reklama
 
 

Výbor schválil podmínku KSČM pro podporu rozpočtu: 300 milionů korun na bydlení

28. 11. 2018 14:06
Sněmovní rozpočtový výbor ve středu podpořil přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok celkem za 983 milionů korun. Většinu změn, jak je požadovali jiné výbory a jednotliví poslanci, zamítl.

Nejvyšší přesun prosadila předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá z KSČM, tedy strany, která ve sněmovně toleruje menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. Z několika kapitol by mělo jít 600 milionů korun na výstavbu a opravy obecních základních a mateřských škol a polovina z částky na vznik nájemních bytů.

Vostrá na dotaz novinářů potvrdila, že návrh na přesun 300 milionů korun na podporu výstavby nájemného bydlení byl jednou z podmínek KSČM pro podporu rozpočtu ve třetím čtení.

Krom toho Rozpočtový výbor podpořil i druhý návrh Vostré na posílení částek na platy zaměstnanců v sedmi rozpočtových kapitolách - prezidentské kanceláře, Senátu, sněmovny, kanceláře ombudsmanky, Ústavního soudu, Úřadu Národní rozpočtové rady a Nejvyššího kontrolního úřadu - zhruba o 51 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy.

V kapitole ministerstva práce a sociálních věcí by mělo jít 327 milionů korun navíc na investice v sociálních službách na úkor dávek státní sociální podpory a pěstounské péče. Přesun úspěšně navrhoval Roman Onderka (ČSSD), poukazoval přitom na dohodu ministerstev práce a financí.

Výbor kývl také na převod pěti milionů korun z peněz pro poradní orgány úřadu vlády na příspěvky na podporu zaměstnávání postižených lidí v kapitole ministerstva práce. Chtěl to Jan Hrnčíř z hnutí SPD.

Výbory žádaly přesuny peněz asi za 1,35 miliardy korun, rozpočtový výbor nepodpořil žádný z jejich požadavků. Poslanci navrhovali přesuny za více než 5,2 miliardy korun. Poslanci budou moci další návrhy úprav předkládat při středečním druhém čtení rozpočtu na plénu.

Schodek 40 miliard

Před měsícem schválili poslanci v prvním čtení rozpočtu jeho základní parametry, tedy příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho financování. Nyní už můžou pouze navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. 

Rozpočet na příští rok počítá se schodkem 40 miliard korun. To je proti letošnímu schválenému deficitu pokles o deset miliard. Příjmy rozpočtu jsou plánovány na 1465,3 miliardy korun, výdaje na 1505,3 miliardy korun.

Druhé čtení, kdy budou mít poslanci příležitost přednášet své návrhy, se má odehrát 5. prosince. Sněmovna by měla rozpočet schvalovat ve středu 19. prosince.

autor: ČTK | 28. 11. 2018 14:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama