Máme právo dostudovat, křičeli studenti UJAK. Rozhodnutí nelze zvrátit, řekla ministryně

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 9. 2015 14:04
Před budovou ministerstva školství v Praze protestovali zhruba dvě stovky studentů speciální pedagogiky na Univerzitě Jana Amose Komenského. Vadí jim rozhodnutí Akreditační komise, která vydala nesouhlasné stanovisko k prodloužení akreditace tohoto magisterského oboru. Vystoupila i ministryně školství Kateřina Valachová. Akreditace oboru vyprší 30. září. Podle ministryně rozhodnutí nelze zvrátit.
Studenti Univerzity Jana Amose Komenskému protestují před ministerstvem školství proti neudělení akreditace. (26. září 2015)
Studenti Univerzity Jana Amose Komenskému protestují před ministerstvem školství proti neudělení akreditace. (26. září 2015) | Foto: ČTK

Praha - Přibližně dvě stě studentů speciální pedagogiky na Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) protestovalo před budovou ministerstva školství proti rozhodnutí Akreditační komise (AK), která vydala nesouhlasné stanovisko k prodloužení akreditace tohoto magisterského oboru. Vystoupila i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která se na demonstraci přišla podívat. Podle ní stanovisko komise do konce září zvrátit nelze. Ministerstvo chce studentům zajistit místa na jiných vysokých školách, aby mohli vzdělání dokončit.

Protestující studenti zaplnili malé náměstí mezi budovou ministerstva školství a muzeem hudby v Karmelitské ulici. Při demonstraci například křičeli hesla "Máme právo dostudovat". Před účastníky nejprve vystoupili rektor Luboš Chaloupka a prorektor Petr Kolář. Zástupci vysoké školy ve svých projevech označili rozhodnutí akreditační komise za nesprávné či nezákonné. Podle nich byly splněny podmínky pro prodloužení akreditace. S ministerstvem chtějí jednat o tom, zda nepůjde změnit.

Zástupci studentů pak předali ministryni dopis, kde mimo jiné zdůrazňují, že jim zbývá osm měsíců do konce studia, které nechtějí opakovat od začátku. Jsou to většinou učitelé, kteří si musí ze zákona doplnit pedagogické vzděláni. V dopise také zpochybňují argumenty AK, která škole vyčítá příliš vysoký počet přijatých studentů, kterému neodpovídá počet pedagogů.

Odmítli i výhrady, že studenti nemají odpovídající praxi či nedostatky ve vedení jejich diplomových prací, o které se nepřiměřeně často starají externisté. Zároveň zdůraznili, že chtějí dostudovat na této soukromé vysoké škole. Nechtějí tak dělat přijímačky a na základě jejich výsledku případně přejít na veřejnou VŠ.

Ministryni se nelíbí postup vedení školy

Ministryně s výhradami studentů souhlasí. Nelíbí se jí však, jak v kauze postupuje vedení školy. To podle ministryně se studenty špatně komunikuje a nehledá řešení, jak se dostat z kritické situace ven. "Kromě proseb směrem ke mně jsem neslyšela nic, co by vám mělo reálně od 1. října pomoci, abyste dostudovali. To je realita," řekla Valachová studentům.

Ministryně jedná s ostatními veřejnými školami o tom, aby studenti UJAK mohli dostudovat tam. Zároveň ministryně vyzvala studenty, aby si zvolili zástupce, kteří se budou účastnit jednání o jejich budoucnosti.

Valachová zároveň uvedla, že zváží možnost legislativních změn, které by se týkaly učitelů a doplňování jejich vzdělání. Není to však reakce na situaci v UJAK. "Pokud někdo učí ve školství 30 let a má často bakalářský nebo magisterský program, tak si nejsem jista, jestli jako společnost potřebujeme, aby si něco dopracovával," řekla novinářům Valachová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy