Elitní klinika by bez podpisu Rathova náměstka byla bezcenná. Flagrantně obešel zákon, řekl soud

Radek Nohl Radek Nohl
6. 7. 2016 16:39
Odvolací soud konstatoval, že Antonín Pečenka, někdejší náměstek ministra zdravotnictví z éry Davida Ratha, nesměl podepsat smlouvu o smlouvě budoucí s pražským protonovým centrem. Tento dokument měl zaručit elitní pražské klinice za léčbu pacientů VZP až patnáct miliard korun. Městský soud v Praze uvedl, že podepsáním smlouvy náměstek porušil svou pravomoc, a zprošťující verdikt zrušil. Soudce rozsudek napsal v době, kdy ministerstvo zdravotnictví podle zjištění deníku Aktuálně.cz rozhodlo, že protonovému centru nezaplatí desítky milionů za škodu, kterou mu údajně Pečenka způsobil.
Bývalý náměstek ministra zdravotnictví a nucený správce VZP Antonín Pečenka.
Bývalý náměstek ministra zdravotnictví a nucený správce VZP Antonín Pečenka. | Foto: ČTK

Praha - Antonín Pečenka, tehdejší náměstek ministra zdravotnictví z éry Davida Ratha, musí v srpnu znovu k soudu. Městský soud v Praze zrušil zprošťující rozsudek a ve svém rozhodnutí mimo jiné uvedl, že Pečenka neměl právo podepsat smlouvu o smlouvě budoucí, která měla pražskému protonovému centru zaručit za léčbu pacientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) až patnáct miliard korun.

Dokument se podepisoval v době, kdy byl Pečenka nuceným správcem VZP, tedy neomezeným vládcem v největší tuzemské zdravotní pojišťovně. Jenže zatímco Obvodní soud pro Prahu 3 řekl, že tehdy svým jednáním zákon neporušil, a je tedy nevinný, předseda odvolacího senátu Jan Kareš v rozsudku, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, uvedl, že smlouvu podepsat nesměl.

"Flagrantně vybočil z náplně činnosti nuceného správce, tedy vykonával svou pravomoc způsobem odporujícím zákonu," konstatuje Kareš. Podle zákona má nucený správce dělat jen nezbytné úkony. Což, jak uvádí soud, se nemůže netýkat této smlouvy, která má soukromé firmě garantovat řadu let miliardy z veřejného zdravotního pojištění.

Soudce rozsudek napsal v době, kdy ministerstvo zdravotnictví podle zjištění deníku Aktuálně.cz rozhodlo, že protonovému centru nezaplatí desítky milionů za škodu, kterou mu údajně Pečenka způsobil.

Smlouva nezaručovala klinice ani korunu, řekl Pečenka

Pečenka vinu odmítá a svou obhajobu staví na tom, že protonová léčba je velice prospěšná. Podle něj navíc smlouva, kterou podepsal, nezajišťovala klinice ani korunu. Bylo nutné na základě ní sepsat ještě další dohodu mezi VZP a protonovým centrem, k čemuž došlo po řadě měsíců až ve středu. "Myslel jsem, že konečná smlouva bude vypadat úplně jinak," prohlásil Pečenka.

Podle žalobce Pavla Prygla však Pečenka podepsáním smlouvy dal soukromé firmě bianko šek k tomu, aby si vůbec kliniku v Praze mohla postavit. Bez ní, jak Prygl doplnil, by společnost nezískala úvěr na stavbu za více než čtyři miliardy korun. "Stejně jako bude bezcenná továrna na zpracování jablek uprostřed Sahary, je bezcenný i obchodní závod – protonové centrum, který nemá zajištěný přísun pacientů," napsal do odvolání Prygl.

Státní zástupce je přesvědčen, že Pečenka pomohl vytvořit soukromé firmě monopol na léčbu za pomocí protonů. "Což lze nepochybně považovat za neoprávněný prospěch," doplnil Prygl. Soudce Kareš navíc uvedl, že Pečenka si jako nucený správce nemohl myslet, že by společnost financovala miliardovou stavbu z vlastních peněz.

"Odvolací soud vskutku nedokáže dohlédnout rozumně vysvětlitelné a realisticky přijatelné alternativy, jejímž obsahem by bylo, že snad si obžalovaný ve své pozici a se svým duševním vybavením nebyl vědom skutečnosti, že zájemci o vybudování a provoz protonového centra uzavřením smlouvy opatřuje prospěch," napsal Kareš.

Žalobce: Pečenka uzavření smlouvy tajil

K tomu, aby byl Pečenka nyní potrestán, je však podle soudce Kareše třeba prokázat jeho úmysl, byť bude nepřímý. Naopak aby skončil nevinný, bude muset Pečenka doložit, že smlouvu řešil s právníky VZP nebo ministerstva zdravotnictví. Před obvodním soudem přitom nedokázal přesvědčivě zdůvodnit, proč se ohledně vypracování smlouvy neobrátil na právní oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny, ale na právníka, kterého platilo protonové centrum.

Pečenka podepsání smlouvy neřešil ani s tehdejším ředitelem VZP Josefem Čekalem. U soudu řekl, že nebyl dostatek času pro to, aby ponechal příslib pro protonové centrum v kompetenci právě šéfa pojišťovny. "Bylo prokázáno, že uzavření smlouvy před VZP i ministerstvem zatajil," tvrdí žalobce Prygl.   

Městský soud v Praze rozsudek dokončil právě v době, kdy ministerstvo zdravotnictví protonovému centru napsalo, že mu nezaplatí více než 93 milionů korun. Tuto částku požadovala klinika právě za to, že jí Pečenka podepsáním smlouvy o smlouvě budoucí způsobil škodu. Podle ministerstva zdravotnictví za ni ale nenese stát zodpovědnost.

"Důvodem pro odmítnutí je skutečnost, že podpis smlouvy o smlouvě budoucí ze strany někdejšího nuceného správce Všeobecné zdravotní pojišťovny nebyl výkonem státní správy, ale soukromoprávním jednáním," zdůvodnil mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Poté, co protonové centrum podepsala s VZP ve středu smlouvu o léčbě jejích pacientů, se obě strany také dohodly, že ukončí veškeré právní spory. A tento byl jedním z nich.

Opozice se bude snažit dávat návrhy, které to budou zdržovat, a obstruovat, ale věřím, že protikuřácký zákon během měsíců projde, říká ministr Němeček | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy