Dvacítka životů, než stát přiznal: Pančují tu ve velkém

Radek Nohl Radek Nohl
15. 9. 2012 19:10
Proč najednou přišel zákaz tak rychle? Heger dostal policejní analýzu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Od páteční 19. hodiny se nikde v Česku - ani v restauracích či "značkových" řetězcích - nesmí prodávat tvrdý alkohol.

Nebývalé neštěstí i následná státní represe přicházejí až dva roky poté, co reportéři Aktuálně.cz přinesli sérii svědectví o rozsáhlé a mnohamiliardové černé výrobě alkoholu, která roky bujela bez adekvátního povšimnutí finanční správy, policie či celníků.

Na to, proč politici ani úřady nikdy nezasáhli proti alkoholové mafii, na niž média upozorňují průběžně od 90. let, dosud nikdo z vrcholných představitelů země nedokázal dát odpověď.

Proč tedy najednou tak rychle?

Ministr zdravotnictví Leoš Heger dospěl v pátek pozdě večer k tomu, že jedině tak jsou úřady schopny začít napravovat následky tragického týdne, během nějž na otravu jedovatým alkoholem zemřely bezmála dvě desítky lidí a dalších několik desítek pravděpodobně neminou trvalé následky.

Nebezpečí i v kamenných obchodech

Podle informací deníku Aktuálně.cz za kategorickým rozhodnutím ministra stojí analýza policie, ve které se píše, že situace je velmi vážná, protože zhruba 60 procent lidí, kteří zemřeli, nakoupilo pančovaný alkohol v kamenných obchodech.

Navíc se podezřelý obsah našel po celé republice.

Leoš Heger.
Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Úřad ministra Leoše Hegera se pak k zákazu rozhodl velmi rychle. Zmíněnou analýzu policie získal kolem 18:15 a prohibici vyhlásil jen o 45 minut později.

"Nebylo možné čekat. Situace je velmi vážná," popsal Aktuálně.cz zdroj blízký ministrovi. 

Právě proto Hegerův úřad tak rychle zareagoval. Pro vyhlášení mimořádného stavu poté ještě bylo nutné, aby jeho slova v přímém přenosu odvysílali v České televizi a Českém rozhlasu.

Pokud by se to nestalo, neměl zákaz prodeje alkoholu oporu v zákoně. Prohibice by podle prvních odhadů mohla trvat zhruba jeden týden.

Co říkáte na prohibici? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

Podívejte se na první hodiny prohibice v Česku:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy