Ekologická daň na stará auta vzroste. Anebo se sníží?

Pavel Baroch
19. 5. 2011 20:16
V roce 2014 by měli motoristé platit i za vozidla s normou Euro 3
Moc čoudí? Stát plánuje rozšíření ekologické daně
Moc čoudí? Stát plánuje rozšíření ekologické daně | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Po zavedení zvláštní ekologické daně na stará osobní auta před dvěma lety plánuje stát první rozšíření a úpravu tohoto poplatku.

Největší novinkou je, že by měla být zpoplatněna i vozidla splňující emisní normu Euro 3, jejichž majitelé zatím za dovoz nebo první přeregistraci nemusí platit nic. Takových automobilů jezdí nyní v Česku zhruba třetina.

Vyplývá to z nového zákonu o výrobcích s ukončenou životností, který právě připravuje ministerstvo životního prostředí.

Poplatky se mají zvýšit. Nebo i snížit

Podle základního návrhu by majitelé aut s normou Euro 3 měli platit tři tisíce korun. Zvednout by se měl i poplatek za Euro 2 a Euro 1. Ve hře je ovšem i pobočná varianta nižšího zdražení, respektive zlevnění poplatku o 1500 korun.

"Ještě se o tom povede debata," řekl Aktuálně.cz František Pelech z oddělení zpětného odběru ministerstva životního prostředí.

Jak by se mohly zvednout daně za stará auta:

Emisní norma Současný stav Základní návrh Druhá varianta
Euro 4, Euro 5 Bez poplatku Bez poplatku Bez poplatku
Euro 3 Bez poplatku 3 000 Kč 1 500 Kč
Euro 2 3 000 Kč 5 000 Kč 3 500 Kč
Euro 1 5 000 Kč 10 000 Kč 8 500 Kč
Žádné Euro 10 000 Kč 10 000 Kč 8 500 Kč

Ekologická daň pomůže i Zelené úsporám

Úřady na poplatku vyberou ročně stovky milionů korun, které jsou příjmem Státního fondu životního prostředí. Peníze slouží k likvidaci autovraků. Nově by část výnosů měla posloužit i na financování programu Zelená úsporám, kterému se nedostávají miliardy na uspokojení všech zájemců o zateplování.

František Pelech z ministerstva životního prostředí uvedl, že rozšíření poplatku je reakcí na vývoj trhu s automobily. Když se daň v roce 2009 zavedla, vztahovala se na vozidla stará osm, devět let - a starší. To by mělo být zachováno i po aktualizaci poplatku, které ministerstvo plánuje od roku 2014.

"Výroba aut s Euro 3 byla ukončena v roce 2006, takže se poplatek bude znovu vztahovat zhruba na osmileté vozidlo," řekl Aktuálně.cz Pelech.  Dodal, že i v budoucnosti se bude tento cyklus - rozšiřování poplatku na starší vozy - opakovat.

Foto: Aktuálně.cz

Čistší ovzduší i větší bezpečnost

Kromě získání prostředků na ekologickou likvidaci autovraků je cílem daně na stará vozidla rovněž tlak na změnu vozového parku.

Podle posledních údajů Sdružení automobilového průmyslu z konce loňského roku je typické české auto staré 13,7 let, přičemž průměr v Evropské unii je o 5,5 roku nižší.

Starší auta vypouštějí více exhalací a jsou i méně bezpečná. Řidič v novém vozidle má při těžké havárii větší šanci, že přežije a obejde se i bez vážných poranění, než motorista v patnáct let starém autě.

"Je to kvůli souboru všech těchto opatření," řekl Aktuálně.cz František Pelech z ministerstva životního prostředí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy