Dva muži, kteří loni na Albertově házeli vejce na Zemana, jsou znovu stíháni za výtržnictví

ČTK ČTK
16. 12. 2015 15:47
Dva muži, kteří loni v listopadu hodili na prezidenta Zemana vejce, opět čelí obvinění z výtržnictví. "Obě osoby, které byly obviněny původně, jsou obviněné znovu. Proti zahájení úkonů trestního stíhání si tyto osoby podaly stížnost, o které zatím příslušný státní zástupce nerozhodl," řekl mluvčí policie Tomáš Hulan. K útoku došlo loni 17. listopadu na pražském Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Z davu létaly předměty, včetně vajíček, a zaznívaly výzvy k odstoupení z prezidentské funkce.
Miloš Zeman na demonstraci na Albertově v roce 2014
Miloš Zeman na demonstraci na Albertově v roce 2014 | Foto: ČTK

Praha - Dvojice mužů, které policie spojuje s loňským házením vajec na prezidenta Miloše Zemana, znovu čelí obvinění z výtržnictví. Předchozí zrušení trestního stíhání, o němž v listopadu informovala média, se podle policie stalo jen z formálních důvodů, protože usnesení o obvinění bylo potřeba doplnit.

"Obě osoby, které byly obviněny původně, jsou obviněné znovu. Proti zahájení úkonů trestního stíhání si tyto osoby podaly stížnost, o které zatím příslušný státní zástupce nerozhodl," řekl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

K útoku došlo loni 17. listopadu na pražském Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Prezidenta tam tehdy vypískaly stovky lidí. Na transparentech mu vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu či vulgární výroky v rozhlase.

Ze shromážděného davu létaly předměty, včetně vajíček, a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Osobní strážci bránili hlavu státu rozevřenými deštníky, Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci.

Policie při shromáždění nikoho nezadržela. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2, pod kterou Albertov spadá, obdrželo tři trestní oznámení, která si na průběh pietní akce stěžovala. Zastupitelství je předalo k prověření policii. Ta původně konstatovala, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za něž lze uložit pokutu a případně i zákaz pobytu.

Věc proto putovala k posouzení na radnici. Úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby házení vajec na prezidenta jako přestupek posoudila. V červenci pak policie začala na pokyn žalobce vyšetřovat házení vajec jako trestný čin výtržnictví a koncem srpna obvinila dva lidi.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy