Epidemie chřipky začíná, už obklopila Prahu i Ostravu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
4. 11. 2009 12:03
Experti očekávají, že k nám epidemie dorazí během několika dnů
Foto: Reuters

Praha - Česko stojí na prahu chřipkové epidemie.

Počty nemocných se sice stále pohupují na hladině, která je obvyklá pro podzimní sychravé období, odborníci se ale shodují: epidemie co nevidět propukne. Obyčejně se přitom objevuje až později, na přelomu roku.

"Vzhledem k současnému vývoji očekávám, že to bude otázka několika týdnů, možná i dnů," potvrdil deníku Aktuálně.cz imunolog Roman Prymula.

Původně přitom i on předpokládal, že hlavní vlna nemoci přijde až v lednu.

Pak se ale začal kruh oblastí s chřipkou kolem Česka zavírat. Po Ukrajině zasáhla masivní chřipková epidemie Bulharsko. První problémy s viry hlásí také Španělsko, Británie, Irsko, Island, Norsko, Belgie nebo Nizozemí.

Tomu, že se epidemie šíří už nyní, pomohl podle Prymuly výskyt nové prasečí chřipky. Ta se s tou obyčejnou mísí. Podle epidemioligů se mohou viry časem začít i křížit.

"Pozitivní zprávou je ale to, že je virus prasečí chřipky poměrně stabilní a konzistentní. Zatím není vidět, že by to výrazně mutovalo," uklidnil Prymula.

Nejhůř je zatím kolem Prahy a Ostravy

"V některých zemích kolem nás už jsou počty nemocných opravdu srovnatelné s počty, které jsou typické až pro zimní chřipkové epidemie. Situace v dalších je navíc nepřehledná a rychle se vyvíjí," potvrdil také epidemiolog Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

V Česku se podle dat ústavu začala křivka, která mapuje nemocné a nachlazené, strmě zvedat na přelomu minulého měsíce.

Nejvíc s chřipkou zatím bojují lidé ve středních Čechách a na severu Moravy. Tam už se počty nakažených blíží dokonce ke dvěma tisícům na sto tisíc obyvatel. Na těchto hodnotách už epidemie začíná (Detailní údaje a mapu si projděte ve Speciálu)

Viry nejčastěji napadají malé předškoláky.

Foto: Aktuálně.cz
Očkování ano, nebo ne? Odborník v blogu odstraňuje mýty

Černá prognóza: 3 miliony nemocných

Další šíření pandemického i běžného sezónního viru a narůstání počtu nemocných lze podle ministerstva zdravotnictví očekávat v následujících týdnech.

Pokud by se vyplnily nejčernější scénáře vykreslené v pandemickém plánu, mohly by u nás chřipkou onemocnět až 3 milióny lidí a pro deset tisíc z nich by nemoc mohla být smrtelná.

Běžně přitom každý rok zemře kolem dvou tisíc nemocných. Většinou jde o starší pacienty s některou další chronickou chorobou.

Prasečí chřipkou se prozatím v Česku prokazatelně nakazilo 351 lidí, jedna žena nemoci podlehla.

 

Právě se děje

Další zprávy