Do Česka přišel další vlk, zjistili ekologové. Osamocenou šelmu v Pošumaví zachytila fotopast

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 11. 2016 21:51
Fotopast v jižním Pošumaví zaznamenala v říjnu osamoceného vlka. Nepodařilo se prokázat, že by se v oblasti vyskytovala celá smečka. "Smečka se většinou pohybuje spolu. Na tom záběru je pouze tohle jediné zvíře," vysvětlila koordinátorka hnutí Duha Josefa Volfová. Na našem území se v současné době pohybuje jedna vlčí smečka na Kokořínsku a druhá na Broumovsku. Další trvalý výskyt vlků v ČR není prokázán.
Vlk vyfocený v jižním Pošumaví.
Vlk vyfocený v jižním Pošumaví. | Foto: Hnutí DUHA

Brno/Šumava – Dobrovolníci z hnutí Duha zaznamenali další výskyt vlků v Česku. V říjnu fotopast zachytila portrétní záběr vlka v jižním Pošumaví. Podle koordinátorky hnutí Duha Josefy Volfové se s největší pravděpodobností jedná o osamělého jedince.

"My jsme z té oblasti měli hlášený výskyt vlka od veřejnosti. Smečka se většinou pohybuje spolu. Na tom záběru je pouze tohle jediné zvíře. Kromě fotografie máme také video a ani na něm se v záběru neukázala žádná další zvířata," popsala Volfová. Zvíře do Česka s největší pravděpodobností přišlo z Německa nebo z oblasti Alp.

V Německu se podle odhadů pohybuje 46 smeček a 16 párů vlků. "Vlkům se podařilo zaplnit tamní území, takže začínají hledat nové oblasti a expandují i dál – například do Česka," pokračuje Volfová.

První sporadický výskyt těchto zvířat u nás začali ekologové evidovat před pěti lety. Na našem území se v současné době pohybuje jedna vlčí smečka na Kokořínsku a druhá na Broumovsku. Další trvalý výskyt vlků v ČR není prokázán, byli však letos zaznamenáni i na Šluknovsku, v Krušných horách, Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech. Vlci byli v českých zemích vyhubeni koncem 19. století.

Důvodů, proč je výskyt vlků v Česku tak pozvolný, je podle Volfové několik. Česká veřejnost především není na jejich příchod připravená. "U nás když se někde objeví vlk, tak všichni panikaří, že rozsápe jejich hospodářská zvířata. V Německu to řeší tak, že hospodář může žádat dotace na zavedení preventivních opatření jako elektrických ohradníků a podobně. Konflikty vůbec nevznikají, protože se jim předchází," vysvětluje Volfová. Dalšími důvody může být pytláctví nebo těžko monitorovatelné srážky vlků s auty.

Tyto záběry pořídila fotopast Hnutí Duha v Broumovském výběžku. Více videí a fotek najdete na webu www.selmy.cz. | Video: Šelmy.cz
 

Právě se děje

před 48 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy