Ekologičtí aktivisté se přilepili lepidlem k silnici. Protest ukončilo až ředidlo

Jakub Heller Jakub Heller
12. 10. 2019 18:24
Asi čtyři desítky lidí odpoledne u Národního muzea zablokovaly pražskou magistrálu. Svolalo je hnutí Extinction Rebellion, jehož členové v posledním týdnu pořádají protesty po celém světě. Policie zasáhla asi po pěti minutách a demonstranty pomocí donucovacích prostředků postupně odnášela. Někteří se však stihli přilepit vteřinovým lepidlem k zemi. Nakonec tak magistrála stála déle než půl hodiny.
Video: Jakub Heller

"Policisté, máme vás rádi, děláme to pro vaše děti," volali demonstranti ještě chvilku před tím, než je ze všech stran obklopil kordon těžkooděnců. Policie dala protestujícím přesně tři výzvy a pak zakročila.

Někteří z ekologických aktivistů odešli dobrovolně v doprovodu policistů, jiní se však navzájem pevně drželi a nehodlali se pustit. Těžkooděnci je tak od sebe museli odtrhnout silou a odnést je jednoho po druhém. Před Národním muzeem se zatím na magistrále vytvořila dlouhá kolona aut. Ta místo protestu jen pomalu objížděla skrze koridory, které policie vytyčila.

Demonstrantka, která se přilepila dlaní k vozovce.
Demonstrantka, která se přilepila dlaní k vozovce. | Foto: Jakub Heller

Demonstranti s těžkooděnci nezápasili, ale zákrok jim nijak ani neulehčovali. Po chvilce na místě zbylo jen pár posledních protestujících, kteří se vteřinovým lepidlem přilepili k vozovce. Někteří za oblečení, ale část z nich se k asfaltu přilepila dlaní, včetně jedné mladé dívky. 

Policie chvíli bezradně přemýšlela, jak tyto demonstranty z místa odvede bez toho, aby po nich na silnici zůstala jejich potrhaná pokožka. Nakonec členové antikonfliktního týmu přinesli ředidlo a aktivisty od silnice opatrně odlepovali. 

Desítky lidí zvolily tuto drastickou formu protestu, protože se podle svých slov už nedokážou smířit s tím, jak je otázka ochrany klimatu a probíhající klimatické změny přehlížena.

Demonstranti žádají uhlíkovou neutralitu

"Věda hovoří jasně, lidstvo postihly události, u kterých - pokud na ně nezareagujeme ihned - hrozí, že nás uvrhnou do zkázy, která zasáhne všechno, čeho si ceníme," uvedla organizátorka demonstrace do diktafonu.

"Tuto krizi nemůžeme nadále ignorovat, popírat ani nechávat bez odpovědi. Naše vláda selhala, je úmyslným spoluviníkem krize, protože podporuje krátkodobý zisk na úkor stabilního klimatu a biodiverzity. Tím do budoucna ohrožuje naší prosperitu i život všech živých tvorů,"  dodala.

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí, pozn. redakce) se snaží prosadit, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality. Většina politiků však takový požadavek považuje za nereálný a odkazuje na už vzniklé ujednání o ochraně klimatu. Pařížská dohoda, která počítá s omezením skleníkových plynů do roku 2020, podle hnutí není dostatečná. Jeden z největších znečišťovatelů planety, USA, navíc od dohody odstoupil.

Větší blokádu v metropoli hnutí chystá na jaře. Smyslem akcí je podle demonstrantů upozornit občany i vládu na ničivé důsledky klimatické změny, které můžeme pozorovat již dnes, a varovat před hrozbou klimatického kolapsu, ke kterému lidstvo při současném fungování ekonomiky směřuje.

Samotnému sobotnímu protestu předcházel dlouhý program - kromě workshopů a uměleckých vystoupení bylo jeho součástí také několik panelů, kde promluvila řada odborníků na ekologii, vědců nebo třeba zástupci Amnesty International.

Program mírně narušila demonstrace asi třiceti Kurdů žijících v Praze, kteří přišli s transparenty protestovat proti vojenskému zásahu Turecka v Sýrii. "Erdogan je terorista," volali například. 

Na Václavském náměstí demonstrovali také Kurdové proti vojenskému vpádu Turecka na severu Sýrie.
Na Václavském náměstí demonstrovali také Kurdové proti vojenskému vpádu Turecka na severu Sýrie. | Foto: Jakub Heller

"Gott prožil dlouhý život, naše děti tu možnost mít nemusí"

Akce se také časově překrývala s vyhlášeným dnem státního smutku kvůli zádušní mši za zpěváka Karla Gotta v katedrále svatého Víta. "Respektujeme význam Karla Gotta pro tuto zemi. Chápeme, že naše akce v den jeho pohřbu může působit nevhodně. Naše aktivity však nemůžeme přerušit. Karel Gott prožil dlouhý a bohatý život a zemřel pokojně ve spánku. To je něco, čeho se nám a našim dětem možná nedostane," uvedli pořadatelé v prohlášení.

Ve čtvrtek hnutí uspořádalo happening na náměstí Republiky a v pátek před budovou energetické společnosti ČEZ, kdy policie zadržela jednoho z demonstrantů. Přes den protestující dvakrát zablokovali pražské silnice a odpoledne protestovali také na Staroměstském náměstí.

V sobotu demonstrovali také před budovou České televize. "Problém vidíme v tom, že se média snaží o klimatické krizi informovat takzvaně vyváženě. Ve skutečnosti to znamená, že vždy pozvou na jednoho odborníka jednoho popírače klimatické krize a tím zkreslují objektivní fakta, která jsou již  vědeckým konsenzem potvrzena. Chceme, aby klimaskeptikům dávala přesně tolik prostoru, jaký je poměr vědců, kteří změny klimatu popírají ve skutečnosti. To jsou desetiny procent, maximálně v řádu jednotek procent," uvedl v úvodním proslovu Jan Burian z hnutí Extinction Rebellion.

Video: Zásah policie na demonstraci Extinction Rebellion.

Video: Jakub Heller
 

Právě se děje

Další zprávy