Dva bývalí fotbaloví reprezentanti jdou do voleb za SOS

Domácí Domácí
22. 8. 2012 6:52
Brankář Ladislav Maier a obránce Milan Fukal kandidují v Libereckém kraji
Milan Fukal ještě v dresu Jablonce.
Milan Fukal ještě v dresu Jablonce. | Foto: FK Jablonec

Liberec - Dva bývalí čeští fotbaloví reprezentanti budou kandidovat v podzimních krajských volbách v Libereckém kraji.

Brankář Ladislav Maier a obránce Milan Fukal se objevili na kandidátce Strany pro otevřenou společnost (SOS).

Gólmanovi Slovanu Liberec, Rapidu Vídeň a vicemistru Evropy 1996 Ladislavu Maierovi patří na pětačtyřicetičlenné kandidátce SOS sedmé místo.

Milan Fukal, jenž má s Hradcem Králové ještě podepsanou profesionální smlouvu do konce června 2013, je čtrnáctý.

Lídrem strany je náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová.

V Libereckém kraji kandiduje i první muž českého fotbalu Miroslav Pelta. Fotbalový boss, který patří dlouhá léta mezi výrazné tváře zdejších občanských demokratů, své kolegy podpoří z 27. místa kandidátky ODS.

"Rozhodně se nepovažuji za pouhou vějičku pro voliče. Prostě už nechci jen sedět a kritizovat, že se mi něco nelíbí, ale také se pokusit s tím něco konkrétního udělat," vysvětluje svou motivaci pro vstup na regionální politickou scénu Ladislav Maier.

Podle Maiera by měl Liberecký kraj méně přispívat na profesionální sport a různé komerční sportovní aktivity. Naopak více by měl podporovat sportovní akce mládeže a přednostně investovat do sportovišť, která mládež využívá.

"Kraj by měl navázat na pozitivní zkušenosti z minulosti a iniciovat dlouhodobou celoregionální soutěž pro školy, jejichž je zřizovatelem, s cílem přivést žáky k pravidelnému sportování," míní Maier.

Stíhal by kariéru i práci v zastupitelstvu

Ani Milan Fukal, bývalý hráč Jablonce, Sparty, Hamburku a Mönchengladbachu, se neobává, že by v případě svého zvolení nestíhal kromě sportovní kariéry práci v krajském zastupitelstvu.

"Společná jednání bývají jednou měsíčně a v době internetu a mailu navíc není komunikace žádný problém," argumentuje Milan Fukal.

K jeho prioritám patří výstavba nových sportovišť pro veřejnost ve městech a zajištění výrazně vyšších finančních prostředků na sportovní činnost žáků a dorostenců.

"Sport u nás prožívá velice těžké období zejména z hlediska rozpadu struktur svého financování. ČSTV už do něj prostředky nepřinese, nyní převzaly tuto roli města a obce," řekl Fukal.

"Profesionální kluby jako třeba Slovan Liberec nebo Baumit Jablonec se o mládež dokáží postarat. Nechci pohrdat trenéry, kteří se dětem věnují v menších oddílech, ale bylo by jich tam potřeba víc a měli by být co nejlepší. Jen tak vyrostou na vesnicích výborní fotbalisté i další talentovaní sportovci," dodal.

Strana pro otevřenou společnost byla v předcházejících třech krajských volbách vždy součástí zastupitelstva Libereckého kraje.

V Libereckém kraji bude v říjnových krajských volbách o přízeň voličů usilovat 20 politických stran a hnutí, což je o šest více než před čtyřmi lety.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy