Elischerovi kolegové u výslechu odmítli, že by za úplatky vylepšoval rozsudky

Domácí Domácí
19. 12. 2018 8:55
Policie vyslechla tři soudce Vrchního soudu v Praze kvůli případu soudce Ivana Elischera, jehož policie stíhá pro údajnou korupci při odvolacích řízeních. Případy, kvůli kterým je Elischer obviněn, řešili společně právě s vyslechnutými soudci Ľubomírem Klimáčkem, Tomem Frankičem a Bohumilem Kalátem. Informoval o tom web iRozhlas.cz. Všichni tři vyslechnutí soudci jakoukoliv korupci na vyšetřovaných případech vyloučili.
Ivan Elischer.
Ivan Elischer. | Foto: ČTK

"Všichni odmítli jakoukoliv korupci na předmětných rozhodovacích věcech. Role doktora Elischera byla popsána všemi svědky shodně tak, že jeho chování nebylo nikterak nestandardní, ničím se nevymykalo a v žádném případě neapeloval na žádného člena senátu, aby jakýmkoliv způsobem ovlivnil výši trestu," popsala pro iRozhlas Elischerova advokátka Lucie Kýčková.

Její vyjádření potvrzují i protokoly o výsleších soudců, které má server k dispozici. 

Kdo je Ivan Elischer?

Ivan Elischer (narozen 31. července 1960) působí od roku 2013 na pražském vrchním osudu. Specializuje se na řešení závažných drogových kauz. Je členem odvolacího senátu v těchto procesech. Zabýval se například kauzou skupiny, která ve velkém pěstovala marihuanu v areálu bývalé textilní továrny v Liberci. V minulosti Elischer působil na ústeckém krajském soudu, kde se například zabýval případem vraždy pětiletého chlapce. Elischer se také zabýval kauzou zkrachovalé ústecké Universal banky nebo působil jako státní zástupce u Vrchního soudu v Olomouci.

Elischer podle kriminalistů páchal trestnou činnost nejméně od května 2016. Svému vietnamskému příteli Hung Quoc Nguyenovi poskytoval podle policie údaje z trestních kauz, které měl buď na starosti sám, nebo které řešili jeho kolegové.

Předal mu tak prý informace o desítkách obviněných, obžalovaných i odsouzených. Podle policie také ovlivňoval trestní řízení ve prospěch některých obžalovaných. Nguyen mu na oplátku měl předávat peníze.

Elischer skončil po svém obvinění letos v březnu ve vazbě, odkud ho pražský městský soud v dubnu pustil. Z rozhodnutí ministra spravedlnosti nesmí soudit, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy