Vědci dostali grant od Akademie věd, získají desítky milionů

ČTK ČTK
17. 6. 2015 17:16
Michal Hocek a Michal Pravenec můžou díky prémii šest let čerpat až 30 milionů korun na svůj výzkum.
Michal Hocek (vlevo) a ichal Pravenec (vpravo).
Michal Hocek (vlevo) a ichal Pravenec (vpravo). | Foto: Akademie věd ČR

Praha - Jeden z nejvýznamnějších českých vědeckých grantů - Akademickou prémii - ve středu obdrželi chemik Michal Hocek a genetik Michal Pravenec.

Oba mezinárodně uznávaní vědci se věnují výzkumu, který v budoucnu přispěje k léčbě nemocí. Finanční prémii jim udělila Akademie věd ČR.

Každý z vědců bude díky tomu moci šest let čerpat až 30 milionů korun na svůj výzkum. Peníze jim pomohou vytvořit kvalitní podmínky pro jejich vědecké týmy a zároveň se udržet v silné zahraniční konkurenci.

Vědci úspěšně vyzkoušeli léčbu rakoviny geneticky modifikovaným virem herpesu.
1:40
Vědci úspěšně vyzkoušeli léčbu rakoviny geneticky modifikovaným virem herpesu. | Video: Reuters

Prestižní ocenění v Praze předal laureátům předseda AV ČR Jiří Drahoš.

Maximálně dvě za rok

Prémie je podle Drahoše přísně výběrová a udělují se maximálně dvě za rok.

"Myslíme si, že šestiletý grant a šestiletá jistota 30 milionů korun je docela dobrý faktor pro výzkumnou práci," řekl.

Peníze z Akademické prémie musejí laureáti investovat přímo do výzkumu. Není to tedy jako u Wichterleho prémie, kdy mladý vědec může peníze využít na hlídání dětí nebo na rekonstrukci koupelny, dodal Drahoš.

Boj proti rakovině

Bioorganický chemik Hocek z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) plánuje důkladně prostudovat nově objevené skupiny nukleosidů s protinádorovými účinky a studovat nové typy chemicky pozměněných nukleových kyselin pro využití v diagnostice.

Genetik Pravenec z Fyziologického ústavu chce naopak objasnit, jak sůl způsobuje vysoký krevní tlak.

Pětačtyřicetiletý Hocek byl loni jmenován profesorem Univerzity Karlovy.

"Prémie mě těší hodně. Podařilo se mi v minulých letech postavit výbornou mezinárodní skupinu složenou ze studentů a mladých vědců z devíti zemí. Pokrýváme poměrně širokou škálu metodik, kterou na své mezioborové projekty potřebujeme," řekl.

Se svým dvaadvacetičlenným týmem zkoumá stavební kameny pro nukleové kyseliny, které chemicky modifikuje. Studuje tak biologickou aktivitu látek, jež se mohou použít pro vývoj potenciálních léčiv.

S Akademickou prémií bude mít podle svých slov jistotu, že svou skupinu bude dále rozvíjet. Jen z grantů ji v tuto chvíli prý uživit nemůže.

Světová špička

"Podařilo se nám dostat do světové špičky v oboru bioorganické chemie nukleových kyselin. Ale moji největší konkurenti z Německa, Británie nebo USA mají početnější skupiny. Akademická prémie je pro mě v tuto chvíli opravdu kruciální, abychom udrželi krok," uvedl Hocek.

Dvaašedesátiletý Pravenec je na Fyziologickém ústavu vedoucím oddělení Genetiky modelových onemocnění. Patří k mezinárodně uznávaným vědcům v oblasti genetiky komplexních znaků u zvířecích modelů.

V rámci projektu, který byl podmínkou pro získání prémie, chce testovat hypotézu, jakým způsobem nadbytek soli způsobuje hypertenzi.

Pravencův tým je osmičlenný. "Akademická prémie je pro mne velikou poctou," komentoval vědec, který působí také na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Pravenec ve své laboratoři na zvířecích modelech zkoumá, jaké genetické varianty způsobují běžné choroby, jako je například vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Peníze využije i na zakoupení unikátního měřicího systému.

 

Právě se děje

Další zprávy