Elitní klinika by bez podpisu Rathova náměstka byla bezcenná. Flagrantně obešel zákon, řekl soud

Radek Nohl Radek Nohl
6. 7. 2016 16:39
Odvolací soud konstatoval, že Antonín Pečenka, někdejší náměstek ministra zdravotnictví z éry Davida Ratha, nesměl podepsat smlouvu o smlouvě budoucí s pražským protonovým centrem. Tento dokument měl zaručit elitní pražské klinice za léčbu pacientů VZP až patnáct miliard korun. Městský soud v Praze uvedl, že podepsáním smlouvy náměstek porušil svou pravomoc, a zprošťující verdikt zrušil. Soudce rozsudek napsal v době, kdy ministerstvo zdravotnictví podle zjištění deníku Aktuálně.cz rozhodlo, že protonovému centru nezaplatí desítky milionů za škodu, kterou mu údajně Pečenka způsobil.
Bývalý náměstek ministra zdravotnictví a nucený správce VZP Antonín Pečenka.
Bývalý náměstek ministra zdravotnictví a nucený správce VZP Antonín Pečenka. | Foto: ČTK

Praha - Antonín Pečenka, tehdejší náměstek ministra zdravotnictví z éry Davida Ratha, musí v srpnu znovu k soudu. Městský soud v Praze zrušil zprošťující rozsudek a ve svém rozhodnutí mimo jiné uvedl, že Pečenka neměl právo podepsat smlouvu o smlouvě budoucí, která měla pražskému protonovému centru zaručit za léčbu pacientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) až patnáct miliard korun.

Dokument se podepisoval v době, kdy byl Pečenka nuceným správcem VZP, tedy neomezeným vládcem v největší tuzemské zdravotní pojišťovně. Jenže zatímco Obvodní soud pro Prahu 3 řekl, že tehdy svým jednáním zákon neporušil, a je tedy nevinný, předseda odvolacího senátu Jan Kareš v rozsudku, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, uvedl, že smlouvu podepsat nesměl.

"Flagrantně vybočil z náplně činnosti nuceného správce, tedy vykonával svou pravomoc způsobem odporujícím zákonu," konstatuje Kareš. Podle zákona má nucený správce dělat jen nezbytné úkony. Což, jak uvádí soud, se nemůže netýkat této smlouvy, která má soukromé firmě garantovat řadu let miliardy z veřejného zdravotního pojištění.

Soudce rozsudek napsal v době, kdy ministerstvo zdravotnictví podle zjištění deníku Aktuálně.cz rozhodlo, že protonovému centru nezaplatí desítky milionů za škodu, kterou mu údajně Pečenka způsobil.

Smlouva nezaručovala klinice ani korunu, řekl Pečenka

Pečenka vinu odmítá a svou obhajobu staví na tom, že protonová léčba je velice prospěšná. Podle něj navíc smlouva, kterou podepsal, nezajišťovala klinice ani korunu. Bylo nutné na základě ní sepsat ještě další dohodu mezi VZP a protonovým centrem, k čemuž došlo po řadě měsíců až ve středu. "Myslel jsem, že konečná smlouva bude vypadat úplně jinak," prohlásil Pečenka.

Podle žalobce Pavla Prygla však Pečenka podepsáním smlouvy dal soukromé firmě bianko šek k tomu, aby si vůbec kliniku v Praze mohla postavit. Bez ní, jak Prygl doplnil, by společnost nezískala úvěr na stavbu za více než čtyři miliardy korun. "Stejně jako bude bezcenná továrna na zpracování jablek uprostřed Sahary, je bezcenný i obchodní závod – protonové centrum, který nemá zajištěný přísun pacientů," napsal do odvolání Prygl.

Státní zástupce je přesvědčen, že Pečenka pomohl vytvořit soukromé firmě monopol na léčbu za pomocí protonů. "Což lze nepochybně považovat za neoprávněný prospěch," doplnil Prygl. Soudce Kareš navíc uvedl, že Pečenka si jako nucený správce nemohl myslet, že by společnost financovala miliardovou stavbu z vlastních peněz.

"Odvolací soud vskutku nedokáže dohlédnout rozumně vysvětlitelné a realisticky přijatelné alternativy, jejímž obsahem by bylo, že snad si obžalovaný ve své pozici a se svým duševním vybavením nebyl vědom skutečnosti, že zájemci o vybudování a provoz protonového centra uzavřením smlouvy opatřuje prospěch," napsal Kareš.

Žalobce: Pečenka uzavření smlouvy tajil

K tomu, aby byl Pečenka nyní potrestán, je však podle soudce Kareše třeba prokázat jeho úmysl, byť bude nepřímý. Naopak aby skončil nevinný, bude muset Pečenka doložit, že smlouvu řešil s právníky VZP nebo ministerstva zdravotnictví. Před obvodním soudem přitom nedokázal přesvědčivě zdůvodnit, proč se ohledně vypracování smlouvy neobrátil na právní oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny, ale na právníka, kterého platilo protonové centrum.

Pečenka podepsání smlouvy neřešil ani s tehdejším ředitelem VZP Josefem Čekalem. U soudu řekl, že nebyl dostatek času pro to, aby ponechal příslib pro protonové centrum v kompetenci právě šéfa pojišťovny. "Bylo prokázáno, že uzavření smlouvy před VZP i ministerstvem zatajil," tvrdí žalobce Prygl.   

Městský soud v Praze rozsudek dokončil právě v době, kdy ministerstvo zdravotnictví protonovému centru napsalo, že mu nezaplatí více než 93 milionů korun. Tuto částku požadovala klinika právě za to, že jí Pečenka podepsáním smlouvy o smlouvě budoucí způsobil škodu. Podle ministerstva zdravotnictví za ni ale nenese stát zodpovědnost.

"Důvodem pro odmítnutí je skutečnost, že podpis smlouvy o smlouvě budoucí ze strany někdejšího nuceného správce Všeobecné zdravotní pojišťovny nebyl výkonem státní správy, ale soukromoprávním jednáním," zdůvodnil mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Poté, co protonové centrum podepsala s VZP ve středu smlouvu o léčbě jejích pacientů, se obě strany také dohodly, že ukončí veškeré právní spory. A tento byl jedním z nich.

Opozice se bude snažit dávat návrhy, které to budou zdržovat, a obstruovat, ale věřím, že protikuřácký zákon během měsíců projde, říká ministr Němeček | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy