Economia uspěla na Novinářských cenách: nejlepší rozhovor má Respekt, komentář Ekonom

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2019 23:11
Česká Nadace Open Society Fund (OSF) udělovala ve čtvrtek večer Novinářské ceny za rok 2018. Dvě ocenění putují do vydavatelství Economia - cenu za nejlepší psaný rozhovor získala Kateřina Šafaříková z Respektu a zvítězil také David Klimeš s komentáři pro týdeník Ekonom.
Kateřina Šafaříková z Respektu (vpravo) si odnesla cenu za nejlepší rozhovor. Její redakční kolegyně Ivana Svobodová získala speciální ocenění v kategorii analyticko-investigativní příspěvek.
Kateřina Šafaříková z Respektu (vpravo) si odnesla cenu za nejlepší rozhovor. Její redakční kolegyně Ivana Svobodová získala speciální ocenění v kategorii analyticko-investigativní příspěvek. | Foto: Lukáš Bíba

Česko-slovenskou cenu veřejnosti posmrtně získal zavražděný slovenský investigativní reportér Ján Kuciak za článek o italské mafii na Slovensku.

Ocenění za nejlepší rozhovor si odnesla Kateřina Šafaříková z Respektu za interview "Nelituju se. A děkuju za to Kafkovi" s francouzským spisovatelem a novinářem Philippem Lançonem, který přežil teroristický útok na redakci Charlie Hebdo. Ocenění za nejlepší psanou reportáž získal Marek Šálek z Reportéra za sérii "Svět mimo Prahu".

Nejlepší komentáře měl David Klimeš v časopise Ekonom a nejlepším analyticko-investigativním článkem porota vyhodnotila sérii textů k dotacím pro malé firmy, které čerpaly i ty velké, na webu iRozhlas.cz od Kristýny Novotné.

V kategorii audiovizuální žurnalistiky nejvíce bodoval pořad Dvacet minut Radiožurnálu Marie Bastlové na Českém rozhlasu. Nejlepší reportáží v této kategorii byla série o Jánu Kuciakovi týmu Reportéři ČT. Stáňa Raupachová z reportérů ČT pak získala ocenění za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek pro svou reportáž Utajené kaly.

V kategorii regionální žurnalistiky cenu získala Petra Klimková z MF Dnes za seriál příběhů kulaků z Hané. V kategorii on-line žurnalistiky cenu získal Kreativní HUB Českého rozhlasu & Brainz VR za Návrat 68. Ocenění za žurnalistiku zaměřenou na řešení si odnáší Petra Dlouhá z Finmagu za téma "Pomůžu Ti najít slast" o sexuálním životě lidí s postižením.

Nadace OSF uděluje Novinářské ceny žurnalistům, jejichž díla mají důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické společnosti. Nominace do soutěže mohli posílat veřejnost, redakce i novináři. Nominované příspěvky musely být uveřejněny v České republice od 1. ledna do 31. prosince 2018. Příspěvky hodnotí nezávislí odborníci, osobnosti mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru.

V nominacích za rok 2018 byly hojně zastoupené i články redakcí z nakladatelství Economia. Kromě speciálu Chudé Česko (Martin Biben, Jiří Kropáček, Jakub Plíhal, Nikita Poljakov, Adéla Skoupá a Markéta Šrajbrová) získal čtyři nominace i týdeník Respekt (nakonec ovládl kategorii rozhovor), po jedné nominaci měly Hospodářské noviny a Ekonom, který ji také proměnil. 

Laureáti z minulých let 

Vydavatelství Economia bylo v soutěži o Novinářské ceny Nadace OSF úspěšné také v roce 2017. V kategorii on-line žurnalistiky zvítězila rozsáhlá grafika Aktuálně.cz věnovaná dezinformacím. Dalším oceněným byl moderátor DVTV Martin Veselovský, který vedl rozhovor s poslancem KSČM Zdeňkem Ondráčkem o jeho zásahu jako příslušníka pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti během Palachova týdne v roce 1989. 

Dvě ceny získal také týdeník Respekt. Tomáš Lindner v roce 2017 bodoval s textem o uprchlících v Jordánsku, kterým navázal na dřívější seriál o migrantech. A v kategorii psané žurnalistiky byl oceněn Ondřej Kundra za sérii článků o ruských vazbách prezidentova poradce Martina Nejedlého. 

O rok dříve uspěl Jan Moláček se svými komentáři na Aktuálně.cz. V on-line hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti uspěl Martin Veselovský z DVTV s rozhovorem s Jiřím Ovčáčkem

VIDEO: Rozhovor Martina Veselovského s Jiřím Ovčáčkem.  

Miloš Zeman se cítí prezidentem všech, i svých protivníků. Nikdo není neomylný, pan prezident se může mýlit, říká jeho mluvčí Jiří Ovčáček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 16 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy