet ke kulminaci až promoření populace. Pak půjde počet případů zase mírně dolů. Nový virus H1N1 tady ale bude kolovat minimálně rok, možná rok a půl.

A.cz: Proč se počty nemocných tak náhle zvedly? A proč se virus tak rychle a snadno šíří?

Virus už cirkuluje v populaci, navíc se tady vytvořilo klimaticky podstatně lepší prostředí. Vzhledem k tomu, že je vůči viru populace naivní, to znamená, že se s ním doposud nesetkala, šíří se rychle. Pokud jde o to, jak snadno se virus šíří... To jsou různé markanty neboli znaky mikroorganismů. Některý virus je závažný a působí řadu úmrtí. Další se velmi dobře a rychle šíří. Geneticky je vybaven tak, že je vůči němu populace velice vnímavá a systém ho není schopen eliminovat. Všichni lidé, kteří se s ním setkají, se pak automaticky stávají přenašeči a dál ho šíří.

A.cz: Kolik lidí může mít v tuto chvíli prasečí chřipku? Do statistik se dostane jen část z nich, například z 270 studentů chebského gymnázia se do statistik dostali jen tři, kterým lékaři náhodně udělali testy. U dalších se virus jen předpokládá...

To lze těžko odhadnout. V průběhu pandemie, která už byla vyhlášena, se bude stále méně diagnostikovat, ačkoliv případů bude přibývat. Testování je totiž nákladné a nepřináší nic nového. Už ani WHO nesleduje jednotlivé případy, ale jen případy úmrtí, případně diagnostiku při vážnějších komplikacích. Ke všem případům budeme nadále přistupovat identicky, ať už půjde o kterýkoliv chřipkový virus.

A.cz: Před třemi týdny jste řekl, že virus nemutuje. Platí to stále?

Virus je stále poměrně stabilní, nicméně jak jsem řekl, vytvořilo se tady klimaticky podstatně lepší prostředí pro jeho šíření. Bude proto stále víc případů, tedy i komplikací a úmrtí. A také více příležitostí, jak zmutovat.

A.cz: Pokud do několika dnů vypukne epidemie, má vůbec cenu se nechat očkovat?

Určitě ano. Žádná země nedostane vakcínu natolik včas, aby mohla proočkovat celou populaci, s tím se nepřímo počítalo. Její výroba je totiž rozdělena do několika měsíců. Měli bychom se o to ale snažit alespoň předtím, než přijde následující vlna epidemie. Pak bude virus klinicky mnohem agresivnější a závažnější.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy