Ekonomická krize zasáhla i recyklaci. Češi méně třídí

Pavel Baroch
8. 9. 2010 7:25
Staré mobily či mikrovlnky nechávají lidé "dožít", nové si kupují později
Foto: Asekol

Praha - Ekonomická krize dorazila už i do oboru recyklace starých mikrovlnek, mobilů a dalších elektrospotřebičů.

Zatímco ještě před dvěma lety si mnozí Češi pořizovali nový telefon, digitální fotoaparát, ale i ledničku nebo sporák hlavně proto, aby získali modernější, lepší model, teď si je častěji koupí až v okamžiku, kdy se starý přístroj porouchá a přestane fungovat.

Ukázal to letošní průzkum agentury Markent pro společnosti Asekol, Ekolamp a Elektrowin, které v zemi organizují sběr a recyklaci vysloužilého elektrozařízení.

Aktuální průzkum mezi 1232 lidmi porovnávaný se staršími údaji například ukázal, že v roce 2008 si 67 procent kupujících pořídilo nový mobilní telefon kvůli tomu, aby měli lepší model. Letos toto číslo spadlo na čtyřicet procent.

A zatímco před dvěma lety byla porucha mobilu důvodem pro nákup nového přístroje u 23 procent lidí, letos to byl dvojnásobek, přesně 49 procent.

Lidé nákup více zvažují

Podobné je to je i s dalšími domácími spotřebiči, třeba s mikrovlnnými troubami. Před dvěma lety si 46 procent zákazníků pořídilo nový přístroj, aby mělo doma novější model, letos to bylo jen 29 procent. Naproti tomu nákup kvůli poruše stoupnul z 46 na 63 procent.

Foto: Asekol

"Nákup nových zařízení lidé mnohem více zvažují," konstatoval Jiří Remr z agentury Markent.

Vybere se méně elektroodpadu

Podle Hany Ansorgové ze společnosti Asekol, která se stará o recyklaci výpočetní techniky nebo spotřební elektroniky, se delší využívání elektrospotřebičů už začíná projevovat na počtu vybraného elektrošrotu.

Rok od roku se vybere o desítky procent víc starých elektrospotřebičů a také letos se očekává nárůst, ovšem nikoli už tak markantní jako v předchozích letech.

"Očekávali jsme, že se ekonomická krize projeví na odevzdaném počtu elektrospotřebičích už loni, ale lidem asi déle trvalo, než si uvědomili, že musí šetřit," řekla Aktuálně.cz Ansorgová.

Na ušetřenou ropu by auto objelo rovník 235krát

Foto: Asekol

Sdružení Asekol, Ekolamp a Elektrowin uvedla, že za pět let organizace sběru a recykalce ledniček, kopírek, sekaček na trávu nebo počítačových monitorů se sebralo 128 tisíc tun elektrošrotu, což je bezmála 6 milionů kusů.

Díky tomu se například ušetřilo na 60 milionů ltrů ropy, za což by auto objelo po rovníku Zemi 235krát. Ušetřených 907 tisíc megawatthodin elektřiny by vystačilo na devítiměsíční svícení všech pražských domácností.

A uspořených 1,1 milionů tun oxidu uhličitého vyprodukuje za současného provozu elektrárna Prunéřov asi za 40 dní.

 

Právě se děje

Další zprávy