Dvouměsíčnímu chlapečkovi se zastavilo srdce. Lékaři ho zachránili unikátní operací

Anna Pálová
17. 10. 2020 15:27
Ve druhé polovině září se podařilo něco mimořádného. Lékaři v motolské nemocnici zachránili dvouměsíčního chlapečka Daníka, u něhož se náhle objevily závažné poruchy srdečního rytmu - fibrilace komor. Stal se nejmladším pacientem v historii Česka, jemuž byl při kardiochirurgické operaci implantován defibrilátor. Dosavadní prvenství patřilo desetiměsíční dívce. Chlapce už z nemocnice pustili.
Dvouměsíční Daniel podstoupil unikátní operaci srdce, kdy mu lékaři implantovali srdeční defibrilátor jako nejmladšímu pacientovi v Česku.
Dvouměsíční Daniel podstoupil unikátní operaci srdce, kdy mu lékaři implantovali srdeční defibrilátor jako nejmladšímu pacientovi v Česku. | Foto: Fakultní nemocnice v Motole

"Zdálo se, že dál to již prakticky nelze, nicméně ukázalo se, že výkony, které se zdají jako nemožné, proveditelné technicky jsou. Je to dobře, protože pro tohoto chlapce to byla jediná možná cesta, jak mu umožnit dál žít kvalitní život," říká Peter Kubuš, primář dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole.

Podobný typ léčby se u takto malých dětí provádí zcela ojediněle, a to i v celosvětovém měřítku. V odborné literatuře existují informace pouze o jednom pacientovi s implantovaným defibrilátorem, který byl o něco mladší než 4,3kilový Daník, avšak vážil o něco více. "Defibrilátory se běžně implantují dospělým lidem. My jsme předtím nejmladšího pacienta měli devítikilového a to už byl velký unikát," říká kardiochirurg Petr Bukovský, který náročnou operaci vedl.

Chlapec zkolaboval v autosedačce

Chlapečka přivezli do Fakultní nemocnice v Motole bezprostředně poté, co se u něj opakovaně objevovalo selhání srdce, které ho ohrožovalo na životě. "Jeli jsme zrovna vyzvednout staršího syna do školní družiny, když Daníček v autosedačce přestal dýchat. Byl jako hadrová panenka," svěřuje se jeho matka. Rodiče mu okamžitě poskytli první pomoc. Do záchrany se zapojil i Martin Pilecký, který šel zrovna okolo.

Po příjezdu záchranky byl chlapec převezen do nemocnice, kde se ho podařilo stabilizovat ve spolupráci ARO a pediatrické kliniky. I přesto se ale u malého Daníka znovu objevila arytmie, která zapříčinila další tří srdeční zástavy s nutností resuscitace.

Příčinou takto vážné poruchy rytmu byly tumory v pravé srdeční komoře. "Bohužel masivní výskyt nádorových ložisek nebylo možné odstranit v takové míře, abychom dostatečně eliminovali riziko opětovné srdeční zástavy. Poruchy rytmu, arytmie, spojené se srdeční zástavou vylučují možnost, že by dítě mohlo být propuštěno domů bez reálného rizika náhlé srdeční smrti. Proto jsme se rozhodli pro implantaci kardioverter - defibrilátoru (tzv. ICD)," vysvětluje primář Kubuš.

Povedlo se. Oddechla si matka miminka i primář dětského kardiocentra FN Motol Peter Kubuš
Povedlo se. Oddechla si matka miminka i primář dětského kardiocentra FN Motol Peter Kubuš | Foto: Fakultní nemocnice v Motole

Konkrétně se u Daníka jednalo o tumor rhabdomyom, který se ve většině případů objevuje v souvislosti s tuberózní sklerózou, která ale u chlapce v současné době nebyla prokázána. "Tento nádor je u dětí vzácný, ale z těch vzácných nádorů je relativně nejčastější… Výjimečná byla skutečnost, že dosud nikdy jsme neměli dítě s takto ohrožující arytmií ve spojení s rhabdomyomy," doplňuje docent Kubuš.

Čtyři hodiny na sále

Operace zabrala lékařům přibližně čtyři hodiny, během kterých byla nejprve z pravé srdeční komory částečně odstraněna nádorová ložiska a poté mohl být zaveden defibrilátor. Během operace lékaři narazili na mnoho výzev, s nimiž se museli vypořádat. "Defibrilátor má určitý objem a určitou váhu a musí se do toho tělíčka vejít. To byl největší problém," svěřuje se kardiochirurg Petr Bukovský. S tím si nakonec poradili tak, že změnili techniku vložení přístrojku do těla. 

Kromě proporcí dítěte, které operaci činily obtížnější, museli lékaři také myslet na to, že tělíčko malého pacienta se bude v nejbližší době rychle zvětšovat, a tak své kroky promýšleli i s přihlédnutím k těmto okolnostem. "V tento moment má čtyři a půl kila, ale během krátké chvíle zdvojnásobí až ztrojnásobí svoji váhu a všechny struktury se od sebe začnou oddalovat," popisuje Bukovský. Operace ale nakonec proběhla v pořádku, a to i díky tomu, že lékaři mohli použít nejmenší dostupný defibrilátor o velikosti 71 x 52 x 10 milimetrů.

"To nejde popsat ani slovy, jak bychom chtěli všem poděkovat, jak ARO, JIP, všem," říká vděčná maminka dvouměsíčního chlapce. I přes velkou náročnost operace se chlapeček rychle zotavuje, dobře se zhojila i operační rána a malý organismus výborně toleroval i nastavenou léčbu. Proto mohl být Daníček po dvou týdnech hospitalizace ve výborném stavu propuštěn do domácí péče.

Foto: Fakultní nemocnice v Motole

"Pooperační průběh byl zcela nekomplikovaný. Velice pevně věřím, že se dítě bude v dalším průběhu normálně vyvíjet a všechny situace, které jeho onemocnění do budoucna přinese, všichni včetně chlapečka a jeho rodiny zvládneme," říká primář Kubuš.

I tak ale bude muset být pacient v průběhu následujících let pod důkladným dohledem lékařů. "Dopadlo to úspěšně, Daníček je krásný, směje se… I když vše vypadalo na začátku opravdu dramaticky, šli jsme vlastně nakonec už velmi brzy domů. Úžasná byla i podpora od mojí rodiny. Bez nich bych to určitě nezvládla," dodává šťastně maminka dvouměsíčního miminka.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy