Dva obvinění v olomoucké korupční kauze podali stížnost proti stíhání

ČTK ČTK
20. 10. 2015 11:26
Proti usnesení o zahájení trestního stíhání v olomoucké korupční kauze podali stížnost dva ze čtyř obviněných. Lhůta pro podání stížnosti uplynula, ale je možné, že další stížnosti ještě mohou dorazit. Obvinění se brání olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) i šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj. Podle obhájců ve stížnostech napadají nejen samotné zahájení trestního stíhání, ale například i okolnosti kolem odposlechů.
Jiří Rozbořil
Jiří Rozbořil | Foto: Olomoucký kraj

Olomouc - Stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání dosud podali dva ze čtyř obviněných v olomoucké korupční kauze. Lhůta uplynula v pondělí, je však možné, že další stížnosti ještě mohou dorazit, řekl v úterý náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.

Obvinění se brání olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) i šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj. Podle obhájců ve stížnostech napadají nejen samotné zahájení trestního stíhání, ale například i okolnosti kolem odposlechů.

Čtyři obvinění, dvě stížnosti

"Zatím dorazily dvě stížnosti, rozporují fakt spáchaného trestného činu. V pondělí byl poslední den pro podání stížností, mohou však ještě dorazit poštou," řekl žalobce Komár. O stížnostech rozhodne Nejvyšší státní zastupitelství. Zda se touto cestou bude bránit i obviněný vlivný podnikatel Ivan Kyselý a náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec není zřejmé, jejich obhájci na dotaz nechtěli kauzu komentovat.

Rozbořil ve stížnosti podle jeho obhájce Petra Konečného tvrdí, že to, co je mu kladeno za vinu, nespáchal. Žádá také o předložení nahrávek, na kterých je v rozhovoru s Kadlecem zachycen, tvrdí totiž, že jde o špatnou interpretaci, uvedl obhájce.

"Po právní stránce namítáme, že nařízené odposlechy jsou vůči němu procesně nepoužitelné. Trestná činnost, kvůli které byly odposlechy nařízeny, se jej totiž netýkala," řekl Konečný. Nevyloučil zároveň, že se jeho klient obrátí na Ústavní soud. Ve stížnosti napadají také nepříslušnost orgánů, které o úkonech v této kauze rozhodovaly.

Právník: Klient neví, co je mu kladeno za vinu

S obviněním nesouhlasí také policista Petrůj. "Je to postaveno tak zmateně a nelogicky, že usnesení o zahájení trestního stíhání je podle nás nezákonné. Můj klient tam má tři skutky a moc nerozumím tomu, co je mu kladeno za vinu. Měl obdržet od nadřízeného nějaké pokyny, ale už tam není, zda je realizoval či nerealizoval a čím má být vinen," řekl v úterý jeho obhájce Tomáš Vymazal.

V kauze s názvem Vidkun se podle detektivů podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. Podle informací byli olomoučtí policisté Petrůj i jeho nadřízený Kadlec obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. Hejtman čelí obvinění z podplácení a podnikatel Kyselý je podezřelý z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Kromě hejtmana skončili všichni tři ve vazbě.

Hejtman, který údajně nabízel úplatek za to, že se odloží vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu, v souvislosti s touto aférou odmítl i přes nátlak špiček ČSSD odstoupit. Ministr vnitra Milan Chovanec v neděli uvedl, že by se měl dohodnout se státním zástupcem a zveřejnit informace o své kauze. Jeho obhájce Konečný v úterý řekl, že se s podobným krokem ve své praxi nikdy nesetkal.

"Dokonce i já sám jsem musel speciálně podepsat papír o mlčenlivosti, aby se neovlivnilo vyšetřování. Závazek mlčenlivosti platí bez ohledu na politické výzvy," uvedl Konečný. Podle něj by byla i velmi nestandardní samotná komunikace obviněného se státním zástupcem.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy