Zemřel veterán leteckých bitev Jaroslav Hofrichter, jeden z posledních "nebeských jezdců"

ČTK ČTK
10. 5. 2016 16:33
V pondělí zemřel Jaroslav Hofrichter, někdejší palubní střelec, který sloužil u 311. bombardovací perutě Royal Air Force, označované také jako nebeští jezdci. Plukovník Hofrichter byl nositelem řady československých, českých i spojeneckých vyznamenání. V roce 2014 obdržel Záslužný kříž ministra obrany I. stupně. Hofrichterovi bylo 95 let.
Jaroslav Hofrichter
Jaroslav Hofrichter | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ve věku 95 let zemřel v pondělí v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích druhoválečný veterán a plukovník ve výslužbě Jaroslav Hofrichter. Někdejší palubní střelec sloužil u 311. bombardovací perutě Royal Air Force (RAF), jejímiž členy byli výhradně Čechoslováci.

"Odešel hrdina, který v řadách RAF neváhal nasadit život v boji za obnovení naší národní svobody. Čest jeho památce," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Rodilý Plzeňan začal v 15 letech navštěvovat tamní aeroklub. V 18 letech se přihlásil k pilotnímu výcviku. Po okupaci nacisty zamířil v roce 1940 přes Jugoslávii do britské Palestiny, kde vstoupil do československé armády v zahraničí. Po přesunu do Velké Británie se přihlásil k letectvu a působil u 311. československé bombardovací perutě RAF jako palubní střelec a inženýr. V letech 1941 až 1945 nalétal na strojích Wellington a Liberator 680 operačních hodin.

Po válce sloužil jako palubní mechanik u leteckého dopravního pluku v Praze-Kbelích. V roce 1949 byl zatčen, vyslýchán a poté propuštěn z vojenské služby. Až do odchodu do důchodu v roce 1975 pracoval jako seřizovač automatů v podniku Tesla Karlín. V roce 1990 byl mimořádně jmenován do hodnosti podplukovníka a následující rok byl jmenován plukovníkem.

Plukovník Hofrichter byl nositelem řady československých, českých i spojeneckých vyznamenání. V roce 2014 obdržel Záslužný kříž ministra obrany I. stupně.

Ministerstvo obrany v současnosti registruje 741 žijících osob, které se za druhé světové války zapojily do bojů na některé z front. ČTK to sdělil Milan Bachan z oddělení péče o válečné veterány. Kolik z nich prošlo službou u RAF, úřad neeviduje. "Já vím o dvou, Emilu Bočkovi a Aloisi Dubcovi," doplnil Bachan.

 

Právě se děje

Další zprávy