Dva školáci na Frýdecku se zpili do bezvědomí

ČTK ČTK
16. 9. 2009 11:40
Pržno (Frýdecko-Místecko) - Když záchranáři v úterý přijeli ke dvěma bezvládným chlapcům, vypadalo to, že je jeden mrtvý a druhý v hlubokém bezvědomí.

Nakonec se ale ukázalo, že se oba čtrnáctiletí školáci "jen" tak nezřízeně opili, až se otrávili alkoholem.

Jeden ani nebyl schopný řeči a s posádkou sanitky nedokázal vůbec komunikovat. Druhý byl aspoň částečně při sobě.

Vzhledem k vážnému stavu záchranáři oba školáky převezli na jednotku intenzivní péče, potvrdil mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Dodal, že jeden z hochů přiznal pití vodky, druhý zřejmě popíjel slivovici.

Mohu vdechnout zvratky

"Záchranáři oběma pacientům zajistili žilní vstup a podali infuzní roztoky," doplnil Humpl.

Podle něj porucha vědomí znamená vždy selhání jedné ze základních životních funkcí, a tudíž závažný stav.

Pacient například může vdechnout zvratky.

Další komplikací může být i podchlazení, pokud opilý člověk leží delší domu na zemi.

Záchranáři také opakovaně vyjíždějí k případům, kdy těžce opilé osoby leží na silnici a přejedou je projíždějící auta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy