Dva muži, kteří loni na Albertově házeli vejce na Zemana, jsou znovu stíháni za výtržnictví

ČTK ČTK
16. 12. 2015 15:47
Dva muži, kteří loni v listopadu hodili na prezidenta Zemana vejce, opět čelí obvinění z výtržnictví. "Obě osoby, které byly obviněny původně, jsou obviněné znovu. Proti zahájení úkonů trestního stíhání si tyto osoby podaly stížnost, o které zatím příslušný státní zástupce nerozhodl," řekl mluvčí policie Tomáš Hulan. K útoku došlo loni 17. listopadu na pražském Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Z davu létaly předměty, včetně vajíček, a zaznívaly výzvy k odstoupení z prezidentské funkce.
Miloš Zeman na demonstraci na Albertově v roce 2014
Miloš Zeman na demonstraci na Albertově v roce 2014 | Foto: ČTK

Praha - Dvojice mužů, které policie spojuje s loňským házením vajec na prezidenta Miloše Zemana, znovu čelí obvinění z výtržnictví. Předchozí zrušení trestního stíhání, o němž v listopadu informovala média, se podle policie stalo jen z formálních důvodů, protože usnesení o obvinění bylo potřeba doplnit.

"Obě osoby, které byly obviněny původně, jsou obviněné znovu. Proti zahájení úkonů trestního stíhání si tyto osoby podaly stížnost, o které zatím příslušný státní zástupce nerozhodl," řekl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

K útoku došlo loni 17. listopadu na pražském Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Prezidenta tam tehdy vypískaly stovky lidí. Na transparentech mu vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu či vulgární výroky v rozhlase.

Ze shromážděného davu létaly předměty, včetně vajíček, a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Osobní strážci bránili hlavu státu rozevřenými deštníky, Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci.

Policie při shromáždění nikoho nezadržela. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2, pod kterou Albertov spadá, obdrželo tři trestní oznámení, která si na průběh pietní akce stěžovala. Zastupitelství je předalo k prověření policii. Ta původně konstatovala, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za něž lze uložit pokutu a případně i zákaz pobytu.

Věc proto putovala k posouzení na radnici. Úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby házení vajec na prezidenta jako přestupek posoudila. V červenci pak policie začala na pokyn žalobce vyšetřovat házení vajec jako trestný čin výtržnictví a koncem srpna obvinila dva lidi.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Pacient, kterému byl podáván Remdesivir, se uzdravuje, brzy bude odpojen od plicní ventilace

Pacient, jemuž byl podáván experimentální lék Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře ve fázi uzdravování, nyní si postupně odvyká na plicní ventilaci. "Dosud ale nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta Martin Balík.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy