Elektronické občanky jsou prvně k mání, systém kolabuje

ČTK ČTK, Kateřina Šmídová
2. 1. 2012 16:44
Během dne došlo k několika výpadkům, všichni zájemci nebudou odbaveni
Občanský průkaz vydávaný od ledna 2012 (ilustrační foto)
Občanský průkaz vydávaný od ledna 2012 (ilustrační foto) | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Praha - Systém ministerstva vnitra pro vydávání nových občanských průkazů kolabuje a úředníci nestačí odbavovat velké množství zájemců.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka jen za dopoledne bylo podáno 7000 žádostí.

Ministerstvo rozhodlo o vydávání nových typů občanských průkazů se strojově čitelnými údaji a občanských průkazů se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem od začátku tohoto roku.

"Problém však nastal v okamžiku, kdy ministerstvo nedodrželo ani jeden ze svých slibů, a to buď navýšit počet míst pro vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů, nebo celý tento záměr odložit," uvedl mluvčí Statutárního města Kladna Jindřich Pecinovský.

Systém nepracuje korektně

Podle něho pracovníci Centra správních agend, oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů, operativně vyhradili ze čtyř stávajících přepážek tři odbavovací přepážky pouze pro přijímání žádostí o vystavení nových občanských průkazů, aby co možná nejvíce ulevili čekajícím lidem.

Nepočítali však s tím, že problémy budou i se samotným systémem, který technická služba Ministerstva vnitra ČR nařídila na chvíli vypnout.

Ministerstvo připustilo, že systém dvakrát spadl, a za potíže se omluvilo. "V rámci systému bylo nutné provést drobnou úpravu aplikace, poté bylo nutné provést restart systému. S tím byl spojen výpadek v 11.00 na straně uživatelů, který trval čtyři minuty," uvedl mluvčí.

Podle něho však byly všechny obce o tomto výpadku s patnáctiminutovým předstihem informovány. "Kromě toho došlo k neplánovanému výpadku od 12.30 do 12.59, který souvisel s přetížením na straně centrálního systému správních evidencí. Za komplikace způsobené výpadky systému se omlouváme," podotkl Novák.

Problém s vydáváním nového typu občanských průkazů měli i na oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů plzeňského magistrátu, kdy si o průkaz přišlo zažádat zhruba 140 lidí.

Polední přestávka byla zrušena

"Na sedmi pracovištích, která má magistrát k dispozici, všichni čekající již dnes určitě odbaveni nebudou," sdělila mluvčí Magistrátu města Plzně Zdeňka Kubalová s tím, že systém je přetížen a nepracuje korektně.

Na úřadu v Praze 4 v jednu chvíli ve frontě stálo asi 50 lidí, kolem 14. hodiny už byl systém bez problémů.

Velké fronty se tvořily i u přepážek olomouckého magistrátu. "Přehlcený systém pracoval pomalu, proto byla zrušena polední přestávka, aby bylo možné přijmout všechny žádosti. Kvůli velkému náporu lidí se muselo pro žádosti o občanské průkazy otevřít i pracoviště určené k vydávání cestovních dokladů," uvedla mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.

Komplikace však hlásily také úřady ve Vyškově či Břeclavi, kde se před polednem vytvořila fronta asi třiceti lidí. Mezi svátky totiž nebyly úřední hodiny, proto mnozí dorazili pro nový průkaz až nyní.

Na ostravském magistrátu už odbavili 750 žadatelů, běžně v průběhu celého dne obslouží 200 lidí.

"V současné chvíli je ještě v systému evidováno 50 žadatelů, s největší pravděpodobností nebudou odbaveni do 17 hodin, to ale neznamená, že by museli přijít znovu, úředníci budou dnes na pracovišti tak dlouho dokud nebudou všichni žadatelé odbaveni," informovala mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

O občanský průkaz mohou zažádat také rodiče pro své dítě již od jeho narození. Zaplatí za něj 50 korun, doklad bude platit 5 let. Dnem 26. června končí platnost zápisů dětí v cestovním dokladu rodiče, a děti tak budou muset mít vlastní doklady.

 

Právě se děje

Další zprávy