Dva roky bych bral, říká řidič odsouzený na 15,5 roku. Určitě jsem nechtěl ničit jaguara o dodávku

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
6. 11. 2015 5:30
Martin Novák dostal u brněnského soudu 15,5 roku za to, že svým autem vytlačil ze silnice dodávku se šesti cestujícími na svodidla, přičemž se dva lidé zranili. Neudělal jsem to schválně, opakuje Novák v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Já jsem nikoho nezabil, ti kluci z toho auta normálně vylezli. Proč bych si rozbíjel jaguara o dvakrát větší dodávku?" říká rozhořčeně řidič. Tomu navíc hrozí ještě další trest za to, že při vyhlášení rozsudku urážel soudce.
Místo nehody | Video: Policie ČR

Jak vnímáte trest 15,5 roku, který vám v úterý uložil soud za vytlačení jiného auta?
Nespravedlivě. Ačkoli všechny záběry vypadají strašně, to je pravda. Ale celý ten soudní proces probíhal tak, že já jsem se omluvil, všichni odešli po svých, nikomu se nic nestalo a já vyfasuju šestnáct let. To mi přijde ujeté. Navíc ani nevím proč.

Nebyly tam žádné přímé důkazy kromě kamerového záběru, kdy všichni znalci řekli, a byli tam tři, že jsou špatné. Z čeho oni usoudili, že jsem to udělal schválně? Proč bych svým autem, které jsem měl rád, vytlačoval dvakrát větší dodávku? To bych byl blázen.

Že tam k nějakému nebezpečnému manévru došlo, je ale naprosto zřejmé…
Ne, to já vím, to přiznám. Já jsem telefonoval, zdržoval jsem kolonu, pak jsme se s tím druhým řidičem přes okno hádali, ukazovali jsme na sebe přes okno různé posuňky. Ale já jsem je fakt chtěl jenom předjet, nic jiného. Nechtěl jsem nikomu ublížit, natož zabít, proč bych to proboha dělal? Proč bych lidi, které vůbec neznám, chtěl vytlačit? Chtěl jsem je rychle předjet. Byl tam i znalec, který spočítal, že kdybych to udělal o půl sekundy rychleji, tak bych ho předjel úplně bezpečně.

A podle vašeho názoru byste tedy měl být potrestán?
Ale jo, měl, samozřejmě. Protože jsem telefonoval za jízdy, ujel jsem od nehody, neposkytl pomoc. Ale ne, že jsem chtěl někoho úmyslně zabít, zavraždit. To mě úplně dostalo, ještě šestnáct let...

A co by tedy podle vás byl adekvátní trest?
Nevím, buďto nějaká vysoká podmínka, nebo klidně třeba dva roky vězení. Ale ne šestnáct let. Já jsem nikoho nezabil, ti kluci z toho auta normálně vylezli. Já jsem se tam vrátil cizím autem, protože jsem věděl, že jsem něco udělal, a oni tam normálně venku kouřili. Tak co se tedy stalo?

Majetková škoda je nějakých čtyřicet tisíc, protože jeden se bouchl do hlavy, jak byl vysoký, a ten měl dvouměsíční pracovní neschopnost. To je všechno, není co řešit. Já jsem teď nezaměstnaný, jsem zkrachovalý podnikatel. Proč bych si ničil jaguara, kterého jsem měl ještě ke všemu na kšeft? To bych musel být úplný magor.

Podobných případů ale v poslední době byla řada, tak možná právě proto soud postupoval tak přísně...
Tak si našli blbečka, který se už nemůže bránit. Já nemám peníze na právníky, takže mě teď na šestnáct let zavřou a ukážou prstem a řeknou: Tak, to jsme dostali takového grázla. Přitom já jsem nikdy nikomu neublížil, nikdy jsem nic neudělal, nebyl jsem trestaný, každému se snažím jenom pomoct.

Řešil byste teď tu situaci nějak jinak?
Jak jinak? Já jsem je chtěl jenom předjet. Chtěl jsem jim jenom ujet, protože mi vadilo, že mě dojížděl a chtěl si vyměňovat názory. Chtěl jsem se jich jen zbavit, protože šlo o takové vzájemné provokace.

Havarovaná dodávka, kterou vytlačil řidič jaguaru.
Havarovaná dodávka, kterou vytlačil řidič jaguaru. | Foto: Policie ČR

Tak jsem na to šlápl, bohužel to nevyšlo. Že jsem zdržoval kolonu, beru. Že tam byla nějaká zeď, beru. Že tam byli zranění, já to beru. Ale copak já jsem nějaký vrah, doprčic?

Nechápu, proč jste přišel k soudu opilý.
Já jsem měl už pět stání, dva a půl roku se to táhne. Už jsem to psychicky nevydržel. Přiznávám, měl jsem něco ráno, vůbec jsem nevěděl, že tam budou noviny, televize. Aby mě dva a půl roku trápili jenom proto, že jsem chtěl předjet auto, to mi přijde nefér. Tak jsem se nalil. Protože jsem stejně věděl, že ten soudce mě chce od začátku dostat do téhle situace. Víte, co to je 15,5 roku? Za to, že se nikomu nic pomalu nestalo? Není to postavené na hlavu?

No mě spíš překvapuje, že si ještě koledujete o vyšší trest za pohrdání soudem…
Ale ať mi to dají. Jestli tam půjdu na patnáct, nebo dvacet let, mně už je to jedno. Já jsem nic úmyslně nechtěl udělat, natož vraždit. Copak jsem si je vytipoval, znal jsem je? To byla jenom nešťastná náhoda. Já vím, že mě zavřou, ale úplně neprávem.

Soudce udělal obrovskou chybu. Nikdy bych se nepokoušel někoho zabít a už vůbec bych si nerozbíjel drahé auto, které jsem si pořídil ještě před tím, než jsem zkrachoval.

Ale soud to viděl jinak…
Ano, ale protože, jak říkám, je všechno špatně. Měl jsem pět stání, vždycky jsem přišel v klidu, slušně oblečený, všechno. Ale teď se mi hroutí matka před očima, dva a půl roku čekám na rozsudek, stejně dostanu šestnáct let. A stejně mě nezavřou. Kdyby někdo dostal šestnáct let, přijde vám normální, že ho nechají chodit po svobodě? Dostanu větší trest než za vraždu a stejně můžu chodit po ulici.

Když říkáte, že nemáte na právníky, co teď budete dělat?
Musím si půjčovat. Nemám peníze, ale musím to dotáhnout do konce. A už jsem to nevydržel, ať se mi nikdo nediví. Proč se mě nikdo nezeptal, když jsem měl už čtyři sezení, jaký jsem byl?

Byl jsem úplně v pohodě, čistý, voňavý, střízlivý. Ale já už to nedávám, psychicky jsem už úplně v pr... Měl jsem čtyři epileptické záchvaty, je to i zaznamenané v papírech u soudu, nebo aspoň doufám. Co po mně chtějí? Ať mě tedy konečně zavřou a dají mi pokoj.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy