Dva dny s Paroubkem. Byli jsme u toho, když končil

Sabina Slonková
31. 5. 2010 8:40
Reportéři Aktuálně.cz byli dva dny Jiřímu Paroubkovi v patách
"Podívej se na to," rozčiluje se Jiří Paroubek směrem k manželce Petře. Někdo mu totiž během autogramiády ušpinil sako.
"Podívej se na to," rozčiluje se Jiří Paroubek směrem k manželce Petře. Někdo mu totiž během autogramiády ušpinil sako. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě v pátek, první volební den, byl Jiří Paroubek plný optimismu. Když házel v Teplicích lístek do volební urny, říkal: Třicet procent hlasů je pro sociální demokracii málo.

Den poté stál na pódiu v Lidovém domě a po boku manželky Petry oznamoval rezignaci. Sociálním demokratům chybělo po hlasování do třicítky osm procent.

Tyto dvě události orámovaly také čas, který reportéři Aktuálně.cz intenzivně s původním favoritem voleb a posléze hlavním poraženým strávili.

No podívej na to, Petro

Nálada Jiřího Paroubka byla v pátek jako na houpačce.

Je páteční poledne a na náměstí v Teplicích začíná poslední volební mítink. Předseda ČSSD přes hodinu podepisuje knihy, ve kterých se mohou příznivci dočíst, co čeká budoucí maminky nebo jaký je Jiří Paroubek "ve skutečnosti."

Na předsedovi je vidět únava, přesto si s lidmi podává ruce a trpělivě odpovídá na dotazy. Když se mítink chýlí kolem druhé odpoledne ke konci a lídr kandidátky se chystá loučit s příznivci na pódiu, přijde nehoda. Někdo mu během autogramiády ušpinil sako.

"Podívej se na to," rozčiluje se předseda směrem k manželce Petře.

Ta chápavě přikývne, vezme sako a oba spěšně po krátkém rozloučení odcházejí do nedalekého bytu. Následující situace, kdy si manželka splete vchod a snaží se otevřít jiné dveře, než od kterých má klíč, předsedovi na náladě nepřidá.

Pak dorazil Vrba

O dvacet minut později se manželé Paroubkovi objevují v lepší náladě v nedaleké kavárně.

Jiří Paroubek si objednává jogurtový dort a manželka kávu. Krajský předseda ČSSD na Ústecku a kmotr jejich dcery Petr Benda je tu také.

Do kavárny po chvíli dorazí hlavní postava jedené ze stranických afér Karel Vrba. Někdejší místopředseda ČSSD v Ústeckém kraji byl nucen stranu opusti po odhalení, že má za sebou minulost odsouzeného násilníka.

Muž, který přesto objížděl předsedovy mítinky ("Jsem věrný sympatizant"), se k Paroubkovým nezná a s další kontroverzní postavou nedávné historie Tomášem Horáčkem (figuroval v aféře kolem účelových náborů straníků), po několika zmatených pohledech odchází do restaurace naproti.

Paroubek už v čistém saku. V kavárně s ním sedí manželka Petra i věrný
Paroubek už v čistém saku. V kavárně s ním sedí manželka Petra i věrný | Foto: Ludvík Hradilek

Třicet je málo

V kavárně Paroubkovi nepobudou dlouho, ve tři odpoledne mají odvolit v nedaleké škole.

"Nechci odhadovat, kolik dostaneme," říká Paroubek. Na otázku, zda by mu stačilo třicet procent, odvětí, že je to málo. Během deseti minut má odvoleno, nasedá do svého černého superbu a vrací se zpátky do Prahy.

"Pan předseda chce dnešní zbytek dne a sobotní dopoledne strávit s dcerou a manželkou," tvrdí šéf PR Lidového domu Petr Dimun. Snahy reportérů strávit s předsedou odpoledne a ráno před volbou, tímto definitivně končí.

Schovám se, neschovám...

Sobotní druhá hodina odpoledne musela být pro předsedu sociální demokracie až šokující. První odhady ukazují, že jeho partaj remizuje s občanskými demokraty.

Na reakci předsedy si novináři musejí počkat. Celé dopoledne podle Dimuna strávil s rodinou a k výsledkům se vyjádří až ve volebním štábu v Ústeckém kraji.

Ve dvě hodiny ale tamní štáb zeje prázdnotou. První sociální demokraté se začínají trousit až po třetí.

Stejně jako spolustraníci v Praze si nechávají od čísel odstup. "Musíme si počkat, ale samozřejmě je to určitý výraz toho, jak veřejnost vnímá politiku obou velkých stran," říká 14. muž kandidátky Jaroslav Foldyna.

Paroubkův kritik je zjevně v dobré náladě. Novináře pozoruje z okna volebního štábu. "Usmějte se, vyfotím vás a dám to na facebook." Přitom nabádá kolegy, aby se v okně vystřídali a všichni se ukázali. "I tady máme orloj," vtipkuje.

Bez emocí. Aspoň navenek

Krátce před čtvrtou odpoledne dorazí do štábu Jiří Paroubek. Bez manželky, v doprovodu krajského předsedy Petra Bendy.

Kolem novinářů projde bez povšimnutí. Emoce nedá znát a komentáři šetří "Jsou to jen odhady, musím se seznámit nejprve s výsledky kraje," řekl pouze.

A mizí ve volebním štábu, kam novináři nemají přístup.

Po půl páté poprvé od uzavření volebních místností vystoupuje na veřejnosti. Poděkuje voličům. "Přiznám se, že jsem v tomto kraji očekával něco mezi 32 až 35 procentům," připouští.

Po celou dobu na sobě nedal znát emoce. O svém dalším setrvání v čele sociální demokracie mluvit nechce, i když připustil, že zemi zřejmě povládne pravicové koalice.

"Musím se nejprve seznámit s výsledky voleb, do té doby nebudu nic komentovat," říká.

Rezignuji do týdne

O tři hodiny později přichází finále. Obklopen kolegy ze stranického vedení Jiří Paroubek na dvoře Lidového domu oznamuje rezignaci.

"Prohrály zájmy obyčejných lidí. Prohráli obyčejní lidé. Nicméně tak to v demokracii bývá, že si lidé vybrali směr, kterým má republika jít. Pro mě z toho vyplývá závěr - odejít z funkce předsedy sociální demokracie."

Po projevu a několika novinářských otázkách mizí končící předseda v útrobách Lidového domu a po půl deváté večer opouští sídlo sociálních demokratů úplně.

Budeme slavit nebo brečet?

Paroubek poté, co oznámil rezignaci.
Paroubek poté, co oznámil rezignaci. | Foto: Ludvík Hradilek

Atmosféra v Lidovém domě se po jeho odchodu uvolní.

Na některých členech ČSSD je vidět, že z nich spadlo napětí. Řada z nich, včetně straníků Paroubkova Ústeckého kraje, dává najevo, že se jim ulovilo.

Škodolibě komentovali i neúspěch Paroubkova "kmotra" Bendy. "A to si ještě minulý týden myslel na post ministra vnitra nebo šéfa klubu," nechal se slyšet jeden z členů vedení sociální demokracie.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy