Dvacítka životů, než stát přiznal: Pančují tu ve velkém

Radek Nohl Radek Nohl
15. 9. 2012 19:10
Proč najednou přišel zákaz tak rychle? Heger dostal policejní analýzu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Od páteční 19. hodiny se nikde v Česku - ani v restauracích či "značkových" řetězcích - nesmí prodávat tvrdý alkohol.

Nebývalé neštěstí i následná státní represe přicházejí až dva roky poté, co reportéři Aktuálně.cz přinesli sérii svědectví o rozsáhlé a mnohamiliardové černé výrobě alkoholu, která roky bujela bez adekvátního povšimnutí finanční správy, policie či celníků.

Na to, proč politici ani úřady nikdy nezasáhli proti alkoholové mafii, na niž média upozorňují průběžně od 90. let, dosud nikdo z vrcholných představitelů země nedokázal dát odpověď.

Proč tedy najednou tak rychle?

Ministr zdravotnictví Leoš Heger dospěl v pátek pozdě večer k tomu, že jedině tak jsou úřady schopny začít napravovat následky tragického týdne, během nějž na otravu jedovatým alkoholem zemřely bezmála dvě desítky lidí a dalších několik desítek pravděpodobně neminou trvalé následky.

Nebezpečí i v kamenných obchodech

Podle informací deníku Aktuálně.cz za kategorickým rozhodnutím ministra stojí analýza policie, ve které se píše, že situace je velmi vážná, protože zhruba 60 procent lidí, kteří zemřeli, nakoupilo pančovaný alkohol v kamenných obchodech.

Navíc se podezřelý obsah našel po celé republice.

Leoš Heger.
Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Úřad ministra Leoše Hegera se pak k zákazu rozhodl velmi rychle. Zmíněnou analýzu policie získal kolem 18:15 a prohibici vyhlásil jen o 45 minut později.

"Nebylo možné čekat. Situace je velmi vážná," popsal Aktuálně.cz zdroj blízký ministrovi. 

Právě proto Hegerův úřad tak rychle zareagoval. Pro vyhlášení mimořádného stavu poté ještě bylo nutné, aby jeho slova v přímém přenosu odvysílali v České televizi a Českém rozhlasu.

Pokud by se to nestalo, neměl zákaz prodeje alkoholu oporu v zákoně. Prohibice by podle prvních odhadů mohla trvat zhruba jeden týden.

Co říkáte na prohibici? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

Podívejte se na první hodiny prohibice v Česku:

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy