Na Sněžce udeřil vítr o rychlosti 206 km/h. Tisíce domácností zůstávají bez proudu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 11. 3. 2019 13:17
Česko o víkendu a v noci na pondělí trápil silný vichr. Opět lámal větve a stromy a působil problémy na silnicích i železnici, hlavně na západě, jihu Čech a na Vysočině. Počet míst, kde stále nebyla obnovena dodávka elektřiny po silném nočním větru, klesá, aktuálně je jich asi 90 tisíc. ČEZ kolem 12:30 evidovala 70 tisíc odběrných míst bez elektřiny, v noci to bylo na 350 tisíc. Pokles počtu domácností bez proudu hlásí také další distributor E.ON, a to z ranních 75 tisíc asi na 20 tisíc kolem poledne. Na Sněžce dosáhl vítr v noci na pondělí síly orkánu. Vítr měl v nárazech 206 kilometrů v hodině, na nedaleké hřebenové Luční boudě přes 110 kilometrů v hodině.
Sledujte noční výjezdy hasičů v Olomouckém kraji | Video: Hasiči Olomouckého kraje

"Děláme vše pro to, abychom opravili co nejvíce poruch, bohužel situace v terénu a orkán v plné síle nám to nedovoluje," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.

Hasiči po celé republice zasahovali od nedělního odpoledne, kdy byla vyhlášena výstraha do pondělního rána u více než 2800 případů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy a větve a utržené střešní krytiny.

Na Vysočině je nejhorší je situace na Pelhřimovsku. Popadané stromy komplikují také silniční a železniční dopravu. Vlaky v kraji nejezdí na pěti úsecích železnice. Od nedělního podvečera už hasiči odstraňovali popadané stromy asi na 200 místech. 

V Praze hasiči v noci vyjížděli k 35 případům. V Nuslích museli kvůli poškozenému lešení evakuovat celý činžovní dům v ulici Rostislavova. Obyvatelé byli odvezeni evakuačními autobusy.

Hasiči v Pardubickém kraji měli od neděle 20:00 do pondělních 7:00 kvůli větru 252 výjezdů. Zejména odstraňovali spadlé stromy a větve. ČEZ v kraji stejně jako v dalších vyhlásil kalamitní stav. Bez dodávek elektřiny jsou všechny okresy regionu.

Především popadané stromy či uvolněné střechy zajišťovali v noci na pondělí hasiči kvůli silnému větru v Olomouckém kraji. V odstraňování následků pokračovali po celé dopoledne, počet událostí již stoupl na 340. Nikdo nebyl zraněn, počítány jsou však škody na majetku. Některé stromy popadaly na osobní auta či na dráty elektrického napětí. Na vlakovém nádraží v Olomouci se utrhla větší části střechy z drážního objektu a spadla do kolejiště, provoz musel být omezen.

Silný vítr v noci na dnešek v Královéhradeckém kraji lámal stromy a ničil střechy. Hasiči měli od nedělní 19:00 do pondělního rána hlášeno 200 událostí, z nichž 180 bylo v souvislosti s větrem. Energetici v kraji kvůli velkému množství poruch vyhlásili, stejně jako v jiných krajích, kalamitní stav. 

Jihomoravští hasiči celou noc vyjížděli k popadaným stromům, i další zásahy souvisely se silným větrem. Celkem už hasiči od sobotního večera do časného dnešního rána podle svého webu napočítali 194 výjezdů. 

Hasiči v Libereckém kraji odklízeli od nedělního večera po celém kraji desítky popadaných stromů. Některé silnice jsou přesto stále neprůjezdné. Kvůli velkému množství popadaných stromů uzavřeli silničáři silnice v Kořenově a Bozkově na Semilsku. Popadané stromy zastavily i vlaky na železnici, bez dodávek proudu jsou tisíce lidí, ČEZ proto už v noci vyhlásil kalamitní stav.

Středočeští hasiči měli stovky výjezdů kvůli silnému větru. Do dnešních 06:00 zaznamenali 416 událostí souvisejících s počasím a další přibývají. Nejčastěji zasahují u popadaných stromů či větví. Mnoho domácností je bez proudu, energetická společnost ČEZ vyhlásila v noci kvůli poruchám způsobeným větrem kalamitní stav na celém distribučním území.

V Karlovarském kraji zasahovali hasiči kvůli silnému větru za posledních 24 hodin téměř u 150 událostí. Byly to především spadlé stromy nebo uvolněné části střech, uvedl mluvčí hasičů Martin Kasal. V pondělí ráno se k silnému větru přidaly také sněhové přeháňky, které zkomplikovaly provoz na silnicích. 

Na Sněžce dosahoval vítr rychlosti přes 190 km/h | Video: Twitter ČT24

Moravskoslezští hasiči mají od soboty téměř čtyři stovky výjezdů kvůli silnému větru. Odstraňovali hlavně spadlé stromy a zajišťovali uvolněné střechy. Nejvíce práce měli od nedělní půlnoci do pondělních 07:00, vyjížděli k 280 událostem. Podle energetiků je k 10:00 bez dodávek elektrické energie téměř 15 tisíc domácností a firem. Stromy komplikují i provoz na železnici. Na několika místech byla zastavena železniční doprava.

Hasiči v Ústeckém kraji kvůli silnému větru vyjížděli v noci na pondělí zhruba k 350 případům. Bez proudu jsou tisíce domácnosti na Děčínsku a Ústecku. Kvůli popadaným stromům stojí dva vlakové spoje na tati z Děčína do Rumburku. Uzavřeno je několik silnic na Děčínsku, z nichž hasiči odklízejí popadané stromy a kabely elektrického vedení.

Na první povodňový stupeň stoupla podle webu www.chmi.cz po deštivém dni Otava v Rejštejně a v Sušici na Šumavě a Křemelná ve Stodůlkách, v sousedním Jihočeském kraji je první povodňový stupeň na Teplé Vltavě v Lenoře a také na Blanici u Blanického mlýna.

Vítr odnesl polovinu střechy finančního úřadu

V Ostrově na Karlovarsku odnesl vítr zhruba skoro polovinu střechy finančního úřadu v centru města. Nikomu se při tom nic nestalo. Spadlé trosky střechy ale zavalily zaparkovaná auta a poškodily je. "Sedm je hodně poničených, jedno méně, dalším třem autům se to vyhnulo, ale budou se odtahovat," řekl starosta Ostrova Jan Bureš.

Podle Josefa Cinka z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v neděli odpoledne naměřily přístroje nejsilnější náraz větru v Aši, kde dosáhl rychlosti přes 115 kilometrů v hodině. Na Klínovci měl vítr rychlost 104 kilometrů a v Krásném Údolí téměř 94 kilometrů za hodinu.

 

Právě se děje

Další zprávy