Epidemie chřipky začíná, už obklopila Prahu i Ostravu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
4. 11. 2009 12:03
Experti očekávají, že k nám epidemie dorazí během několika dnů
Foto: Reuters

Praha - Česko stojí na prahu chřipkové epidemie.

Počty nemocných se sice stále pohupují na hladině, která je obvyklá pro podzimní sychravé období, odborníci se ale shodují: epidemie co nevidět propukne. Obyčejně se přitom objevuje až později, na přelomu roku.

"Vzhledem k současnému vývoji očekávám, že to bude otázka několika týdnů, možná i dnů," potvrdil deníku Aktuálně.cz imunolog Roman Prymula.

Původně přitom i on předpokládal, že hlavní vlna nemoci přijde až v lednu.

Pak se ale začal kruh oblastí s chřipkou kolem Česka zavírat. Po Ukrajině zasáhla masivní chřipková epidemie Bulharsko. První problémy s viry hlásí také Španělsko, Británie, Irsko, Island, Norsko, Belgie nebo Nizozemí.

Tomu, že se epidemie šíří už nyní, pomohl podle Prymuly výskyt nové prasečí chřipky. Ta se s tou obyčejnou mísí. Podle epidemioligů se mohou viry časem začít i křížit.

"Pozitivní zprávou je ale to, že je virus prasečí chřipky poměrně stabilní a konzistentní. Zatím není vidět, že by to výrazně mutovalo," uklidnil Prymula.

Nejhůř je zatím kolem Prahy a Ostravy

"V některých zemích kolem nás už jsou počty nemocných opravdu srovnatelné s počty, které jsou typické až pro zimní chřipkové epidemie. Situace v dalších je navíc nepřehledná a rychle se vyvíjí," potvrdil také epidemiolog Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

V Česku se podle dat ústavu začala křivka, která mapuje nemocné a nachlazené, strmě zvedat na přelomu minulého měsíce.

Nejvíc s chřipkou zatím bojují lidé ve středních Čechách a na severu Moravy. Tam už se počty nakažených blíží dokonce ke dvěma tisícům na sto tisíc obyvatel. Na těchto hodnotách už epidemie začíná (Detailní údaje a mapu si projděte ve Speciálu)

Viry nejčastěji napadají malé předškoláky.

Foto: Aktuálně.cz
Očkování ano, nebo ne? Odborník v blogu odstraňuje mýty

Černá prognóza: 3 miliony nemocných

Další šíření pandemického i běžného sezónního viru a narůstání počtu nemocných lze podle ministerstva zdravotnictví očekávat v následujících týdnech.

Pokud by se vyplnily nejčernější scénáře vykreslené v pandemickém plánu, mohly by u nás chřipkou onemocnět až 3 milióny lidí a pro deset tisíc z nich by nemoc mohla být smrtelná.

Běžně přitom každý rok zemře kolem dvou tisíc nemocných. Většinou jde o starší pacienty s některou další chronickou chorobou.

Prasečí chřipkou se prozatím v Česku prokazatelně nakazilo 351 lidí, jedna žena nemoci podlehla.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy