Ekologů se bojím víc než Al-Káidy, prohlásil Klaus

Domácí Domácí
29. 7. 2011 14:25
Prezident kritizuje aktivisty, kteří brání kácení stromů na Šumavě
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Reuters

Praha - Prezident Václav Klaus poprvé veřejně komentoval spory o kácení kůrovcem napadených stromů na Šumavě.

Správy tamního národního parku se zastal, ekologické aktivisty, kteří brání dřevorubcům v práci vlastními těly, naopak ostře kritizoval. Ekologů se podle svých slov česká hlava státu bojí víc než islámských teroristů.

"... kde vidím v současnosti ve světě největší ohrožení - vidím je v environmentalismu, v odnárodňování států a v přechodu ke globálnímu (a evropskému) vládnutí. Těchto dvou věcí se já bojím více než Al-Káidy," uvedl ve svých Zápiscích z cest, které citoval server Novinky.cz.

"Jestli mi někdo z mých čtenářů nerozumí, pak přeposílám SMS, která mi právě při psaní této věty přišla: 'Ekologičtí aktivisté se na Šumavě zavěsili v sítích do korun stromů napadených kůrovcem. Brání jejich kácení.' Snad už k tomu není třeba nic dodávat," poznamenal prezident.

Do kritiky aktivistů na Šumavě se v pátek pustil také ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

"Šumavu nelze ponechat na pospas kůrovci, jak to činili mí zelení předchůdci. Důsledkem je pouze zničení rozsáhlých ploch šumavských lesů, tedy poškození nejen soukromého, obecního a státního majetku, ale hlavně přírody jako takové," uvedl ve svém prohlášení.

Zároveň je pro něj těžko pochopitelné, že Hnutí Duha, spolufinancované z peněz daňových poplatníků, nadále nerespektuje rozhodnutí soudu.

Chalupův názor je diametrálně odlišný od stanoviska mezinárodně uznávaného ekologa, dlouholetého stranického kolegy a exministra životního prostředí Bedřicha Moldana, který za radikální boj s kůrovcem ostře zkritizoval vedení národního parku.

Proti blokádě se v pátek vydali na protestní akci místní obyvatelé. Starostové většinou těžbu stromů napadených kůrovcem podporují. Podle nich zajistí, aby byla Šumava nadále zelená.

Aktivisté jsou přesvědčeni o tom, že kácení u Ptačího potoka je nelegální, protože vedení národního parku k tomu nemá potřebné výjimky. Tvrdí, že jde o mimořádně cenný kus přírody, kde by se ani proti kůrovci takto radikálně postupovat nemělo.

 

Právě se děje

Další zprávy