Dvojrozhovor: Já, první hejtman KSČM? Jen s vůlí ČSSD

Radek Nohl Radek Nohl
14. 10. 2012 14:01
Interview se dvěma lídry, kteří mohou být komunistickými hejtmany
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jaroslav Borka a Oldřich Bubeníček mohou být prvními komunistickými hejtmany, oba ale otevřeně přiznávají, že pro ně není tento post klíčový.

Lídři KSČM v Karlovarském a Ústeckém kraji, kde strana vyhrála, se shodují, že se o tom bude rozhodovat až během povolebních vyjednávání.

A sám Borka rovnou přiznává: "Není to o tom, že by KSČM tady měla prvního hejtmana."

V dvojrozhovoru pro Aktuálně.cz lídři kandidátky KSČM také mluví o tom, co by chtěli změnit, zda budou vládnout s ČSSD a proč podle nich komunisté tak uspěli.

Aktuálně.cz: Už je podle výsledků téměř jasné, že budete hejtmanem za KSČM, co na to říkáte?

Bubeníček (lídr KSČM v Ústeckém kraji): Výsledky jsou jedna věc, druhá věc je, jak proběhnou povolební vyjednávání, a třetí věc je, že bude ustanovující zastupitelstvo. Podle současného výsledku ta šance určitá je, ale nerad bych zatím předbíhal.

Jaroslav Borka.
Jaroslav Borka. | Foto: KSČM

Borka (lídr KSČM v Karlovarském kraji): Samozřejmě bych mohl říct, že mám radost, ale funkce hejtmana je velmi zodpovědná záležitost. Na této věci se musí shodnout i koaliční partner. Tady říkám na rovinu a už jsme se na tom shodli všichni, že tohle není naše zásadní priorita, která by nám bránila nejednat s někým jiným. Bude to o jednání se sociálními demokraty, se kterými budeme jednat jako s prvními. Není to o tom, že by KSČM tady měla prvního hejtmana.

A.cz: Budete o tento post usilovat?

Bubeníček: Samozřejmě, jak jsme deklarovali před volbami. Vítězná strana by měla mít nárok na post hejtmana, a když je takový výsledek, tak budeme při povolebních vyjednáváních o tento post usilovat.

Oldřich Bubeníček.
Oldřich Bubeníček. | Foto: Aktuálně.cz, www.kr-ustecky.cz

Borka: Uvidíme, pokud bychom tento požadavek uplatňovali, tak to bude jenom o jednání. Nestavíme se k tomu ale zády.

A.cz: Proč podle vás KSČM ve vašem kraji vyhrála?

Bubeníček: V Ústeckém kraji má KSČM v každých volbách slušný výsledek. Tohle je také výsledek vlády pana Nečase a první takový moment, kdy lidem došla trpělivost. Jsem přesvědčen, že se to ukáže i ve volbách do sněmovny.

Borka: Myslím si, že naši zastupitelé jsou lidé, kteří se snaží věci rozebrat a pochopit. My jsme byli podle mého názoru velmi dobře připraveni na jednání o kterémkoliv problému. Tradičně jako komunistická strana, respektive její zástupci přicházejí na jednání připraveni a toho si voliči mohou všimnout.

A.cz: Jak je podle vás pravděpodobné, že budete vládnout v kraji s ČSSD?

Bubeníček: Obě to jsou levicové strany, obě dostaly nejvíce hlasů a bude záležet na jednání, jestli se dohodneme.

Borka: Čtyři roky, které jsme spolu vládli, byly roky, kdy jsme poprvé společně sdíleli problémy vedení Karlovarské kraje. Většina z nich se podařila vyřešit. To, že jsme neměli žádné mediální rozpory, naznačuje, že tento svazek může pokračovat, na čemž jsme se shodli už před volbami, kdy jsme o tom neformálně jednali.

A.cz: Co budete chtít jako první změnit?

Bubeníček: První věc? Těžko říct, co by to mohlo být. Dlouhodobý úkol by byl změnit jméno Ústeckého kraje.

Borka: Máme toho na srdci více. Mělo by to začít nějakými personálními změnami. Měli bychom mít vyrovnané počty v radě se sociálními demokraty. Musí se dořešit pronájem sokolovské nemocnice a ostatní přijde.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na krajské volby pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy