Economia uspěla na Novinářských cenách: nejlepší rozhovor má Respekt, komentář Ekonom

Domácí ČTK Domácí , ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2019 23:11
Česká Nadace Open Society Fund (OSF) udělovala ve čtvrtek večer Novinářské ceny za rok 2018. Dvě ocenění putují do vydavatelství Economia - cenu za nejlepší psaný rozhovor získala Kateřina Šafaříková z Respektu a zvítězil také David Klimeš s komentáři pro týdeník Ekonom.
Kateřina Šafaříková z Respektu (vpravo) si odnesla cenu za nejlepší rozhovor. Její redakční kolegyně Ivana Svobodová získala speciální ocenění v kategorii analyticko-investigativní příspěvek.
Kateřina Šafaříková z Respektu (vpravo) si odnesla cenu za nejlepší rozhovor. Její redakční kolegyně Ivana Svobodová získala speciální ocenění v kategorii analyticko-investigativní příspěvek. | Foto: Lukáš Bíba

Česko-slovenskou cenu veřejnosti posmrtně získal zavražděný slovenský investigativní reportér Ján Kuciak za článek o italské mafii na Slovensku.

Ocenění za nejlepší rozhovor si odnesla Kateřina Šafaříková z Respektu za interview "Nelituju se. A děkuju za to Kafkovi" s francouzským spisovatelem a novinářem Philippem Lançonem, který přežil teroristický útok na redakci Charlie Hebdo. Ocenění za nejlepší psanou reportáž získal Marek Šálek z Reportéra za sérii "Svět mimo Prahu".

Nejlepší komentáře měl David Klimeš v časopise Ekonom a nejlepším analyticko-investigativním článkem porota vyhodnotila sérii textů k dotacím pro malé firmy, které čerpaly i ty velké, na webu iRozhlas.cz od Kristýny Novotné.

V kategorii audiovizuální žurnalistiky nejvíce bodoval pořad Dvacet minut Radiožurnálu Marie Bastlové na Českém rozhlasu. Nejlepší reportáží v této kategorii byla série o Jánu Kuciakovi týmu Reportéři ČT. Stáňa Raupachová z reportérů ČT pak získala ocenění za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek pro svou reportáž Utajené kaly.

V kategorii regionální žurnalistiky cenu získala Petra Klimková z MF Dnes za seriál příběhů kulaků z Hané. V kategorii on-line žurnalistiky cenu získal Kreativní HUB Českého rozhlasu & Brainz VR za Návrat 68. Ocenění za žurnalistiku zaměřenou na řešení si odnáší Petra Dlouhá z Finmagu za téma "Pomůžu Ti najít slast" o sexuálním životě lidí s postižením.

Nadace OSF uděluje Novinářské ceny žurnalistům, jejichž díla mají důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické společnosti. Nominace do soutěže mohli posílat veřejnost, redakce i novináři. Nominované příspěvky musely být uveřejněny v České republice od 1. ledna do 31. prosince 2018. Příspěvky hodnotí nezávislí odborníci, osobnosti mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru.

V nominacích za rok 2018 byly hojně zastoupené i články redakcí z nakladatelství Economia. Kromě speciálu Chudé Česko (Martin Biben, Jiří Kropáček, Jakub Plíhal, Nikita Poljakov, Adéla Skoupá a Markéta Šrajbrová) získal čtyři nominace i týdeník Respekt (nakonec ovládl kategorii rozhovor), po jedné nominaci měly Hospodářské noviny a Ekonom, který ji také proměnil. 

Laureáti z minulých let 

Vydavatelství Economia bylo v soutěži o Novinářské ceny Nadace OSF úspěšné také v roce 2017. V kategorii on-line žurnalistiky zvítězila rozsáhlá grafika Aktuálně.cz věnovaná dezinformacím. Dalším oceněným byl moderátor DVTV Martin Veselovský, který vedl rozhovor s poslancem KSČM Zdeňkem Ondráčkem o jeho zásahu jako příslušníka pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti během Palachova týdne v roce 1989. 

Dvě ceny získal také týdeník Respekt. Tomáš Lindner v roce 2017 bodoval s textem o uprchlících v Jordánsku, kterým navázal na dřívější seriál o migrantech. A v kategorii psané žurnalistiky byl oceněn Ondřej Kundra za sérii článků o ruských vazbách prezidentova poradce Martina Nejedlého. 

O rok dříve uspěl Jan Moláček se svými komentáři na Aktuálně.cz. V on-line hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti uspěl Martin Veselovský z DVTV s rozhovorem s Jiřím Ovčáčkem

VIDEO: Rozhovor Martina Veselovského s Jiřím Ovčáčkem.  

Miloš Zeman se cítí prezidentem všech, i svých protivníků. Nikdo není neomylný, pan prezident se může mýlit, říká jeho mluvčí Jiří Ovčáček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy