Na kampaň před druhým kolem stačí týden, žádají experti. Poslanci se ale neshodnou

Dominika Hromková Dominika Hromková
7. 2. 2023 5:30
Dva týdny mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb jsou příliš dlouhé, tvrdí politologové. Čím delší rozestup, tím více emocí rozdělujících společnost. Dlouhý úsek navíc kandidátům umožňuje nerovnou hru. Zkrácení odstupu mezi oběma koly by oslovení poslanci podpořili. Vyžadovalo by ale změnu ústavy, pro kterou je potřeba více hlasů než pro přijetí běžných zákonů. A shoda se hledá těžko.
Andrej Babiš s manželkou Monikou na debatě prezidentských kandidátů v televizi Nova před druhým kolem volby
Andrej Babiš s manželkou Monikou na debatě prezidentských kandidátů v televizi Nova před druhým kolem volby | Foto: Lukáš Bíba

Slepá nábojnice pro manželku jednoho z kandidátů, zrušené mítinky, výhružné dopisy a strašení válkou. Česko má za sebou vyhrocené finále třetí přímé volby prezidenta. Přineslo i mezinárodní rozruch. To když Andrej Babiš z hnutí ANO v televizní debatě odpověděl, že by Polsku v případě napadení vojáky na pomoc neposlal. Česko by tím porušilo závazky Severoatlantické aliance. Přestože vzal krátce poté svá slova zpátky, výrok převzala zahraniční média.

"Dva týdny jsou moc. Nahrává to polarizaci společnosti i snahám o vychýlení preferencí nerealistickou kampaní, jakou měl letos Babiš. Navíc mají kandidáti možnost vynechat kampaň před prvním kolem a soustředit se na čtrnáct dní mezi prvním a druhým," prohlásil politolog Roman Chytilek z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik SYRI.

Narážel tím na Babišovy billboardy, kde expremiér naznačoval, že jeho protikandidát Petr Pavel zavleče Česko do války. Před prvním kolem navíc Babiš nechodil do televizních debat, vybral si jen jednu. Miloš Zeman se před pěti lety debat účastnil až před druhým kolem.

Oslovení politologové se shodují, že by mezi oběma koly stačil týden - stejně jako u voleb do Senátu. Právě na to upozorňují i sami voliči. Dvoutýdenní odstup je běžný ve většině evropských zemí, které prezidenta volí přímo. Vzorem je Francie, kde má ale hlava státu oproti Česku silné pravomoci. Také zde platí, že pokud kandidát nezíská v prvním kole přes polovinu hlasů, jdou lidé po čtrnácti dnech k urnám znovu. Po pouhém týdnu mají druhé kolo v Bulharsku nebo na Kypru.

"Čtrnáct dní je hodně, pokud kandidáti chtějí poctivě dodržovat desetimilionový limit výdajů na kampaň," zmínil další problém Chytilek. Podobně to vidí jeho kolega z Masarykovy univerzity a institutu SYRI Lubomír Kopeček. I podle něj by kratší kampaň finálových kandidátů znamenala méně času na rozdělení společnosti vyhrocením emocí.

Změnit jen rozestup, nebo i ověřování podpisů?

Zasáhnout do pravidel volby by však vyžadovalo změnu v ústavě. Podobně, jako když před deseti lety zákonodárci přímou volbu zaváděli. Do té doby volil hlavu státu parlament. Pro úpravu by muselo zvednout ruku víc poslanců a senátorů než pro běžné zákony. Změna ústavy vyžaduje souhlas tří pětin sněmovny, tedy 120 poslanců místo obvyklých 101, a tří pětin senátorů. Hledat shodu v nynější polarizované sněmovně není ale snadné.

Názory členů ústavně-právního výboru sněmovny se liší. "Se zkrácením na týden bych souhlasil," uvedl poslanec ANO Milan Feranec. Změnu by udělal i Josef Cogan ze STAN. Jeho stranický kolega a místopředseda výboru Petr Gazdík by po odborné diskusi raději navrhl více změn volby prezidenta najednou. "Metodiky ověřování podpisů pro kandidaturu, času mezi koly i obcházení pravidel financování kampaně," popsal.

Ve dvoutýdenním rozestupu naopak nevidí problém další z místopředsedů, Pirát Jakub Michálek. Proti je i Marek Benda z ODS, který je poslancem už od roku 1990, včetně doby, kdy sněmovna přímou volbu schválila. Nejraději by vrátil volbu parlamentem. "Jsem ale hlas volajícího na poušti. Interval bych určitě nezkracoval, je obvyklý v zemích s dvoukolovou volbou. U nás se vedly úvahy prodloužit na dva týdny odstup i u senátních voleb," podotkl.

Lidovec Aleš Dufek odmítá srovnávat prezidentské volby se senátními. Upozorňuje, že do horní komory parlamentu volí mnohem méně lidí, navíc v menších obvodech. Pouhý týden mezi oběma koly tak u nich stačí. Ministryně obrany a poslankyně Jana Černochová z ODS neočekává, že by se prezidentská volba brzy měnila. Parlament i vláda mají podle ní v době ekonomické krize a války na Ukrajině řešit zásadnější problémy.

Jedno, či dvě kola. Anebo dědičný trůn  

Podobně jako poslanecký veterán Benda by přímou volbu zrušil děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, politolog Stanislav Balík. Vadí mu, jak rozděluje společnost, upozorňuje i na to, že k postupu do druhého kola pomáhá silná vyhraněnost kandidáta. Miloš Zeman i Andrej Babiš byli pro část voličů naprosto nepřijatelní, část je obdivovala.

Při zachování současné podoby volby doporučuje zkrátit dvoutýdenní interval. "Při týdnu není téměř prostor pro další kampaň, při dvou může kampaň chytit úplně jinou dynamiku. Osobně bych rozestup zkrátil," uvedl politolog. 

V evropských zemích s přímou volbou dvoutýdenní odstup převažuje. Kromě Francie tak lidé prezidenta vybírají například ve Finsku a v Polsku, tedy tam, kde má hlava státu silné pravomoci. Ale také v Rakousku či na Slovensku, kde má prezident podobně jako v Česku především reprezentativní úlohu. Po týdnu chodí ke druhému kolu v Bulharsku nebo na Kypru. Starosti s volbou odpadají v evropských monarchiích. Těch je 12 a kromě Vatikánu a Andorry jsou jejich trůny dědičné.

Video: Přímá volba prezidenta byl ruský plán, Zeman jim podporu splácí, říká zástupce ruské menšiny (6. 10. 2016)

Česká republika je pro Rusko vstupní branou do Evropské unie, mají tady vstřícného prezidenta a řadu dalších politiků, říká Alexej Kelin. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy