Válka pyrotechniků: Elitní služba policie je v rozkladu

Jan Gazdík Jan Gazdík
6. 2. 2014 5:30
Pyrotechnici přehlédli výbušninu u Palestinců, i tak se projevila krize v jednotce.
Zásah na palestinské ambasádě otevřel problém pyrotechniků.
Zásah na palestinské ambasádě otevřel problém pyrotechniků. | Foto: Reuters

Praha - Když pyrotechnici policejního prezidia po novoroční explozi v rezidenci palestinského velvyslance přehlédli, že v objektu je ještě jedna výbušnina, šlo ve skutečnosti o mnohem více než o jednu profesionální chybu. 

Fungování této specializované jednotky je totiž do značné míry paralyzováno, a to především vztahy mezi jejími příslušníky a velitelem.

Špatnými vztahy mezi pyrotechniky se už celé měsíce zabývá policejní ombudsmanka a to, že je stav vážný, přiznal Aktuálně.cz i policejní prezident Petr Lessy

 

"Šikanuje nás"

Stížnosti na svého šéfa, plukovníka Michala Dlouhého, pustili pyrotechnici na veřejnost hned poté, co se jejich chyba na palestinské ambasádě dostala do médií. 

"Jeho komandování, abychom s tím na tom velvyslanectví rychle pohnuli, přerostlo tehdy všechny meze," řekl Aktuálně.cz jeden z příslušníků pyrotechnické služby. "K naší chybě tím hodně přispěl," říká s tím, že velitelovy "velmi nervózní" a někdy prý až hysterické výstupy specialisty výrazně znervóznily. 

"Šikanuje ve věcech, v nichž se nevyzná," říká další podřízený a prozrazuje, že v akci na ambasádě se projevil dlouhodobější trend řízení jednotky. 

Do jaké míry je plukovník Dlouhý pod chybou podepsán, ukáže zřejmě prověřování incidentu, každopádně však stav pyrotechnické služby znervózňuje  i policejního prezidenta.

Petr Lessy pro Aktuálně.cz popisuje stav služby slovem "krize" a říká, že je nejvyšší čas změnit poměry, které v ní zavládly.

"Tahle služba je dnes pro policii nesmírně důležitá a musí fungovat bez jakýchkoliv problémů, které by ohrozily její výkon," uvedl policejní prezident. "Pokud totiž pyrotechnik nebude mít podmínky pro práci, mohou přijít velmi závažná selhání s fatálními následky," uvedl Lessy.

Koho vybrat

Ten je sice, jak známo, na odchodu z funkce, ale přesto se v nejbližších dnech chce s velitelem jednotky setkat. 

"Ať už to dopadne jakkoliv,  pro nás z toho plyne do budoucna poučení, zda je vždy dobré postavit do čela těchto vysoce specializovaných pracovišť schopného manažera, anebo zda máme hledat nového velitele, a to mezi lidmi z odborného prostředí," uvedl Lessy.

Naráží na to, že první z uvedených variant jeho pyrotechnikům zjevně nesedla, ale sám se zatím ani ke druhé možnosti nepřiklání. "V tuto chvíli jsem rozpolcen. Ani to odborné prostředí totiž nemusí vygenerovat schopného šéfa speciálního útvaru," přiznává šéf policie.

 

Sorry, nejsem pyrotechnik 

Tlustý fascikl stížností na poměry v útvaru a písemných protikladných stanovisek drží v rukou i policejní ombudsmanka Blanka Besserová.

"Špatnými poměry v pyrotechnické službě jsme se zabývali už loni a tehdy to tam bylo hodně vyhrocené," popisuje situaci. "Pak jsme si hodně věcí vyříkali a mně se zdálo, že se to uklidnilo," dodává Besserová, která v rychlém popisu dění v jednotce používá slova jako "urážky" či "naschvály".

Základní příčina gradujících neshod v pyrotechnické službě spočívá i podle zjištění ombudsmanky nejspíš v tom, že plukovník Michal Dlouhý přišel na post ředitele z úřednického místa v sekretariátu policejního prezidia.

"Proto jsem mu také řekla, že jeho autoritě v očích pyrotechniků neprospívají neustálé omluvy, že není pyrotechnik a oboru nerozumí, a že musí přesvědčit manažerskými schopnostmi," dodává ombudsmanka.

Nejhorší jsou ty překlepy

Plukovní Dlouhý však už první větu ve vyjádření pro Aktuálně.cz volí tradičně. "Nejsem pyrotechnik," říká s tím, že se spíš  snaží vytvořit podřízeným podmínky k práci.

"Chlapi to ocenili i na té palestinské ambasádě, kdy jsem jim ze svého koupil na benzínce občerstvení, aby během těch hodin, co tam strávili, nehladověli. A víte, že mi řekli, že se o ně starám jako táta?" popisuje dění na ambasádě zcela jinak než výše citovaný podřízený.

Pak však záhy přechází ke stížnostem na podřízené. "Pokud mi někdo z mých lidí předkládá nesrozumitelný dokument s překlepy, kde ve slovech chybí písmena a ve větách slova... dokument, v němž jsou i pravopisné chyby... tak to vracím. Ale už vím, odkud fouká vítr. Lidé se mi mstí za to, že po nich chci bezchybnou práci. Takže je budu dál buzerovat, aby se naučili česky a nedávali mi odborná stanoviska s chybami a překlepy," říká policejní důstojník.

Znáte z TV

O poměrech v pyrotechnické službě leccos vypovídají i další slova Michala Dlouhého: "Útoky od podřízených jsou motivovány jejich závistí, protože já za svědomitou práci odměňuji finančně jen dobré pyrotechniky, zatímco těm špatným nedávám nic. Pokud chtějí i oni odměny, tak si je musí nejdříve zasloužit," říká.

Podřízení však mají jasno.

"Chce od nás literární díla: vrací nám zprávy o výjezdech kvůli špatné štábní kultuře, nevhodně zpracovanému úvodu, špatnému řádkování či rozostřeným fotografiím. V tom je opravdu dobrý," říká Dlouhého podřízený a s nepřehlédnutelným sarkasmem připomíná fakt, že jeho velitel je "jinak vynikajícím" spoluautorem scénáře k seriálu Četnické humoresky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy